Կայացել է Փաշինյանի եւ Քսավյե Բեթելի հանդիպումը. ՀՀ-ն ու Լյուքսեմբուրգը նոր թափ կհաղորդեն երկկողմ համագործակցությանը
Աշխատանքային այցով Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել այդ երկրի կառավարության ղեկավար Քսավյե Բեթելի հետ:
Լյուքսեմբուրգի վարչապետը ողջունել է Հայաստանի իր գործընկերջը եւ շնորհակալություն հայտնել այցի համար: Քսավյե Բեթելը նշել է, որ տպավորված է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններով եւ համոզմունք հայտնել, որ հայ ժողովրդի կողմից ստացած մեծ վստահությունը թույլ կտա վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունը հասնել հաջողությունների եւ իրականացնել նախանշված ծրագրերը, Հայաստանի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններն ու բարեփոխումները: Լյուքսեմբուրգի վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ առաջիկայում երկու երկրների կառավարությունները կշարունակեն համագործակցությունը՝ ի նպաստ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ ժողովուրդների միջեւ եղած կապերի ամրապնդման։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության եւ հավելել, որ Հայաստանի կառավարությունը կարեւորում է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ուղղություններով: Գործադիրի ղեկավարը կարեւորել է տնտեսական փոխգործակցության զարգացումն ու առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը: Այդ առումով Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է երկու երկրների կառավարությունների միջեւ փոխգործակցության ակտիվացման եւ կոնկրետ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Վարչապետի խոսքով` Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները մեծապես նպաստում են նաեւ բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու ներդրումային արդյունավետ ծրագրերի իրականացման համար ստեղծում անհրաժեշտ բարենպաստ պայմաններ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` Հայաստանում ավարտվել է հեղափոխության առաջին փուլը եւ այժմ կառավարության քայլերն ուղղված են երկրում տնտեսական հեղափոխության իրականացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ այս տարվա աշնանը Երեւանում կայանալու է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը եւ կարեւորել լյուքսեմբուրգյան ընկերությունների մասնակցությունը այդ կարեւորագույն ներկայացուցչական միջոցառումանը:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Քսավյե Բեթելը քննարկել են տնտեսության տարբեր ճյուղերում` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, վերամշակող արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները: Գործարար կապերի ակտիվացման նպատակով կողմերը կարեւորել են բիզնես ֆորումների կազմակերպումն ու անցկացումը: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ երկու երկրների տնտեսական հարաբերություններում առկա է չիրացված մեծ ներուժ, եւ համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կլինի էապես ընդայնել կապերն ու ավելացնել առեւտրաշրջանառության ծավալները:
Լյուքսեմբուրգի վարչապետը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստ է ակտիվորեն համագործակցել եւ օժանդակել Հայաստանի կառավարությանը՝ տարբեր ոլորտներում բարեփոխումներն առաջ մղելու նպատակով: Քսավյե Բեթելն առաջարկել է ակտիվացնել համագործակցությունը նաեւ կրթության ոլորտում, մասնավորապես, բուհերի միջեւ եւ իրականացնել ուսանողների փոխանակման ծրագրեր:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի եւ Լյուքսեմբուրգի վարչապետները մտքեր են փոխանակել նաեւ Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը Լյուքսեմբուրգի վարչապետին հրավիրել է Հայաստան եւ նշել, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները կնպաստեն հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Այնուհետեւ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Քսավյե Բեթելը շրջել են Լյուքսեմբուրգում, այցելել քաղաքապետարան, որտեղ ՀՀ վարչապետը կարճատեւ հանդիպում է ունեցել քաղաքապետ Լիդի Պոլֆերի հետ: