«Կեղծ ռազմահայրենասիրություն, որից խորհրդային շրջանի հոտ է փչում». իրավապաշտպանը՝ ԿԳ նախագծի մասին
Շրջանառության մեջ է դրվել «Սովորողների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ռազմավարությանը հավանություն տալու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը, որի հեղինակը ԿԳՆ-ն է: Մշակված ռազմավարության նպատակներից է հայրենիքի պաշտպանությանը պատրաստ քաղաքացի ձևավորելը, զինվորականի մասնագիտության հանդեպ գրավչության մեծացումը՝ նպաստելով հայրենիքը թշնամուց պաշտպանելու, հայրենիքի հանդեպ նվիրվածության գիտակցմանը, կարգապահության ամրապնդմանը: Ռազմավարության իրականացման արտաքին ու ներքին մարտահրավերներ են առանձնացվել:
Արտաքին մարտահրավերներից են պատերազմները, շրջափակումը, հարևան որոշ պետությունների ծավալապաշտական նկրտումները և այլն: Ըստ ԿԳՆ-ի՝ ՀՀ առջև ծառացած ներքին մարտահրավերներից են հայրենիքի պաշտպանությանը ոչ պատրաստակամ քաղաքացիների առկայությունը, զինվորական ծառայության հանդեպ գոյություն ունեցող անտարբերությունը, օտար մշակութային արժեքներին հաղորդակից լինելու տենդենցը, անկարգապահությունը, արտագաղթը, թմրամոլությունը, սեռական այլասերվածությունը և այլն:
«Կեղծ ռազմահայրենասիրություն, որից խորհրդային շրջանի հոտ է փչում»,-անդրադառնալով ռազմավարությանը՝ Past.am-ի հետ զրույցի սկզբում ընդգծեց իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ ներկայացված ռազմավարությունը կեղծ հայրենասիրություն է:
«Այս կետերով ոչինչ չի փոխվում: Զինվորի, բանակի նկատմամբ վերաբերմունքը պետք է իրական լինի: Տեսնում ենք անտարբերության մատնված վիրավոր զինվորներ, ներքին հարաբերություններով պայմանավորված զոհեր: Իրենց ռազմահայրենասիրական տեքստերը չեն համապատասխանում իրականությանը: 21-րդ դարում, այս ազատ աշխարհում սովետական շրջանի տեքստեր բերելն ու դրանք երեխաների գլխում սերմանելն անընդունելի է: Փաստորեն, չեն թողնում մանկություն ունենան, ոչ էլ իրենց բնական սերն ունենան հայրենիքի, բանակի նկատմամբ: Ամբողջովին ռազմականացնում են դպրոցները: Չեն թողնում, որ հայրենիքը ոչ թե տեքստերով, այլ իրական սիրեն»,- ասաց իրավապաշտպանը՝ հավելելով, որ սա սովետական շրջանին հատուկ պարտադրանք է, ինչն անընդունելի է:
«Հիմա իրական կյանքում թույլ չեն տալիս աղոթագիրք փոխանցել զինվորին, իսկ այն ամենը, ինչը գրվում ու ասվում է եթերներից, իրականությանը չի համապատասխանում: Վիգեն Սարգսյանն Արևմուտքում կրթություն է ստացել ու հիմա եկել է, որ ամբողջ Հայաստանը սովետականացնի, վերադարձնի խորհրդային ժամանակաշրջան, որտեղ ամեն ինչ պարտադրված էր: Իհարկե, պարզ է, որ ԿԳ նախարարը մենակ չի նստել ու հորինել այդ ռազմավարությունը: Հիմա որոշել են փչացնել մեր երեխաների մանկությունը»,-նշեց նա:
Դիտարկմանը՝ միգուցե այլ ձևակերպումներով նման ռազմավարությունը հասկանալի լիներ, իրավապաշտպանն ընդգծեց. ««Ռազմագիտություն» առարկան լրիվ բավարար է, թեև այդ առարկան երբեք լուրջ առարկա չի համարվել: Հիմա մենք պետք է կրենք ժողովրդավարական արժեքները: Ամեն ինչ պետք է մարդու համար գրվի, և ոչ թե պլակատային հայտարարություններ արվեն հայրենասիրության մասին: Լրջություն չկա այս ամենի մեջ: Չեմ կարծում, որ ձևակերպումները կփոխեն իրավիճակը: Այս ժամանակահատվածը, ինտերնետը երեխաներին ուրիշ աշխարհ է տանում, և իրենք չեն հասցնի այդ կոնցեպտներով ընկնել երեխաների հետևից և փոխել նրանց մտածողությունը»:
Իրավապաշտպանն ընդգծեց, որ ձևակերպումները ևս անընդունելի են:
«Ընդգծվել է նաև արտագաղթը, բայց արտագաղթը Հայաստանից տեղի է ունենում հենց այդ կոնցեպտները գրողների պատճառով: Իրենք թող վերանայեն իրենց վարքագիծը, հարցնեն, թե որքանո՞վ են օրենքին խոնարհ ծառայում երկրին: Այս ամենը մի բուռ բնակչության վրա բարդելն անընդունելի է: Իսկ «հայրենիքի պաշտպանությանը ոչ պատրաստակամ քաղաքացիները» պաշտոնատար անձանց, հանրապետականների զավակներն են: Առաջին հերթին՝ թող իրենց միջավայրը կարգի բերեն, իրենց զավակներին ուղարկեն ծառայության, և հետո նոր անդրադառնան մյուսներին: Իսկ մյուսները սիրում են իրենց հայրենիքը: Պատերազմի ժամանակ ցույց են տվել, թե որքան հայրենասեր են: Բայց հիմա Հայաստանը լրիվ այլ ճանապարհով է գնում, ինչը բացահայտ շեղում է ժողովրդավարությունից: Արտագաղթը և նշվածները որպես մարտահրավեր բարդում են մարդկանց վրա: Ասում են, թե կան ծառայության ոչ պատրաստ մարդիկ: Իսկ ինչպես պատրաստ լինեն, երբ ամեն ինչ արվում է, որ մարդիկ լքեն Հայաստանը»,-եզրափակեց Ժ. Ալեքսանյանը: