Պատգամավորները դեմ են վառելիքի, օղու և ծխախոտի ակցիզային հարկի դրույքաչափերի բարձրացում նախատեսող նախագծին
Ազգային ժողովի պատգամավորները դեմ են որոշ ապրանքների ակցիզային հարկի դրույքաչափի բարձրացմանը, որի վերաբերյալ կառավարությունը համապատասխան նախագիծ է ներկայացրել խորհրդարանի քննարկմանը: Ազգային ժողովում «Ակցիզային հարկի» մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ պատգամավորներն իրենց ելույթներում նշեցին, որ Հա յաստանում առկա տնտեսական բարդ իրավիճակում վառելիքի, ծխախոտի և օղու ակցիզային հարկի դրույքաչափի բարձրացումն անընդունելի է, քանի որ դա հանգեցնելու է այդ ապրանքների գների թանկացմանը:
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց, որ ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությունը բացահայտ բացասական ազդեցություն թողնող նախագիծ է: Պատգամավորի խոսքով՝ նախաձեռնության հիմնավորումը չի դիմանում որևէ տնտեսագիտական քննադատության: Ըստ նրա՝ չի կարող հիմնավորում լինել այն, որ Հայաստանն այս եղանակով ներդաշնակեցնում է ակցիզային հարկի դրույքաչափերը Եվրասիական տնտեսական միության դրույքաչափերի հետ: «Այս պահին, տնտեսական այս բարդ իրավիճակում մեր առջև խնդիր է դրված ամեն գնով խուսափել ոչ միայն այդ կարևոր ապրանք ների թանկացումից, այլև օգտվել այն հնարավորություններից ու արտոնություններց, որ այդ ապրանքների մասով մեզ տալիս է Եվրասիական տնտեսական միությունը»,- ասաց պատգամավորը: Մինասյանի խոսքով՝ ներկայացված նախագծի ընդունման դեպքում մինչև տարեվերջ Հայաստանում աշխատատեղերի կրճատում և արտադրության ծավալների նվազում կլինի: Նա կառավարությանը կոչ արեց առաջին ընթերցումից հետո նախագծին ընթացք չտալ:
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխությունների իրականացման դեպքում սպառողական շուկան անցանկալի ցնցումների կենթարկվի: Պատգամավորի խոսքով՝ այս պահին Հայաստանուն տնտեսական իրավիճակը շատ բարդ է, բիզնեսի համար պայմանները ծանր, իսկ բիզնեսի վրա նոր բեռ ավելացնելը անցանկալի հետևանքներ կարող է ունենալ: Միքայել Մելքումյանը ևս կառավարությանը հորդորեց ներկայացված նախագիծը հետ վերցնել՝ ընդգծելով, որ ԲՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու դրան, եթե այն ի վերջո դրվի քվեարկության:
Կառավարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությանը դեմ արտահայտվեց նաև քաղաքական մեծամասնության պատգամավորը: ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը ևս շեշտեց, որ ներկայացված նախագիծն անընդունելի է: «Էլեկտրաէներգիայի գինը նոր ենք բարձրացրել, դեռևս չենք հասցրել գնահատել, թե դա ինչ ազդեցություն կունենա մեր երկրի տնտեսության վրա, դեռևս չենք հաշվել, թե ինչպիսի փոխհատուցում պետք է տանք, որպեսզի աղքատության մակարդակն այդ թանկացման արդյունքում չավելանա, իսկ կառավարությունը բերել է մի նախագիծ, որով առաջարկում է թանկացնել մի շարք կարևորագույն ապրանքատեսակների ակցիզային հարկի դրույքաչափը: Մենք սրանով գներ ենք բարձրացնելու սոցիալական ամենանեղ շերտի համար: Չի կարելի նման բան անել»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Հակոբ Հակոբյանը կարծիք հայտնեց, որ կառավարությունը պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի խորհրդարանը դեմ չքվեարկի և չմերժի ներկայացված նախագիծը:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը նույնպես իր դժգոհությունը հայտնեց ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ այն խնդրահարույց է և լրացուցիչ ու բազմաբովանդակ քննարկումների կարիք ունի: Նա նաև դժգոհեց, որ նախագիծը հանձնաժողովում քննարկելու ժամանակ էլ չի եղել, քանի որ կառավարությունից շատ ուշ են ստացել: Այվազյանն ընդգծեց, որ նախագիծը մանրամասն քննարկումների կարիք ունի:
В Иране в отношении протестующих возбудили не менее 23 тысяч уголовных делВТБ (Армения) открыл обновленный офис в городе АштаракИнициатива Idram-а, Mediamax-а и фонда «Айорди» к Дню дарения книгКлеймированный стигмой стыда и позора: кого радуют действия властей Армении? «Паст»«АйаКве» представляет политическую заявку с повесткой смены власти: «Паст»Какие планы у Запада и Пашиняна относительно железной дороги? «Паст»Глава крупнейшего в Европе завода по производству вооружения: Война в Украине не закончится в 2026 годуЦентральный комитет АРФ Дашнакцутюн в Греции: Считаем неуместным встречаться с президентом АрменииIDBank открыл представительство в Глендейле, штат КалифорнияБилл Гейтс обсудил в Китае сельское хозяйство, медицину и сферу ИИПослание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницыВласти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданинаАкция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в БербанкеСледственный комитет «опровергнув», по сути фактически подтвердил: «Паст»«Серии» нападок на Национальную идентичность: «Паст»Впечатляющая заявка «Сильной Армении» и неприкрытая паника «Гражданского договора»: «Паст»Чем мешает Николу Пашиняну видеоролик Гимна? «Паст»Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о КарапетянеПашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных МинюстаМакрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизмХудатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭСTeam Holding объявляет о начале второго этапа размещения долларовых облигаций; Андеррайтер - Freedom Broker Armenia.Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделе Глава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границыОплату услуг Ucom теперь можно осуществлять через Fast Shift «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказокПредставители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласияПатрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи ИранаТрамп анонсировал визит в Китай в апрелеСоздают хаос, а затем думают, как его преодолеть: «Паст»Противоположная сторона… антицерковной «реформы»: «Паст»Ucom предлагает корпоративным клиентам комплексную услугу по построению внутренних сетей С какой политической силой будет участвовать на выборах «Страна для жизни»? «Паст»На пути к разрушению церкви «хватается за пену»: «Паст»Еврокомиссия объявила о мерах по ускорению производства дронов и систем противодействия имВодитель пострадавшего вследствие камнепада на проспекте Мясникяна автомобиля рассказал, как это былоВ Армении начнет работать монетизация YouTubeСуд в Германии приговорил к тюремному сроку гражданина США по делу о шпионаже в пользу КитаяЮнибанк стал членом А-уровня Армяно-британской торгово-промышленной палаты Зимние приключения продолжаются в Myler: Idram&IDBankСовет Европы согласился лишить дипломатического иммунитета бывшего генсека в связи с делом Эпштейна Сила одного драма — общественной организации Матeмик Учёные впервые исследовали банки Дарвина с помощью уникального лазерного метода без вскрытияРубен Варданян: Я представляю армянский народ здесь, на этом суде, не боюсь никакого наказания или решенияПервый трейлер «Дьявол носит Prada 2» — смех, интриги и стильВалерий Царукян продолжит карьеру в «Ахмате»В Москве состоится масштабное шоу скрипача-виртуоза Самвела АйрапетянаТрамп: Иран поступил бы глупо, если бы не заключил сделку с СШАНетаньяху обсудил в Вашингтоне с Уиткоффом и Кушнером переговоры США с Ираном