Առաջիկա գործընթացներում եվրոպական կողմի աջակցությունը մենք հստակ կնկատենք․ Նարեկ Մինասյանը՝ Փաշինյանի Բրյուսել այցի մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Բրյուսել դրական կարելի է գնահատել՝ հաշվի առնելով, որ նա վարչապետի կարգավիճակով առաջին անգամ էր այցելում Բրյուսել, այցը կարևոր էր նաև ճանաչողական տեսանկյունից:
Tert.am-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանը՝ ամփոփելով Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Բրյուսել:
«Այցը բամզակոմպոնենտ էր: Հայաստանը մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում Աֆղանստանում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող գործընկերների մասնակցությամբ գագաթնաժողովին»,- ասաց նա՝ նշելով, որ կարևոր էր, որ Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Փաշինյանը հանդիպեց ոչ միայն տարբեր կառույցների ղեկավարների, այլ նաև երկկողմ ձևաչափով երկրների առաջնորդների հետ:
Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո, ըստ քաղաքագետի, ՀՀ նոր իշխանությունները պետք է ճանաչողական այց կատարեին նաև Եվրամիություն, շփումներ ունենային գործընկեր երկրների հետ, նրանց համար հստակեցնեին Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, վերահաստատեին իրենց պատրաստակամությունը ձեռք բերված պարտավորությունները կատարելու գործընթացում:«Պետք է նշել, որ այցի շրջանակներում առավել կարևոր էր «Քարնեգի» հիմնադրամ կատարած այցը, որտեղ Փաշինյանը փորձագիտական շրջանակներին ևս ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին և ներքին գերակայությունները, ինչը ևս շատ կարևոր էր: Դա շատ կարևոր էր՝ հաշվի առնելով ուղեղային կենտրոնների ազդեցությունը ընդհանուր եվրոպական արտաքին քաղաքականության մշակման վրա»,- ասաց նա:
Նարեկ Մինասյանը նաև ուշադրություն հրավիրեց այն բանի վրա, որ ՆԱՏՕ–ի եզրափակիչ հռչակագրում եղած ձևակերպումներն էլ վնասաբեր չէին Հայաստանի համար: Քաղաքագետը նկատեց՝ ամբողջությամբ կրկնվում են 2016 թվականին Վարշավայում կայացած գագաթնաժողովի ձևակերպումները, որտեղ մի կողմից հիշատակված է, որ ՆԱՏՕ-ն հարգում է Մոլդովայի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը, մյուս կողմից՝ անուղղակիորեն հղում է կատարվում միջազգային իրավունքին ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտին, ըստ որոնց, հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն այդտեղ եղած սկզբունքների համաձայն՝ ազգերի ինքնորոշման և ինքնիշխանության:
«Այս համատեքստում նաև կարևոր է, որ ՆԱՏՕ-ի հռչակագրում նշված էր, որ ընդունում են հակամարտությունների ընդունված ձևաչափը»,- նշեց նա:
Քաղաքագետը, այնուամենայնիվ, նշեց, որ ՆԱՏՕ-ի ձևակերպումը իդեալական տարբերակ չէ․ ՆԱՏՕ-ն փորձում է ընդհանրացված մոտեցում ցուցաբերել, ինչը, ըստ նրա, ճիշտ չէ, քանի որ յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունը: «Հետևաբար, ինչպես նախորդ տարիներին, հիմա էլ կփորձի հասնել նրան, որ այդ ձևակերպումների հետ որոշակիորեն դիվերսիֆիկացված մոտեցում ցուցաբերվի, և նույն հարթության մեջ չդիտարկվեն բոլոր հակամարտությունները»:
Այս համատեքստում Նարեկ Մինասյանը նաև հետաքրքիր համարեց Փաշինյանի հայտարարությունը Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության վերաբերյալ:
«Թեև վերջնական փաստաթղթում տարբերված մոտեցումը բացակայում էր, այնուամենայնիվ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններով ներկայացվեց Ղարաբաղյան հիմնախնդրի էությունը, ներկայացվեց Ադրբեջանի  ագրեսիվությունը: Նման այցի շրջանակներում նման շեշտադրումները կարևոր էին: Ըստ էության, Ադրբեջանի ապակառուցողականությունը ներկայացվեց  արժեհամակարգային կտրվածքով․ Ադրբեջանի ագրեսիան հարված է ժողովրդավարական արժեքներին, հատկապես հիմա, երբ արևմտյան գործընկերները բավականին ոգևորված էին ժողովրդավարական զարգացումներով, որոնք արձանագրվել են Հայաստանում: Նման շեշտադրումները բավականին ընկալելի են Արևմուտքում»:
Եվրոպական կառույցների ղեկավարների հայտարարությունները, թե պատրաստ են աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը, Նարեկ Մինասյանի խոսքով, արարողակարգային չէին:
