Ազգային ժողովում ավարտվեցին Փաշինյան-խորհրդարանական ուժեր բանակցությունները (տեսանյութ, լուսանկարներ)
01։00
Ազգային ժողովում ավարտվեցին Փաշինյան-խորհրդարանական ուժեր բանակցությունները:
ՀՀ վարչապետն ասաց, որ բանակցությունների մասին կխոսի դրսում, միայն նշեց, որ բանակցությունները նորմալ են ընթացել.«Այս խոսակցությունը քաղաքական կուլտուրայի առումով է կարևոր, որովհետև նստեցինք, խոսեցինք, շատ նորմալ մթնոլորտ էր, ինձ համար դա կարևոր է»:
00։05
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս պահին Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի աշխատասենյակում բանակցություններ է վարում խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ:
Միաժամանակ, վարչապետի կոչով Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում հավաքված ցուցարարները ԳԱԱ-ի մոտ վարչապետին լսելուց հետո նրան ուղեկցեցին ԱԺ: Բողոքի ակցիայի մասնակիցները Ազգային ժողովի բակում շարունակում են սպասել Նիկոլ Փաշինյանին:
23։05
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում կբանակցի խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ:
ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց, որ կփորձի իմանալ գործընկերների տեսակետը, թե ինչպես պետք է հաղթահարեն ստեղծված իրավիճակը:
Հարցին, թե ինչպես է պատկերացնում հանգուցալուծումը, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Պատկերացնում եմ, որ մենք համաձայնության կգանք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացվեն, ես հրաժարական կտամ, և իրենք վարչապետի թեկնածու չեն առաջադրի՝ պարզապես մարդկանց չգրգռելու համար, որովհետև երբ ես հրաժարական տված լինեմ, ու իրենք թեկնածու առաջադրեն, դա  մարդկանց կբորբոքի: Ես հույս ունեմ, որ մեր գործընկերներն իրավիճակը ճիշտ կգնահատեն»:
Հարցին, թե համաձայնագիր կստորագրե՞ն, որ մյուս քաղաքական ուժերը վարչապետի թեկնածու չեն առաջադրի, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ վատ չի լինի նաև համաձայնագիր ստորագրել:
Հարցին՝ եթե իրավիճակը ճիշտ չգնահատեն, ինչ է պատրաստվում անել վարչապետը, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ կարծում է, որ բոլոր որոշումները կկայացվեն իրավիճակին համարժեք:
Հարցին,թե ինչ հիմքով ցուցարարները մուտք գործեցին ԱԺ տարածք, երբ նման որոշում չկա, վարչապետն ասաց, որ ինչպես Բաղրամյան 26-ում դռները բացվեցին, այնպես էլ այստեղ դռները բացվեցին:
ԱԺ-ում լրագրողների հարցերին պատասխանելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջի ուղիղ հեռարձակման միջոցով խորհրդարանի բակում գտնվող ցուցարարներին հորդորեց խաղաղ ակցիա իրականացնել և հիշել իրենց սկզբունքների մասին. «Եթե խորհրդարանի որևէ պատգամավոր շենքից դուրս կգա և կցանկանա տարածքը լքել, ճանապարհ բացե՛ք և առանց որևէ վիրավորանքի, առանց որևէ տհաճության թողե՛ք, որ մարդիկ անցնեն»: