Հնարավոր ու անհնար ամեն ինչ ձախողելու, բայց «ամուր» լինելու «նուրբ արվեստը»
Երկու տարուց ավելի ժամանակահատվածում գործող իշխանությունների կառավարումը վեր հանեց այն իրողությունը, որ ՀՀ քաղաքացիների ունեցած սպասումները, մեծ հաշվով, չեն իրականացել։ Ինչպես բոլոր իշխանությունների դեպքում, ներկայիս իշխող ուժն էլ բազմաթիվ բացթողումներ և սխալներ ունի, բայց կան ոլորտներ, որտեղ խնդիրներն այնքան աչքի զարնող են, որ առաջին հերթին կասկածի տակ են դնում իշխող շրջանակների ոչ միայն պրոֆեսիոնալիզմի աստիճանը, այլև, առանձին փորձագետների դիտարկմամբ, որոշակի դիտավորությունը։ Հանրային տրամադրություններից և իշխանությունների կողմից վարվող քաղաքականությունից պարզ է դառնում, որ ամենից խոշոր բացթողումները կրթության ոլորտում են։
Գուցե՝ առողջապահության հետ հավասար՝ մի քիչ ավելի, մի քիչ պակաս: Փաշինյանը և իր թիմակիցները խոստանում էին, թե իրենց՝ իշխանության հասնելուց հետո կրթության բնագավառում մեծ զարգացում է սպասվում, սակայն ի՞նչ ենք տեսնում։ Այս ոլորտում արդեն երկու տարի է, ինչ լիովին խառնաշփոթ իրավիճակ է տիրում։ Կրթության որակի վրա ուշադրություն դարձնելու փոխարեն կրթական համակարգում նվազեցվում է հայագիտական առարկաների նշանակությունը։ Բացակայում են կրթության զարգացման կարճաժամկետ և երկարաժամկետ տեսլականները: Էլ չենք խոսում իշխանությունների կողմից առաջ քաշված կրթական չափորոշիչների մասին, որոնք կազմվել են առանց մեր կրթական մոդելի առանձնահատկությունները և համապատասխան մասնագետների կարծիքը հաշվի առնելու։
Հենց նույն կրթության ոլորտում այս տարվա ընդունելության քննությունները ուղղակի պատուհաս դարձան հարյուրավոր շրջանավարտների համար, երբ նրանք համեմատաբար բարձր գնահատականներով չկարողացան ընդունվել ուսումնական հաստատություններ։ Առկա բարձիթողի իրավիճակի արդյունքում է, որ տևական ժամանակ է, ինչ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը չունի ընտրված տնօրեն, Իսկ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական, Ճարտարապետության և շինարարության ազգային, Շիրակի պետական համալսարանները, ԵՊՀ-ն և Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը չունեն ընտրված ռեկտորներ։ Նույնպիսի իրավիճակ է նաև գիտության ոլորտում։
Դրա վառ վկայությունն է Գիտությունների ազգային ակադեմիայի դեմ սկսված արշավը, օրենսդրական կարգավորումներով ակադեմիան գրեթե լուծարման հասցնելու փորձը, երբ այն վերածվելու է ընդամենը մի սովորական հասարակական կազմակերպության։ Գիտության զարգացմանը չնչին միջոցներ են հատկացվում, ինչի արդյունքում էլ այս ոլորտը խեղճ վիճակում է, իսկ դրա զարգացման հեռանկարները չեն նախանշվում։ Իրավիճակը բարվոք չէ նաև ԿԳՄՍ նախարարության կողմից կոորդինացվող մյուս ոլորտներում։
Մշակույթի բնագավառում համատարած դժգոհություններ են։ Իսկ ԿԳՄՍ նախարարությունը մշակույթի զարգացմանը նպաստելու փոխարեն վիճահարույց հատկացումներ է կատարում անհասկանալի ստեղծագործությունների և ներկայացումների համար։ Սպորտի ոլորտում ևս անորոշ վիճակ է։ Եվ այս ուղղությամբ ԿԳՄՍ նախարարության ձախողումը այնքան ակնհայտ է, որ սպորտն ուղղակի անուշադրության է մատնված։ Օրերս էլ ԿԳՄՍ նախարարի հետ ունեցած տարաձայնությունների արդյունքում իր մանդատը ցած դնելու դիմում է ներկայացրել իշխանական պատգամավոր, սպորտի կարկառուն ներկայացուցիչ և ըմբշամարտի աշխարհի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը, որը կողմ էր քվեարկում իշխանական անգամ ամենախնդրահարույց նախագծերին։