«Դրսեւորվել է ոչ համարժեք վերաբերմունք». Ինչո՞ւ Արա Բաբլոյանը ներկա չէր Սարդարաապատի միջոցառումներին
ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն այսօր՝ մայիսի 28-ին, չի մասնակցել Սարդարապատում Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներին: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը պարզաբանում է տարածել այս կապակցությամբ:
«Նախորդ տարիներին ՀՀ Ազգային ժողովը, որպես իշխանության ճյուղ, արարողակարգի համաձայն միջոցառմանը հրավիրված է եղել ամբողջ կազմով։ Այս տարի դրսեւորվել է այլ մոտեցում։ Որպես ԱԺ մարմինների ղեկավարներ չեն հրավիրվել հանձնաժողովների նախագահները։ Չեն հրավիրվել Ազգային ժողովի փոխնախագահները եւ չի հրավիրվել Ազգային ժողովի նախագահը։ Իսկ Արա Բաբլոյանը հրավիրվել է միայն որպես ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությանը հատկացված ընդամենը երեք պատգամավորների շարքում։
Ավելին, երբ Ազգային ժողովի աշխատակազմը փորձել է ճշտել ԱԺ նախագահի մասնակցության արարողակարգը, հաշվի առնելով, որ միջոցառման պաշտոնական մասը միշտ իրականացվել է եռյակի մասնակցությամբ՝ Հանրապետության նախագահի, ԱԺ նախագահի եւ վարչապետի, ԱԺ աշխատակազմին հայտնել են, որ այս տարի Ազգային ժողովի նախագահը չի լինելու նշված եռյակում։ Այսպիսով ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը գտնում է, որ իշխանության առանձին ճյուղի, օրենսդրի նկատմամբ դրսեւորվել է ոչ համարժեք վերաբերմունք»,- հայտարարել է նա։
Նշենք, որ Ազգային ժողովից տոնական միջոցառումներին հրավիրվել է 13 պատգամավոր, 4-ը՝ «Ելք» խմբակցությունից, 3-ականը՝ ՀՀԿ-ից, ՀՅԴ-ից եւ «Ծառուկյան» խմբակցությունից: ՀՀԿ-ից հրավիրվել են Արա Բաբլոյանը, Վահրամ Բաղդասարյանը եւ Ֆելիքս Ցոլակյանը: