Մեկ ամսվա ընթացքում գործն առաջ չի գնացել. «Փաստ»
Երգիչ, երգահան Վահան Արծրունին մեկ ամիս առաջ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցին Հայաստանի Հանրապետության 27–րդ տարեդարձին նվիրված համերգային ծրագրի նախագիծ է ներկայացրել: Սեպտեմբերի 21–ին նախատեսվող համերգային ծրագրի նպատակն է ներկայացնել հայ երաժշտության պատմական ավանդույթները` հոգևոր և աշխարհիկ ոլորտները, ժամանակակից երաժշտության բազմերանգությունը:
Վահան Արծրունին իր էջում փաստել էր, որ մեկ ամիս անց նախագիծն անպատասխան է:
«Փաստ»–ի հետ զրույցում նա նշեց, որ նախատեսվող համերգային ծրագրին բացի իրենից մասնակցելու են նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, «Շողակաթ» մանկական երգչախումբը, կան հրավիրյալ մենակատարներ և այլ երգչախմբեր:
«Առանձնահատկությունը հետևյալն է. ի տարբերություն նախորդ տարիների, երբ տոնը նշելու համար հաճախ դրսից էին երաժիշտներ հրավիրվում, այս ծրագրով օգտագործված է բացառապես Հայաստանում առկա ստեղծագործական պաշարը: Երկրորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ մի քանի սերնդի երաժիշտներ են ներկայանալու: Լինելու են 5–րդ դարի մշակումներից մինչև ամենաժամանակակից սիմֆո–ռոքային լուծումներ ունեցող ստեղծագործություններ»,– ասաց Վահան Արծրունին:
Վահան Արծրունին ընդգծեց, որ նախարարության ներկայացուցչի հետ զրույցից տեղեկացել է, որ շատ հավանական է` ծրագրի շուրջ գործընթացը ևս մեկ ամսվա քննարկում ենթադրի. «Իմ գրառմամբ փաստում եմ այն հանգամանքը, որ մեկ ամսվա ընթացքում գործն առաջ չի գնացել: Քանի որ իմ առաջին առնչությունն է նախարարության հետ, չգիտեմ, ընթացակարգերն արդյոք ենթադրո՞ւմ են նման ժամկետներ, բայց ես արդեն տարակուսում եմ: Այն պարագայում, երբ ծրագիրն ամբողջությամբ պատրաստ է, մշակույթի նախարարությունն ընդամենը պետք է որոշում ընդունի` այո կամ ոչ»:
Վահան Արծրունին նշեց, որ մեկ ամիս անց էլ կանդրադառնա հարցին:
«Բայց, կարծում եմ, մեկ ամիս անց արդեն ուշ կլինի, որովհետև համերգային ծրագրի կազմակերպումը ծավալուն աշխատանք է ենթադրում: Պետք է նաև ժամանակ, որոշակի փորձաշրջան, նախապատրաստական աշխատանքներ: Ես այդ ամենը հաշվի առնելով եմ ծրագիրը հունիս ամսին ներկայացրել, որ մինչև սեպտեմբերի 21–ը հնարավոր լինի այդ աշխատանքներն իրականացնել»,– ասաց նա:
Հարցի շուրջ փորձեցինք ստանալ նաև մշակույթի նախարարության մեկնաբանությունը:
Նախարարի խոսնակ Անի Սմբատյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց. «Նախարարությունում ծրագիրը քննարկման փուլում է: Նշեմ նաև, որ մշակույթի փոխնախարար Նազենի Ղարիբյանը ծրագիրը կքննարկի նաև Վահան Արծրունու հետ: Այդ ժամանակ նոր կարող ենք մանրամասներ ներկայացնել»: