Վերջապես ՀՀ-ը գիտակցել է, թե ինչպես պետք է իրեն դրսևորի ՀԱՊԿ-ում․ քաղաքագետը՝ Փաշինյանի՝ Լուկաշենկոյի և Նազարբաևին վերաբերող հայտարարության մասին
Վերջապես Հայաստանը գիտակցել է, թե ինչ է նշանակում ՀԱՊԿ-ը և ինչպես պետք է նա այդ կառույցում իրեն դրսևորի: Tert.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ  ինքը պարզաբանումներ է պահանջելու Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահներից՝ ՀԱՊԿ-ի հետ կապված իրենց հայտարարությունների վերաբերյալ:
«Որևէ խնդիր Հայաստանը դրանից չի կարող ունենալ: Դրանք պետություններ են, որոնք մեր հակառակորդի՝ Ադրբեջանի հետ լավ հարաբերություններ ունեն, և ՀԱՊԿ-ում պաշտպանում են թե՛ իրենց, թե՛ Ադրբեջանի շահերը: Դա վաղուց պարզ էր բոլորի համար, բայց Հայաստանում ընդհանուր մի մոտեցում կար՝ լռել, չխոսել: Սակայն ժամանակներն անցան և մարդիկ հասկացան, որ այդպես չպետք է անել: Այդ երկրները՝ ո՛չ Ղազախստանը, ո՛չ Բելառուսը իրենցից ոչինչ չեն ներկայացնում: Դրա համար նրանց պետք է իրենց տեղը դնել, պահանջել կարգապահություն»,- ասաց նա:
Եվ ես զարմացած եմ, որ 30 տարի նախագահի կարգավիճակում եղած մարդը կարող է իրեն այդպիսի քայլ թույլ տալ, և ես, իհարկե, պիտի պարզաբանումներ պահանջեմ Բելառուսի նախագահից և ոչ միայն նրանից:
Մեր պայմանավորվածություններին հակասող հայտարարություն է արել նաև Նուրսուլթան Նազարբաևը՝ նիստից հետո հայտարարելով, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվելու է Բելառուսի ներկայացուցիչ»:
Հիշեցնենք նաև, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Ադրբեջանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լաթիֆ Գանդիլովի հետ հանդիպման ժամանակ պատմել էր Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ վերջերս Աստանայում կայացած գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած քննարկումների մասին:
Մանվել Սարգսյանի խոսքով՝ իրականում Հայաստանը կարող է լուրջ դեր խաղալ ՀԱՊԿ-ում: Նա նկատեց, որ հիմա անգամ Ռուսաստանի դուրն է գալիս Ղազախստանի և Ռուսաստանի մոտեցումները: Նա չբացառեց, որ երեկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի ժամանակ նաև քննարկվել են ՀԱՊԿ-ին վերաբերող հարցերը:
«Դա պարզ բան է․ Հայաստանը խնդիրները դրել է, Ռուսաստանին էլ այս իրավիճակը շատ ձեռնտու է: Ի վերջո, Հայաստանը կարող է նաև լուրջ դեր խաղալ ՀԱՊԿ-ում, այնտեղ կա հնարավորության մեծ պոտենցիալ: Ի վերջո, Տաջիկստանը և Ղըրղզստանը կարող են աջակցել Հայաստանին և ոչ թե  Բելառուսին կամ Ղազախստանին»,- ասաց նա:
Ըստ Մանվել Սարգսյանի՝ նախկինում մեր ունեցած քաղքենիական մոտեցումը չխոսելն է, որ ստեղծել է մի իրավիճակ, որ Հայաստանին ասում են՝ դաշնակիցներ ենք, սակայն զենք են վաճառում, բացատրություններ են տալիս Ադրբեջանին: «Դրանք հարցեր են, որ պետք է դրվեն: Նկատելի է, որ Փաշինյանը գիտակցում է այդ ամենի մասին»,- ասաց նա:
Խոսելով Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին՝ նա նշեց՝ կարիք չկա էլ այդ երկրի հետ ՀԱՊԿ-ի հետ խնդիրները քննարկել, պետք է պարզապես հասկանալ, թե ինչ է ուզում Ռուսաստանը: «Այնքան պարզ է Ռուսաստանի ուզածը․ ցանկանում է երկու կողմերին կռվացնի, նրանցից ոչ մեկի ներկայացուցիչը չընտվի, և մնա Ռուսաստանինը, որ հիմա էլ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարն է»,- ասաց նա:
Մանվել Սարգսյանի կանխատեսմամբ՝ Հայաստանը մինչև վերջ կպնդի, որ իր ներկայացուցիչը մնա, ըստ նրա՝ դա մեզ համար ամենաձեռնտու սցենարն է:  «Ամբողջ աշխարհի համար Նիկոլ Փաշինյանի մոտեցումը օրինակ է․ ճիշտ է՝ պետք է հավասարը հավասարի հետ շփվի, իր իրավունքները պաշտպանի: Դա միայն հարգանք է բերում Հայաստանին»,- ասաց նա: