260 աշակերտ ունեցող դպրոցի ջեռուցման հարցը լուծված չէ
Արմավիրի Արագած համայնքի Մեխակ Մեխակյանի անվան դպրոցը մարզում լոկալ ջեռուցման համակարգ չունեցող դպրոցներից մեկն է: Դասարանները տաքացվում են հեղուկ վառելիքով: Այստեղ հավաստիացնում են` կրակը միշտ վառարանում բոցկլտում է, սառնամանիքներին դասասենյակներում վերարկուով դասեր չեն անցկացնում:
«Եթե լոկալ ջեռուցման համակարգ լինի, շատ լավ կլիներ, գիտեք` վառարանը մնում է վառարան: Ճիշտ է` տաքություն ապահովում ենք, բայց այն չի, ոնց որ ջեռուցման ցանց լինելու դեպքում է: 18 աստիճան ջերմություն կարողանում ենք ապահովել: Շատ ցրտերի ժամանակ էլ մի բան անում ենք, որ ցուրտ չլինի և դասապրոցեսը նորմալ հունով ընթանա»,– «Փաստ»–ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դպրոցի տնօրեն Վրեժ Սայադյանը:
Հեղուկ վառարաններն այստեղ չեն նախընտրում նաև այլ պատճառով: Դասասենյակների օդը ծանր է: Տհաճ հոտն այստեղ անբաժան է: Ծնողները բողոքում են, որ երեխաների վրայից նավթի հոտ է գալիս:
«Քամիների ժամանակ ծուխը հետ է փչում և ծխի, նավթի հոտը լցվում է դասասենյակները: Երեխաների վրայից նավթի ու ծխի հոտ է գալիս»,– սրտնեղեցին ծնողները:
Երեխաները ցրտից պաշտպանվելու ձևը գտել են` իրենց հետ փոքրիկ բարձեր են տանում դպրոց: Ծնողները պատմեցին, որ փոքրիկ բարձերն ու ծածկոցները երեխաների պայուսակներից անպակաս են:
Տնօրենն այս խնդիրների մասին լավ գիտի, այն լուծելու ցանկությունը մեծ է, բայց այդքան բյուջե չկա:
«Պետական միջոցներով պետք է դպրոցի ջեռուցման հարցը լուծվի»,– շեշտեց տնօրենը:
Լոկալ ջեռուցման համակարգ ունենալն օրակարգային են համարում: Դասասենյակները մեծ են, տաքացնել հնարավոր չի լինում: 260 սաների առողջությունը պահպանելու համար նրանք այս հարցի լուծումը հրատապ են համարում: Կրթօջախը, սակայն, վերանորոգման խնդիր չունի:
Այս տարիների ընթացքում ջեռուցման խնդրի մասին տարբեր ատյաններում ահազանգել են:
«Ներկայացրել ենք խնդիրը, բոլորն էլ ուզում են, որ հարցը կարգավորվի: Ո՞վ չի մտածում այդ մասին, բոլորն էլ ուզում են, պետք է համապատասխան միջոցներ լինեն»,– եզրափակեց տնօրենը: