Հայաստանը կարող է ավելի ակտիվ դերակատարում ունենալ միջազգային հարաբերություններում. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզի «Գաբրիել» սրահում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ և պատասխանել նրանց մի շարք հարցերի:«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Անկեղծ ասածերբ նայում էի ձեզմտածում էիթե խոսքըսկսելիս ի՞նչ բառերով դիմեմ ձեզասեմսիրելիհայրենակիցներհարգելի ֆրանսահայերսակայն որոշեցիդիմել հետևյալ կերպսիրելի ժողովուրդՀայաստանիՀանրապետության հպարտ քաղաքացիներորովհետևկարծում եմհենց այսկերպ ձեզ դիմելուարդարացվածությունն է այն առանցքային քաղաքականփոփոխությունըոր տեղի է ունեցել ՀայաստանիՀանրապետությունումԴա է այն լրջագույն բովանդակայինփոփոխությունըոր տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի կյանքումորովհետև անկախության տարիներից ի վեր բանավեճը միշտեղել էթե ինչպիսին են Հայաստանի և սփյուռքի հարաբերություններըովքեր են Հայաստանում ապրողները և ովքեր Հայաստանիցդուրս ապրողներըԱյս բանավեճը երկար տարիներ տեղի է ունեցելտարբեր տեսակետներ են հնչելև ի վերջո այս երկարդեգերումներից հետո մենք հասել ենք մի կետիորտեղ ՀՀ վարչապետն աշխարհի ցանկացած տեղում, դիմելով իր հայրենակիցներին,կարող է վստահորեն ասելսիրելի ժողովուրդՀայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներորովհետև քաղաքացիություննանձնագիր չէնույնիսկ կեցություն չէնույնիսկ հաշվառման հասցե չէ և գտնվելու վայրՔաղաքացիությունը գիտակցություն է ուզգացողություն, և Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի թավշյա հեղափոխությունը ողջ հայությանը միավորեց միության ևքաղաքացիական գիտակցության շուրջհասկացանքոր բոլորս ՀՀ քաղաքացիներ ենքանկախ նրանիցապրում ենք Հայաստանումթեոչանկախ նրանիցծնվել ենք Հայաստանումթեոչանկախ նրանիցերբևէ կվերադառնանք ՀայաստանթեոչորովհետևՀայաստանը բոլորիս ընդհանուր ինքնությունն էՀայաստանը բոլորիս ծննդավայրն է և բոլորիս բնակավայրն էբոլորիս հայրենիքըբոլորիս երազանքըբոլորիս նպատակն է և բոլորիս հաղթանակըՍա մի հաղթանակ էոր կերտել ենք միասինորը պետք է փայփայենքև վայելենք միասին»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը` հավելելով, որ ներկաների հայացքները տեսնելիս` նկատում է, որ նրանք իսկապես վայելում են հաղթանակը: Դրա մեծագույն իմաստը, ըստ վարչապետի, հետևյալն է. «Կար ժողովուրդորը չէր հավատում իր ուժերինապագայինև այլևսկա ժողովուրդոր հավատում է իր ուժերինապագային և այդ ժողովուրդն այլևս անշրջելիորեն հաղթանակած էԿա երազելու ևերազանքներն իրականացնելու ժամանակըԿարծում եմոր մենք ընդամենը մի քանի ամիս առաջ ապրեցինք երազելու ժամանակը ևհիմա ապրում ենք երազանքները կյանքի կոչելու ժամանակՄենք մեզ համար ազգովի բացել ենք երազանքները կյանքի կոչելուժամանակաշրջանուրեմն եկել է ժամանակըոր մենք ուս ուսի տվածկողք կողքի կանգնած ազգովի միասին իրականացնենք այներազանքներըոր երազել ենք հազարամյակներովՄեր երազելու հազարամյականերին գալիս է փոխարինելու երազանքներնիրականացնելու հազարամյակըմենք այլևս մի ժողովուրդ ենքորը կանգնում է ոտքիուղղում մեջքը և քայլում դեպի երազանքներիիրականացումԻ գործդեպի քաղաքացիությամբ և ինքնությամբ ամրացած Արցախի Հանրապետությունդեպի ՀայաստանիՀանրապետությունորը բոլոր հայերի հայրենիքն էայն հայության հայրենիքն  էոր ապրում է վերադառնալու երազանքով, և եկել էայդ երազանքն իրականացնելու ժամանակըԿեցցե՛ Հայաստանի ՀանրապետությունըԱրցախի Հանրապետությունըկեցցե՛նք մենք ևմեր երեխաներըոր ապրում ենք և ապրելու ենք ազատ ու երջանիկ Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Այնուհետև ներկաները վարչապետից հետաքրքրվել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ բանակցությունների արդյունքներից: Ի պատասխան` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այսօրվա հանդիպման ամենակարևոր արձանագրումը և արդունքը հետևյալն է.  կարող ենք համարել, որ առաջիկայում Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի լուրջ և մեծ միջազգային դերակատարում պետք է ունենա: Հեղափոխությունից հետո Հայաստանի միջազգային հեղինակությունն աճել է ու կարող ենք ավելի ակտիվ դերակատարում ունենալ միջազգային հարաբերություններում»:
Կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ բացի երկկողմ հարաբերություններից` Ֆրանսիայի նախագահի հետ քննարկել են նաև միջազգային նշանակության տարբեր հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ կիսատ մնացած հարցերը Ֆրանսիայի գործընկերոջ հետ կքննարկի Երևանում, երբ Էմանուել Մակրոնը պետական այցով կժամանի Հայաստան: «Վստահ եմ, որ նախագահ Մակրոնի հետ մեր շփումները և հարաբերությունները գնալով ավելի ինտենսիվ են դառնալու»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքներին` Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը կկարողանա կազմակերպել այն այնպես, որ կազմակերպությունը գագաթաժողովի արդյունքում ավելի ուժեղանա, ֆրանկոֆոն տարածքում մեր երկրի դերակատարությունն ավելի ընդգծվի:
Ֆրանսահայերը Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել են նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավորություններից և հարցրել՝ արդյոք Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպում սպասվում է: Վարչապետը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ արդեն իսկ կայացել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում, իսկ երկրների ղեկավարների մակարդակով հանդիպման մասին դեռևս պայմանավորվածություն և խոսք չկա: «Նախագահ Մակրոնը հետաքրքրվում էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման մեր պատկերացումներով և նրանով` արդյոք կա հնարավորություն լրջորեն քննարկել հարցի կարգավորումը: Մտքեր փոխանակեցինք այս հարցի կապակցությամբ, և ես նրան ասացի, որ իմ կարծիքով` Ադրբեջանի ղեկավարն իրականում այդքան էլ անկեղծ չէ, երբ խոսում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մասին, որովհետև դա հնարավոր է, երբ տարածաշրջանում կա կարգավորման մթնոլորտ: Սպառնալիքների պայմաններում խոսել կարգավորման մասին, այնքան էլ իրատեսական չէ, եթե միջնորդներն իսկապես ուզում են, որպեսզի զբաղվենք կարգավորմամբ, իսկ մենք պատրաստ ենք կարգավորման, առաջին հերթին պետք է կարգի հրավիրեն Ադրբեջանի նախագահին: Եթե վերջինս մտածում է, որ սպառնալիքներով կարող է մեզ զիջման մղել, ապա սխալվում է: Այսօրվա Հայաստանը ուրիշ Հայաստան է, որն աշխարհի բոլորին հայերին դիմում է այնպես, ինչպես այսօր ձեզ  դիմեցի, որի շուրջ համախմբված է ողջ հայությունը: Տվյալ դեպքում Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունը ստանալու է հակահարված՝ համախմբված և դուխով հայ ժողովրդի կողմից»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետն անդրադարձել է Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ավելի ակտիվացմանը, տարբեր երկրների հետ Հայաստանի հարաբերություններին, Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, տարբեր ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, հայրենադարձության հնարավորություններին: Վերջինիս հետ կապված Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գտնվող յուրաքանչյուր ընտանիքում անընդհատ այդ թեման պետք է հնչի: Կապ չունի՝ ներկաներից քանիսը երբ կվերադառնան, եթե վերադառնան՝ շատ լավ, եթե նրանց երեխաները վերադառնան՝ շատ լավ, եթե երեխաները չէ, թոռները վերադառնան՝ լավ, կարևորը՝ ձևակերպվի, որ ամեն հայի նպատակն ի վերջո Հայաստան վերադարձն է: Եվ այդ վերադարձի գաղափարը պետք  է լինի մեր ինքնության, երեխաների դաստիարակության մի մասը, մնացածն ինքն իրեն կստացվի: Կարևորը՝ որ դա լինի երազանք»: