Վարչապետի տիկնոջ «Իմ քայլը» հիմնադրամին 7 ամսում փոխանցվել է շուրջ 1 մլն 700 հզր դոլար
ՀՀ վարչապետի տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի « Իմ քայլը» հիմնադրամի գործունեության, Աննա Հակոբյանի այցերի, ստացված գումարի և այլ հարցերի վերաբերյալ Tert.am-ը հարցում էր ուղարկել հիմնադրամին:
Ըստ հարցման պատասխանի՝ հիմնադրամը ստեղծման պահին (հիմնադրամը ստեղծվել է 2018 թվականի հուլիս ամսին) միջոցներ չի ունեցել: Ս.թ. փետրվարի 15-ի դրությամբ (ստեղծման պահից 7 ամսվա ընթացքում) «Իմ քայլը» հիմնադրամին փոխանցվել է 859 մլն 55 հզր դրամ (մոտ 1 մլն 746 հզր դոլար), նվիրատվությունների մի մասը նպատակային նվիրատվություններ են:
Հիմնադրամի հիմնադրման օրվանից Աննա Հակոբյանն այցելել է երկու երկիր:
Հարցին, թե հիմնադրամի հիմնադրման օրվանից մինչև հունվարի 20-ը քանի՞ երկիր է աշխատանքային նպատակով ուղևորվել Աննա Հակոբյանը, հիմնադրամից պատասխանել են.
«Հիմնադրամի հիմնադրման օրվանից մինչև հունվարի 20-ը Աննա Հակոբյանը մեկնել է աշխատանքային երկու ուղևորության՝ 2018 թ. նոյեմբերի 11-13-ը՝ Մոսկվա, 2018 թ. դեկտեմբերի 11-17-ը՝ Շվեյցարիա։ Երկու ուղևորությունների արդյունքում միասին հիմնադրամի գործունեության համար հավաքագրվել է շուրջ 173 միլիոն ՀՀ դրամին համարժեք գումար»։
Հարցին, թե Կառավարության կազմից և ոչ միայն ովքեր են որպես ՀՀ վարչապետի տիկնոջ ուղեկցում Աննա Հակոբյանին արտերկրում, հայտնել են, որ աշխատանքային երկու ուղևորությունների ընթացքում Աննա Հակոբյանին ուղեկցել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի արարողակարգի բաժնի երկու աշխատակիցներ. «Մոսկվա կատարած ուղևորության ընթացքում պատվիրակության կազմում եղել է նաև «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ղազարյանը։ Շվեյցարիա կատարած ուղևորությանը, վերը նշված անձանցից բացի, մասնակցել է նաև մամուլի քարտուղար Հասմիկ Հարությունյանը»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե երկրներում ինչ դասի հյուրանոցներում և որ հյուրանոցներում է հանգրվանել Աննա Հակոբյանը, հիմնադրամից հայտնել են. «Մոսկվայում հանգրվանել է Ararat Park Hyatt հյուրանոցում, սենյակը տրամադրվել է 13,000 ռուբլով (նմանատիպ սենյակի ստանդարտ արժեքը 25-26 հազար ռուբլի է)։ Շվեյցարիայում հանգրվանել է La Réserve Genève հյուրանոցում, սենյակի արժեքը՝ 305 շվեյցարական ֆրանկ։ ՌԴ-ում մնացել է 2 օր, Շվեյցարիայում՝ 5 օր»։
Հարցին, թե որքան է կազմում հիմնադրամի բյուջեն 2019 թ. հունվարի 20-ի դրությամբ, հայտնել են, որ փետրվարի 15-ի դրությամբ հիմնադրամի հաշվեհամարներին մուտք է արվել 859 մլն 55 հզր դրամի նվիրատվություն։ Այդ գումարի մի մասը՝ 454 մլն 626հզր  դրամ, նպատակային նվիրատվություններ են։ Մասնավորապես, նվիրատուները 241 մլն 300 հզր դրամ փոխանցել են Մեղրիի մանկապարտեզի հիմնանորոգման, 194 մլն 880 հզր դրամ՝ վիրավոր և հաշմանդամ զինծառայողների վերականգնողական բուժման, 12 մլն  դրամ՝ «Քայլ առ քայլ» ծրագրի և  6 մլն 446 հզր դրամ՝ «Առանց պլաստիկի Հայաստան» ծրագրի համար։
Այդ գումարից փետրվարի 15-ի դրությամբ ծախսվել է 236 մլն 578 հզր դրամը, որից հիմնադրամի գործառնական ծախսերը (աշխատավարձեր, գործուղումներ, գնումներ) կազմել են 23 մլն 908 հզր դրամ։ Մնացած գումարն ուղղվել է շահառուներին, այդ թվում՝ 142 մլն 383 հզր դրամ՝ դասական երաժշտության հաստատությունների («Հովեր» երգչախումբ, Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ, Սիմֆոնիկ նվագախումբ, Կամերային երգչախումբ և Կամերային նվագախումբ) և «Երևանյան հեռանկարներ» դասական երաժշտության միջազգային փառատոնի աջակցությանը, 20 միլիոն դրամ՝ Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնին։ Արտերկրի հեղինակավոր բուհեր ընդունված երիտասարդների ուսման վարձերին ուղղվել է 44 մլն 411 հզր  դրամ, այդ նպատակին «Իմ քայլը» հիմնադրամի ջանքերով  ևս 240 մլն  դրամ ուղղվել է գործընկերների կողմից։
«Իմ քայլը» հիմնադրամը ՀՀ պետական բյուջեից գումար չի ստացել։