Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց պետական պարտքի մասին օրենքում փոփոխությունների նախագիծը
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ  ընդունել է «Պետական պարտքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծին կողմ քվեարկեց 63, դեմ՝ 32, ձեռնպահ՝ 2 պատգամավոր:
Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է պետական պարտքի հետ կապված հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտությամբ: Նախագծով առաջարկվում է հստակեցնել միայն կառավարության կողմից ստանձնվող պարտքային պարտավորությունների սահմանված շեմը գերազանցելու դեպքում առաջացող հարաբերությունները: Oրենքի մի շարք հոդվածներով նախատեսված սահմանափակումները վերաբերում են պետական պարտքին, մինչդեռ կարգավորումներն առնչվում են բյուջետային գործընթացին:  Պետական բյուջեի դեֆիցիտի առավելագույն սահմանաչափի նախատեսմամբ կարելի է կարգավորել միայն կ առավարության կողմից պարտքային նոր պարտավորությունների ներգրավման հնարավորությունը:
«Պետական պարտքի մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածը սահմանում է պետական պարտքը, իսկ 5-րդ հոդվածի համաձայն պետական պարտքը տվյալ տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրութամբ չպետք է գերազանցի ՀՀ նախորդ տարվա ՀՆԱ-ի՝ համախառն ներքին արդյունքի 60 տոկոսը:  Պետական բյուջեի դիֆիցիտի առավելագույն սահմանաչափի կանխատեսմամբ կարելի է, ըստ էության, կանխարգելել կառավարության կողմից նոր  պարտքային միջոցներ ներգրավելու հնարավորությունը: Այս առումով տրամաբանական է, որ սահմանափակումը ևս կիրառվի կառավարության պարտքի նկատմամբ:
Օրենքում առաջարկվող փոփոխությունների ընդունումը հնարավորություն կտա հստակեցնել սահմանափակումներին վերաբերող սահմանումները՝ որոշակիացնելով կառավարության պարտավորությունները պետական պարտքի սահմանափակումների նկատմամբ: