Վիճակագրական կոմիտեի տվյալները պետք է ռևիզիայի ենթարկել․ աշնանը լուրջ խնդիրներ կարող են առաջանալ
Վիճակագրական կոմիտեն օրերս հրապարակել է երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող նախնական հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Ըստ այդմ՝ Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) 2020 թ-ի առաջին կիսամյակում  նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ նվազել է 4.7 %-ով։ Իսկ, մասնավորապես, օրինակ, այս տարվա հունիսին 2019-ի հունիսի համեմատ ՏԱՑ-ը նվազել է 7.5 տոկոսով:
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝  ընթացիկ տարում աճ է արձանագրել միջին ամսական անվանական աշխատավարձը՝ 1.5 տոկոսով, սպառողական գնաճը կազմել է 1.7 տոկոս, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գնաճը՝ 2.6 տոկոս:
Ամենամեծ անկումն արձանագրվել է շինարարության ոլորտում՝  2020-ի հունիսին նախորդ տարվա հունիսի համեմատ նվազումը կազմել է 23.3 տոկոս, առևտրի շրջանառությունը նվազել է 12.4 տոկոսով, արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալները 2020-ի հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 10.2 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը՝ 2.4 տոկոսով, ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի) նվազել է 15.9 տոկոսով, մինչդեռ հունվար-հունիսին գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալն աճել է 1.7 տոկոսով։
Հատկանշական է, որ 2020 թ-ի հունվար-հունիսին Հայաստանից արտահանվել է 1.1 միլիարդ դոլարի ապրանք, որը 2019 թ-ի նույն կիսամյակի համեմատ պակաս  է  6.5%-ով, մինչդեռ նույն ժամանակահատվածում Հայաստան է ներմուծվել 2 միլիարդ  դոլարի ապրանք, որը 2019թ-ի առաջին կիսամյակի համեմատ նվազել է 12.9%-ով։
«Տնտեսական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ նախագահ, տնտեսագետ Մովսես Արիստակեսյանի և Տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ ՄԱՀՀԻ ասոցացված փորձագետ Ջուլիետա Թադևոսյանի հետ: