Համավարակի դեմ պայքարում երկու ամիս տևած սահմանափակումների ժամանակահատվածն արդյունավետորեն չի օգտագործվել․ «Փաստ»
Կորոնավիրուսի համավարակի շարունակման պայմաններում բոլորովին նոր իրողություն է ստեղծվել։ Մոտ երկու ամսվա արտակարգ դրությունը և կիրառված սահմանափակումները դրական արդյունք չտվեցին։
Ամեն օր հարյուրավոր նոր վարակակիրներ ենք ունենում, և իրավիճակը շատ մտահոգիչ է։ Երեկ նոր հակառեկորդ ենք գրանցել՝ 351 դեպք:
Եվ պատահական չէ, որ տարածաշրջանում մեկ միլիոն բնակչության հաշվարկով Հայաստանում դեպքերի թիվը երկրորդն է՝ զիջելով միայն Թուրքիային:
1 միլիոն բնակչության հաշվարկով մահերի թվով Հայաստանը երրորդն է՝ զիջելով Իրանին ու Թուրքիային: Ու այսպիսի մտահոգիչ իրավիճակում կառավարությունը գնում է հիմնական սահմանափակումների թուլացմանը, միայն պարտադիր դարձնելով դիմակներ կրելը։
Սակայն հարցն այն է, որ եթե սահմանափակումների պահպանման պայմաններում հնարավոր չեղավ կանխել վարակի տարածումը, ապա երբ երկիրն անցնում է առօրյա ռեժիմի, որի արդյունքում վերականգնվում են քաղաքացիների միջև շփումները, ապա դիմակներ կրելն ինչքանո՞վ պետք է կանխարգելի վարակի հետագա տարածումը։ Առավել ևս, երբ հայտարարվում է՝ ոչ միայն դիմակ, այլև դիմակին փոխարինող ամեն ինչ, ասենք՝ շարֆ...
Բացի այդ, մարդիկ լուրջ չեն վերաբերվում վարակին, որը գալիս է իշխանությունների կողմից տարվող քաղաքականությունից։ Դա նրանից է, որ վարակի տարածման վտանգի պայմաններում վարչապետ Փաշինյանը շարունակում էր սահմանադրական հանրաքվեի քարոզարշավը և լուրջ չէր համարում վարակի տարածման հետ կապված ընդդիմադիրների և մասնագետների զգուշացումները։
Իսկ մարտի 12-ին Վայոց ձորի մարզի Մալիշկա գյուղում «Այո»-ի քարոզարշավի ժամանակ Փաշինյանն անգամ հայտարարում էր «պինցետով հանելու ու տնական արաղով դեզինֆեկցիա անելու» մասին։
Հասկանալի է՝ այլ ենթատեքստում, սակայն կորոնավիրուսը համարելով նվազ վտանգավոր:
Իսկ արդեն մայիսի 16-ի ասուլիսի ժամանակ, երբ այս հայտարարության հետ կապված հարց է հնչում, վերջինս պատասխանում է, թե ինքը չի հիշում, որ պինցետով հանելու և արաղով ախտահանելու վերաբերյալ հայտարարություն է արել։ Իհարկե, Փաշինյանը չի հիշի, քանի որ դա ձեռնտու չի իրեն։
Նույնը վերաբերում է նաև առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին։ Վերջինս կորոնավիրուսի տարածման սկզբնական շրջանում մշտապես հայտարարում էր, որ բժշկական դիմակներ կրելու իմաստ և անհրաժեշտություն չկա, առավել ևս՝ ինքնաշեն դիմակներ կրելու:
Իսկ այս հայտարարություններից որոշ ժամանակ անց Թորոսյանը սկսեց հանդես գալ դիմակ կրելու կոչով, այդ թվում՝ խրախուսելով ինքնաշեն դիմակների կրումը: Եվ հիմա, երբ դիմակ կրելը (կամ գոնե գրպանում ունենալը) նաև հանրային բաց տարածքներում է պարտադիր լինելու, Թորոսյանն ամեն կերպ հիմնավորում է այդ որոշումը։
Երբ առողջապահության համակարգի գլխավոր պատասխանատուն այսպիսի արագությամբ փոփոխում է իր դիրքորոշումը, ապա վարակից պաշտպանվելու միջոցների կիրառումը, այդ թվում և դիմակների կրումը որքանո՞վ կարող է լուրջ ընկալվել քաղաքացիների կողմից։
Այնինչ, իշխանությունները պետք է ունենային համավարակի դեմ պայքարի հստակ ռազմավարություն, որի համապատասխան առաջ կշարժվեին, այլ ոչ թե անընդհատ փոփոխեին իրենց դիրքորոշումը։
Ստացվում է, որ մենք 2 ամիս տևած սահմանափակումների ժամանակահատվածն արդյունավետորեն չենք օգտագործել, իսկ ներկայիս պայմաններում, երբ վարակի տարածումն ինտենսիվորեն շարունակվում է, մեծանում է վտանգը, որ մեր առողջապահական համակարգը կարող է կոլապսի ենթարկվել, երբ ծանր հիվանդների թիվն այնքան մեծանա, որ առողջապահական համակարգն ի վիճակի չլինի նրանց սպասարկել։
Այս դեպքում այլ տարբերակ, քան նոր և ավելի խիստ սահմանափակումներ կիրառելն է, չի լինելու։ Իսկ համաճարակային իրավիճակն ավելի մեծ ազդեցություն է ունենալու տնտեսության վրա՝ խորացնելով տնտեսական ճգնաժամը։