Շահարկման թեմա՝ մարգինալ և թույլ կայացած քաղաքական ուժերի համար
Հայաստանյան քաղաքական դաշտում սպասվելիք կարևոր իրադարձությունների վերաբերյալ քննարկումներն ու կարծիքները չեն դադարում հնչել: Սակայն ամեն ինչ ավելի որոշակիացավ, երբ հայտնի դարձավ, թե ում է պատրաստվում ՀՀԿ-ն ատռաջադրել ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու համար: Խոսքը Արմեն Սարգսյանի թեկնածություն մասին է: Սակայն, ինչպես և մնացած գրեթե բոլոր դեպքերում, այս իրավիճակում, երբ քննարկվում է ՀՀ նախագահի թեկնածուի թեման, որոշ քաղաքական ուժեր, կլինի խորհրդարանական թե արտախորհրդարանական, որոնք հայտնի են իրենց շոու սարքելու ունակությամբ, տարատեսակ շահարկման թեմաներ են առաջ քաշում և փորձում են իրավիճակն ավելի ինտրիգային սարքել և սադրել գործընթացին իրենց մասնակցությունն ունեցող մեկ այլ քաղաքական ուժի: Մասնավորապես, երբ հարցը քննարկվում է նախագահի առաջին փուլով ընտրվելու հարթակում, այստեղ կրքերը անիմաստ թեժանում են, առանց հաշվի առնելու, որ բացարձակ տարբերություն չկա, առաջին փուլով կանցնի Արմեն Սարգսյանը, թե երկրորդ: Սահամանադրությամբ ամրագրված է, որ ՀՀ նախագահն ընտրվում է խորհրդարանաի ձայների ¾-ով, իսկ դա 79 քվե է: Սակայն իշխանական կոլաիցիան միասին վերցված 65 քվե է ստացվում, այստեղ և իհայտ են գալիս մարգինալ քաղաքական ուժերը, ովքեր փորձում են իրենց ինքնակայացման պրոցեսը հենց այս ուղղությամբ տանել և փորձում են շահարկել մի թեմա, որը ոչ ակտուալ է, ո էլ կենսական նշանակության, քանի որ նորից ենք կրկնում, բացարձակ կապ չունի, թե նախագահը առաջին փուլով կընտրվի, թե երկրորդ: Այս համատեքստում էլ անընդհատ շահարկվում է հենց «Ծառուկյան» դաշինքի անունը մինչդեռ վերջնական որոշում ներկա պահին չկա, դեռ բազմաթիվ հանդիպումներ և քննարկումներ կլինի այս թեմայի շուրջ, սակայն մեկ բան հստակ է, որ չպետք է տրվել էմոցիաներին և ոմանց սադրանքներին, հարկավոր է դատել առողջ և որոշում կայացնելիս ոչ թե շոու սարքել, այլ իրապես մտածել հանրությանը մտահոգող խնդիրների մասին: