«Սահակյանց» ստուդիայի պատմությունը «վարկաբեկիչ ապացույցներ» հայթայթելու պատմությունների շարքից է
rossaprimavera.ru-ն «Գտել են «վարկաբեկում». Փաշինյանը, Սորոսը և ԼԳԲՏ-ն պայքարում են հայկական մուլտֆիլմերի դեմ» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ Հայաստանի մշակույթի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Սահակյանցը Facebook-ի իր էջում հայտարարել է, որ Ռոբերտ Սահակյանցի անվան մուլտիպլիկացիայի ստուդիային «կոռուպցիոն» մեղադրանքներ են առաջադրվել, որը աբսուրդ է, դա Հայաստանի նոր իշխանությունների կողմից իրականացվող քաղաքական հետապնդում է:
Իր բաց նամակում մեծ մուլտիպլիկատոր Ռոբերտ Սահակյանցի որդին պատմել է անիմացիոն ստուդիայի կայացման պատմությունը:
Իսկ դա սկսվել է 2009 թվականից, և սկսած այդ պահից մինչև 2018 թվականը ստուդիան աջակցություն է ստացել պետությունից, որի շնորհիվ էլ հնարավոր է դարձել նկարահանել Հայաստանի պատմության մեջ առաջին լիամետրաժ մուլտիպլիկացիոն ֆիլմը՝ «Անահիտը», իսկ 2015 թվականից սկսել է նկարահանվել երկրորդ լիամետրաժ կինոնկարը՝ «Օլիմպիկոսը»:
Սակայն 2019 թվականին այդ նախագծի ֆինանսավորումը դադարեցվել է:
Դավիթն իր նամակում պատմել է, որ նոր իշխանությունը փորձում է մեղադրել ստուդիային կոռուպցիայի մեջ, մասնավորապես այն մասով, որ ստուդիային տրվել է աստղաբաշխական գումար՝ 1 միլիոն 200 հազար դոլար:
Սակայն միջազգային պրակտիկան ցույց է տալիս, որ մեկ լիամետրաժ ֆիլմի համար պետք է ամենաքիչը երկու տարի և 4 միլիոն դոլար: Իսկ ահա հայկական ստուդիան երկու լիամետրաժ ֆիլմի վրա ծախսել է ընդամենը 1 200 000 դոլար, այն էլ՝ 9 տարում:
Սովորական թվային հաշվարկը ցույց է տալիս, որ այդ ամբողջ գումարը հիմնականում ծախսվել է 25 մուլտիպլիկատորների աշխատավարձերի վրա, այն էլ՝ ընդամենը յուրաքանչյուրին ամսական մոտ 150 000 դրամի սահմաններում:
Ըստ մուլտիպլիկատորի գրառման, նոր իշխանությունների տրամաբանությամբ, ահա, այդկերպ իրենք այնպես են սնանկացրել երկիրը, որ ներկայիս «թավշյա» իշխանությունը ոչ մի կերպ չի կարողանում բարելավել «նոր» Հայաստանի քաղաքացիների աղքատ կյանքը:
Նամակում Դավիթ Ռոբերտովիչը ուղղակի հայտարարում է, որ Սահակյանց ընտանիքի դեմ իրականացվում է կազմակերպված ակցիա:
ԶԼՄ-ները արշավ են սկսել անիմացիոն ստուդիայի դեմ, և դատելով ամեն ինչից՝ կառավարությունն ուղղակի ցուցում է տվել իրեն ենթակա մեդիադաշտին՝ կանգ չառնել ոչնչի առաջ և հաշվի չառնել ոչինչ, ընդ որում՝ անգամ խախտելով բարոյականության և քաղաքավարության բոլոր կանոնները:
Վերջում տաղանդավոր մուլտիպլիկատորը հայտարարել է, որ անկախ խանգարելուն ուղղված բոլոր ջանքերից՝ «Օլիմպիկոս» լիամետրաժ մուլտիպլիկացիոն ֆիլմը նկարահանվելու է:
Նշենք, որ դադարեցնելով Սահակյանց ստուդիայի ֆինանսավորումը՝ պետությունը միաժամանակ ֆինանսավորել է ԼԳԲՏ համայնքին վերաբերող այլ նախագիծ, և դա առաջին սկանդալը չէ այդ համայնքի պետական քարոզչության պատճառով:
Երկար տարիներ Երևանում «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը փորձել է առաջ մղել այդ թեմայով ֆիլմեր, բայց հասարակական բողոքների պատճառով և այն ժամանակվա իշխանությունների միջամտության շնորհիվ նման ֆիլմերը արգելվել են:
«Թավշյա հեղափոխությունից» հետո իշխանության են անցել հակազգային ամեն ինչի անկեղծ լոբբիստները, իսկ փառատոնում ոչ միայն ցուցադրվել, այլ նաև «Արծաթե ծիրան» մրցանակն է ստացել տրանսգենդեր կնոջ կյանքի մասին պատմող՝ ԼԳԲՏ քարոզչությամբ լեցուն մի վավերագրական ֆիլմ (25+), որը վրդովմունք է առաջացրել հայ հասարակության շրջանում:
Որպես Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանի վարած քաղաքականության դեմ բողոքի նշան՝ վաստակավոր նկարիչ, անիմատոր Դավիթ Սահակյանցը և նրա մայրը՝ հայտնի կինոռեժիսոր Ռոբերտ Սահակյանցի կինը, ռեժիսոր Յուլիա Սահակյանցը, դուրս են եկել Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունից:
Հիշեցնենք նաև, որ « Օլիմպիկոս » անիմացիոն ֆիլմը, որի վրա ներկայումս աշխատում է ստուդիան, պատմում է հնագույն ժամանակների մասին, երբ Հունաստանում անցկացվող օլիմպիական խաղերի ժամանակ Հայաստանի թագավորը շահել է բռնցքամարտի մրցույթը: Ֆիլմն ունի պատմական հիմք և պատմում է երկրի անցյալի մասին:
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի նոր իշխանությունները նախընտրել են ֆիլմ նկարահանել այլ թեմայով՝ պատմել տրանսգենդեր մարզիկի մասին, որը Հայաստանի հավաքականին կանգնեցրել է դոպինգ սկանդալի առաջ, ապա փոխել է հայկական քաղաքացիությունը հոլանդականով:
Այդ կինոնկարը ամբողջությամբ ներծծված է ԼԳԲՏ անթաքույց գովազդով: Սակայն հարկ է ընդգծել, որ նոր իշխանությունների վարած քաղաքականությանը չեն աջակցում հայաստանյան մեծ թվով հասարակական-քաղաքական ուժեր, ինչպես նաև շարքային քաղաքացիները:
Արդեն շաբաթներ շարունակ ՀՅԴ երիտասարդ ակտիվիստները պիկետներ և հավաքներ են անցկացնում՝ պահանջելով Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը: Ինքը՝ Փաշինյանը, պատասխանել է ուսանողների պահանջներին բացարձակ ծիծաղելի ձևով:
Ըստ նրա, «այն մարդը, որի մասին խոսում եք (տրանսգենդեր մարզիկի) երեք անգամ դարձել է Եվրոպայի չեմպիոն, և նրա շնորհիվ Եվրոպայում հայկական դրոշը երեք անգամ բարձրացվել է, և հնչել է օրհներգը, և հիմա ֆինանսավորվում է ֆիլմի այն հատվածը, որտեղ խոսք է գնում չեմպիոնի մասին»:
Հայաստանում մարդիկ արդեն կատակում են՝ ասելով, որ շուտով օրինականացվելու է նաև «կես հղիությունը»: Երկրում նաև չեն դադարում Փաշինյանին անցանկալի քաղաքական գործիչների անօրինական ձերբակալություններով սկանդալները:
Հատկապես վրդովմունք է առաջացնում Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը: Երկրի մեծ թվով ուժեր պաշտպանում են Արցախի հերոս և Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Մեծ թվով հայտնի քաղաքական և մշակութային գործիչներ ստորագրել են դիմում ՝ Քոչարյանին անհապաղ ազատ արձակելու պահանջով: Ստորագրահավաքը իրականացվել է ամբողջ Հայաստանում և Արցախում:
Ի պատասխան՝ Փաշինյանը հանձնարարել է վարկաբեկիչ նյութեր հավաքել այդ բողոքի տակ ստորագրած բոլոր նշանավոր անհատների վրա:
«Սահակյանց» ստուդիայի պատմությունը «վարկաբեկիչ ապացույցներ» հայթայթելու պատմությունների շարքից է: Իսկ «վարկաբեկիչ ապացույցների» լցոնումն իրականացրել է «Իրազեկ քաղաքացիների միություն» տխրահռչակ այն կազմակերպությունը, որը տարիներ շարունակ ֆինանսավորվել է «Սորոսի» հիմնադրամի կողմից: