Ո՞ր ընկերությունների շնորհիվ են Հայաստանում ավելացել աշխատատեղերը
Օրերս «Փաստը» հարցումով դիմել էր վարչապետի աշխատակազմին՝ պարզելու, թե 87000 աշխատատեղերը, որոնք, Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերով, ստեղծվել են Հայաստանում վերջին 1,5 տարում, որ հիմնարկությունների և կազմակերպությունների շնորհիվ են ի հայտ եկել: Մեր հարցերին պատասխանել է պետական եկամուտների կոմիտեն՝ նախ նշելով, թե ինչպես է ձևավորվում ստեղծված աշխատատեղերի մասին տեղեկատվությունը:
Նշվում է՝ «Եկամտային հարկի, շահութահարկի և սոցիալական վճարի անձնավորված հաշվառման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված անձնավորված հաշվառման վերաբերյալ տեղեկատվությունն արտացոլվում է հարկային մարմնի տեղեկատվական բազայում, որում հաշվառվում են գործատուների կողմից գրանցված աշխատողները (կամ՝ ըստ էության «աշխատատեղերը»), որոնց համար հարկ վճարողները յուրաքանչյուր ամիս, մինչև տվյալ ամսվան հաջորդող ամսվա 20-ը հաշվարկում են եկամտային հարկ՝ այն արտացոլելով եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկում:
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ համաձայն հարկ վճարողների կողմից ներկայացված եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկների՝ 2019 թ.-ի դեկտեմբերին 2018 թ.-ի ապրիլի համեմատությամբ «աշխատատեղերի» քանակը աճել է 87281ով, ինչը փաստ է և հիմնավորված է հարկ վճարողների կողմից ներկայացված հարկային հաշվարկներով: Միաժամանակ գերատեսչությունը հայտնում է, որ գործատուների կողմից աշխատողների ընդունումն ու ազատումը դինամիկ գործընթաց է, և վերջիններիս մոտ պարբերաբար աշխատատեղերի թվաքանակը ենթարկվում է փոփոխության:
ՊԵԿ-ը «Փաստին» է տրամադրել համապատասխան ցուցակը, որում ներկայացված է 2019 թ.-ի դեկտեմբերի և 2018 թ.-ի ապրիլի համեմատությունը՝ նշելով, որ առանձին դեպքերում աշխատատեղերի ավելացումը և պակասեցումը պայմանավորված է հարկ վճարողների վերակազմակերպման և (կամ) վերջիններիս կողմից բիզնես գործընթացների վերափոխմամբ:
«Փաստը» ՊԵԿ-ի տրամադրած 745 էջանոց ցանկից առանձնացրել է այն հիմնարկությունները և կազմակերպությունները, որտեղ աշխատատեղերի ավելացումն առավել նկատելի է: Նախ ընդգծենք, որ աշխատատեղերի լայնածավալ պակասեցում գրանցվել է հիմնականում պետական այն գերատեսչություններում, որոնք նախորդ տարի լուծարվեցին: Օրինակ՝ սպորտի, մշակույթի, գյուղատնտեսության և այլ նախարարություններում ու պետական հիմնարկներում, միևնույն ժամանակ՝ մեծ թվով աշխատողներ ավելացել են արդեն միավորված գերատեսչություններում:
Ընդհանուր դիտարկումները ցույց տվեցին, որ աշխատատեղերի ավելացում նկատվել է նորաբաց կամ արդեն իսկ գործող տեքստիլի արտադրության մեջ մասնագիտացած գործարաններում, պահնորդական և անվտանգության ծառայություններ իրականացնող կազմակերպություններում, բանկերում, շինարարությամբ և սննդի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններում: Նշենք, որ այս ընկերությունների մասին տեղեկատվություն փնտրելիս առաջնորդվել ենք բացառապես օնլայն տիրույթում առկա ինֆորմացիայով կամ էլ այն փաստով, որը ընկերությունները լայն ճանաչում ունեն մեր հասարակությունում: Եվ այսպես՝ առանձնացրել եք դրանցից մի քանիսը:
«Ա. Ա. Բ պրոյեկտում աշխատողների քանակն ավելացել է 40-ով: Ընկերությունը մասնագիտացած է ճանապարհների շինարարության ոլորտում, ամեն դեպքում այդ մասին վկայող միայն մեկ հրապարակում գտանք համացանցում: «Աղաբաբյան» ընկերությունում աշխատակիցների քանակն ավելացել է 57-ով: Ի դեպ, համանուն մի քանի ընկերության մասին տեղեկատվության հանդիպեցինք ցանցում, և ասել, թե այս դեպքում խոսքը Լոռու մարզում գործող շինարարական, թե մեկ այլ ընկերության մասին է, հստակ ասել չենք կարող: «ԱՐԱՐԷ» ընկերությունում, որը զբաղվում է ճարտարապետությամբ և շինարարությամբ, աշխատեղերի քանակն ավելացել է 64-ով, «Ապառաժում»՝ 52-ով, այն հիմնադրվել է 1950թ.-ին և զբաղվում է շինարարությամբ, հողային և քանդման աշխատանքներով, «Գազկոմշինում»՝ 106-ով, «ԻՄԷՔՍ գրուպում»՝ 873-ով, այն հիմնադրվել է 1997 թ.-ին, զբաղվում է շինանյութերի ներմուծմամբ, արտադրությամբ և վաճառքով:
Խմիչք/ծխախոտ
«Աբովյանի կոնյակի գործարանում» վերը նշված ժամանակահատվածում աշխատողների թիվն ավելացել է 59-ով, «Իջևանի գինու, կոնյակի գործարանում»՝ 94-ով, «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատում»՝ 80-ով, «Արմենիա վայն գործարանում»՝ 113ով, «Ավշարի գինու գործարանում»՝ 94-ով, «Ինտերնեյշնլ Մասիս տաբակում»՝ 618-ով, «Մասիս տոբակոյում»՝ 159-ով, ծխախոտային ապրանքների ներմուծմամբ զբաղվող «Վիդիս դիսթրիբյուշն» ընկերությունում՝ 1194-ով:
Պահնորդական ծառայություններ
«Աբսոլյուտ սեքյուրիթիում» աշխատակիցների քանակն ավելացել է 45-ով, «Իտալսեկ» անվտանգության և պահնորդական ծառայությունում՝ 90-ով, «Գարդիանում», որը զբաղվում է շենքերի, կառույցների, տարբեր նշանակության օբյեկտների անվտանգության պահպանմամբ՝ 202-ով, «Կոմբատ սեքյուրիթիում»՝ 65-ով, «Պատրիոտ սեքյուրիթիում»՝ 160-ով:
Առևտրի կենտրոններ
«Ագաթ գրուպում» աշխատատեղերի քանակն ավելացել է 94-ով: Որոնումների արդյունքում պարզ դարձավ, որ խոսքը, կարծես թե, Հայաստանի տարբեր մարզերում գործող սուպերմարկետների ցանցի մասին է, «Ծիրան» մարկետում՝ 110-ով, «Սիթիում»՝ 4558-ով:
Հանքարդյունահանմանն առնչվող ընկերություններ
«Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում» աշխատատեղերի քանակն ավելացել է 52-ով, «Անմոռ» ընկերությունում՝ 104ով, այն «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի տարածքում շահագործում է փիրուզի հանքավայրը, «Գեոպրոմայնինգ գոլդում»՝ 326-ով, Հայաստանում շահագործում է Սոթքի հանքը և Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկան, ինչպես նաև Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում»՝ 720-ով:
Մթերք-արտահանում / ներմուծում / արտադրություն
«ԱԳԳԱ Լոգիստիկ» ՍՊԸ-ում, որը հիմնադրվել է 2015 թ.-ին և զբաղվում է ալ յուրի ու հրուշակեղենի արտադրությամբ, աշխատատեղերի քանակն ավելացել է 53-ով, «Ագրոթեքինվեստում», որը զբաղվում է թռչնամսի արտադրությամբ և հայտնի է «Լուսակերտ» ապրանքանիշով՝ 68-ով, «Աթենքում»՝ 190-ով, «Կարասում»՝ 375-ով, «Բարի Սամարացիում»՝ 78-ով, «Բեկոն պրոդուկտում»՝ 86ով, «Անդակո» ընկերությունում՝ 347-ով, այն մասնավոր ներկրող ընկերություն է, որը երկար տարիների փորձ ունի սննդամթերքի, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքների ներկրման ոլորտում, ներկայացնում է նաև «Պարմա» սուպերմարկետների ցանցը և «Martini Royal» ռեստորան/սրճարանը, 2004 թ.-ին հիմնադրված «Առողջ սունկ» ընկերությունում՝ 105-ով, այն մասնագիտացած է թարմ և պահածոյացված սնկի արտադրության ոլորտում, «Արարատ քենինգ ֆեքթըրիում»՝ 106-ով, սա պահածոների գործարան է, «Արարատ սննդի կոմբինատում»՝ 157-ով, «Արմտորգում»՝ 124-ով, այն հայկական պտուղ-բանջարեղեն արտահանող առաջատար ընկերություն է, «Արաքս թռչնաֆաբրիկայում»՝ 249-ով, «Արզնու տոհմային ԹՏԽ»ում՝ 50-ով, «Գրանդ քենդիում»՝ 280-ով, «Թռչնաֆաբրիկա գետամեջ 2016»-ում՝ 86ով, «Երևանի շոկոլադի գործարանում»՝ 144ով, «Սպայկայում»՝ 794-ով, Սևանի հացի գործարանում՝ 168-ով:
Տարբեր ծառայություններ մատուցող ընկերություններ
«Ալեքս էնդ հոլդինգ» ընկերությունում աշխատատեղերի քանակն ավելացել է 183-ով, «ActiGroup»ընկերությունում՝ 44-ով, այն հիմնադրվել է 2006 թ.-ին, կազմակերպում է միջոցառումներ տարբեր ոլորտներում, «Բադալ յան եղբայրներ» ընկերությունում՝ 309-ով, հիմնադրվել է 2003 թ.-ին, հայտնի է «Կովկաս» ռեստորանային համալիրով և հինգաստղանի հյուրանոցով, «Բակլաչոֆֆում»՝ 146-ով, Երևանում գործող ընտանեկան ռեստորանների ցանցը ձևավորվել է 2011 թ.-ին և այսօր Երևանում ունի գործող 3 ռեստորանային համալիր, 1 ռեստորան Ծաղկաձորում, 1-ն էլ Կրասնոդարում, «Չայխոնա 1-ում»՝ 103-ով, «Պիցցա Տաշիրում»՝ 460-ով:
Թեթև արդյունաբերություն
«Ալեքս տեքստիլում» աշխատողների քանակն ավելացել է 671-ով, «Անիթեքս» տեքստիլի ֆաբրիկայում՝ 46-ով, «Տավուշ տեքստիլում»՝ 409-ով, «Վանաձորի Գլորիա կարի ֆաբրիկայում»՝ 1117-ով, «Սարտեքս» կարի ֆաբրիկայում՝ 456-ով, հայ-չինական նորաբաց «Ասա Գարմենտ» ընկերությունում՝ 396ով, «Իջ գրանդ տեքստիլօպտում»՝ 154-ով, գուլպեղենի և տեքստիլի արտադրության ոլորտում մասնագիտացած «Հելլոտեքս» ընկերությունում՝ 88-ով, Մասիսի «Գարուն» կարի ֆաբրիկայում՝ 108-ով, «Ոսկե կար» կարի արտադրամասում՝ 274-ով:
Բանկեր
«Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ բանկում» ավելացել է 102-ով, «Ամերիաբանկում»՝ 309-ով, «ԱյԴի» բանկում՝ 102-ով, «Արարատբանկում»՝ 77-ով, «Հայբիզնեսբանկում»՝ 301-ով, «Արդշինբանկում»՝ 157-ով, «Կոնվերս բանկում»՝ 102-ով, «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկում՝ 97-ով: