Սերժ Սարգսյանի եղբայրը և ընտանիքի անդամները ոչ դրամական միջոցներ ունեն, ոչ գույք
ՀՀ ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, Սերժ Սարգսյանի եղբայր Լեւոն Սարգսյանը այս տարվա ապրիլի 14-ին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել իր գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը։
Ըստ Սարգսյանի ներկայացրած հայտարարագրի՝ նա անցած տարում ունեցել է 10 մլն 803 հազար 392 դրամ եկամուտ, որը գոյացել է երկու տարբեր աշխատավարձերից՝ 2 մլն 901 հազար 696 դրամ եւ 7 մլն 901 հազար 696 դրամի չափով։
2017 թվականի հունվարի 19-ին Սարգսյանը դարձյալ էթիկայի հանձնաժողով էր ներկայացրել իր գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը, որտեղ դարձյալ նա ունեցել է միայն եկամուտ երկու տարբեր աշխատավարձերից, ընդհանուր 10 մլն 145 հազար 241 դրամ, որից 7 մլն 507 հազար 947 դրամը՝ մեկ աշխատանքից, 2 մլն 637 հազար 947 դրամը՝ այլ աշխատավարձից։
Ըստ 2016 թվականի փետրվարի 1-ին Սարգսյանի ներկայացրած հայտարարագրի՝ նա դարձյալ ունեցել է միայն եկամուտ, 8 մլն 870 հազար 645 դրամի չափով, որից 6 մլն 760 հազար 560 դրամը՝ մեկ աշխատավարձից, իսկ 2 մլն 110 հազար 115 դրամը՝ այլ աշխատավարձից։
Չնայած որ Լեւոն Սարգսյանը իր պաշտոնը զբաղեցնում է 2010 թվականից, նրա ամենահին հայտարարագիրը եղել է 2015 թվականի հունվարի 23-ին։ Այստեղ նույնպես Սարգսյանն ունեցել է միայն տարեկան եկամուտ, որը գոյացել է աշխատավարձից։ Ընդհանուր առմամբ 7 մլն 245 հազար 941 դրամ, որից 4 մլն 758 հազար 372 դրամը մի աշխատավարձից է գոյացել, իսկ 2 մլն 487 հազար 589 դրամը այլ աշխատավարձից է գոյացել։ Այսինքն, ըստ Լեւոն Սարգսյանի հայտարարագրի պատմության՝ նա չունի ո՛չ դրամական միջոցներ, ո՛չ անշարժ եւ շարժական գույք եւ ո՛չ էլ ինչ-որ տեղ բաժնետոմսեր։
Լեւոն Սարգսյանի կինը՝ Արմինե Հարությունյանը, նույնպես ամուսնու հետ զուգահեռ նույն շրջանում ներկայացրել է իր հայտարարագիրը, որտեղ դարձյալ նշում կա միայն տարեկան եկամտի մասին։
Այսպիսով՝ Արմինե Հարությունյանը 2015 թվականի հունվարի 23-ի հայտարարագրի համաձայն՝ նախորդ տարի ունեցել է 2 մլն 300 հազար դրամի եկամուտ, որը գոյացել է աշխատավարձից։ 2016 թվականի փետրվարի 1-ին, 2017 թվականի հունվարի 19-ին եւ 2018 թվականի ապրիլի 14-ին ներկայացրած հայտարարագրերում նույնպես, որպես տարեկան եկամուտ, նշված է 2 մլն 300 հազար դրամը, որը գոյացել է աշխատավարձից։
Լեւոն Սարգսյանի դուստրը՝ Անի Սարգսյանը նույնպես հոր եւ մոր հետ զուգահեռ նույն ժամանաշրջաններում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել իր գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը։
Այսպիսով՝ 2015 թվականի հունվարի 23-ին Անի Սարգսյանը, որպես տարեկան եկամուտ, հայտարարագրել է 291 հազար դրամ, որպես գումարի գոյացման աղբյուր նշված է՝ «այլ եկամուտներ»։
2016 թվականի փետրվարի 1-ին Անի Սարգսյանը դարձյալ, որպես տարեկան եկամուտ, հայտարարագրել է 291 հազար դրամ, այս դեպքում նույնպես, որպես գումարի գոյացման աղբյուր նշված է «այլ եկամուտներ»։
2017 թվականի հունվարի 19-ին Անի Սարգսյանի ներկայացրած հայտարարագրից պարզ է դառնում, որ նա ունեցել է 60 հազար դրամի եկամուտ, որը դարձյալ նշված է, որպես «այլ եկամուտներ»։
2018 թվականի ապրիլի 14-ին ներկայացրած հայտարարագրի համաձայն՝ Անի Սարգսյանն ունեցել է 200 հազար դրամի չափով եկամուտ, որի գոյացման աղբյուրը այս դեպքում նույնպես նշել է «այլ եկամուտներ»։
Այսպիսով, ըստ հայտարարագրի պատմության, 2015 թվականի հունվարի 23-ից մինչ 2018 թվականի ապրիլի 14-ը Լեւոն Սարգսյանը, Արմինե Հարությունյանը եւ Անի Սարգսյանը չեն ունեցել անշարժ եւ շարժական գույք, դրամական միջոցներ եւ բաժնետոմսեր կամ փոխառություններ։