«Նման հանդիպումները նախ ճանաչողական էին, բայց դրանք նաև ամրագրում էին այն հստակ ուղղություններն ու գերակայությունները, որոնք առկա են երկկողմ հարաբերություններում: Այն, որ եվրոպական կառույցները հայտարարում են, որ պատրաստ են այս կարևոր պահին Հայաստանի կողքին լինել, հստակ մեսիջ է, սխալ կլինի դրանք որպես արարողակարգային որակելը: Կարծում եմ՝ առաջիկա գործընթացներում եվրոպական կողմի աջակցությունը մենք հստակ կնկատենք, այդ թվում հիմա նախապատրաստվող ընտրական գործընթացների համատեքստում»,- ասաց նա:
Аделия Петросян — в финале после короткой программы в женском фигурном катании на ОИ-2026Bloomberg: акции Nestle упали до минимума на фоне скандала с детским питанием«Правосудие» превращенное в шоу: истинная цель дела Ваге АкопянаРоссия и Иран с 1 апреля приступят к реализации проекта ж/д линии Решт - Астара В приграничных сёлах Армении закрывают школы Вэнс: возможное ядерное оружие Ирана не должно попасть в третьи рукиДействовать исключительно в рамках закона и конституционных полномочий. Движение "Всеармянский Фронт"Ватикан не войдет в состав Совета мира по ГазеВ Иране в отношении протестующих возбудили не менее 23 тысяч уголовных делВТБ (Армения) открыл обновленный офис в городе АштаракИнициатива Idram-а, Mediamax-а и фонда «Айорди» к Дню дарения книгКлеймированный стигмой стыда и позора: кого радуют действия властей Армении? «Паст»«АйаКве» представляет политическую заявку с повесткой смены власти: «Паст»Какие планы у Запада и Пашиняна относительно железной дороги? «Паст»Глава крупнейшего в Европе завода по производству вооружения: Война в Украине не закончится в 2026 годуЦентральный комитет АРФ Дашнакцутюн в Греции: Считаем неуместным встречаться с президентом АрменииIDBank открыл представительство в Глендейле, штат КалифорнияБилл Гейтс обсудил в Китае сельское хозяйство, медицину и сферу ИИПослание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницыВласти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданинаАкция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в БербанкеСледственный комитет «опровергнув», по сути фактически подтвердил: «Паст»«Серии» нападок на Национальную идентичность: «Паст»Впечатляющая заявка «Сильной Армении» и неприкрытая паника «Гражданского договора»: «Паст»Чем мешает Николу Пашиняну видеоролик Гимна? «Паст»Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о КарапетянеПашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных МинюстаМакрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизмХудатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭСTeam Holding объявляет о начале второго этапа размещения долларовых облигаций; Андеррайтер - Freedom Broker Armenia.Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделе Глава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границыОплату услуг Ucom теперь можно осуществлять через Fast Shift «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказокПредставители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласияПатрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи ИранаТрамп анонсировал визит в Китай в апрелеСоздают хаос, а затем думают, как его преодолеть: «Паст»Противоположная сторона… антицерковной «реформы»: «Паст»Ucom предлагает корпоративным клиентам комплексную услугу по построению внутренних сетей С какой политической силой будет участвовать на выборах «Страна для жизни»? «Паст»На пути к разрушению церкви «хватается за пену»: «Паст»Еврокомиссия объявила о мерах по ускорению производства дронов и систем противодействия имВодитель пострадавшего вследствие камнепада на проспекте Мясникяна автомобиля рассказал, как это былоВ Армении начнет работать монетизация YouTubeСуд в Германии приговорил к тюремному сроку гражданина США по делу о шпионаже в пользу КитаяЮнибанк стал членом А-уровня Армяно-британской торгово-промышленной палаты Зимние приключения продолжаются в Myler: Idram&IDBankСовет Европы согласился лишить дипломатического иммунитета бывшего генсека в связи с делом Эпштейна