108 միլիոն դոլարի պարգևավճարը՝ 68 հազար դրամի դիմաց. կառավարության «օգնությունն»` արցախցիներին
Նախօրեին կառավարության ընդունած որոշման համաձայն` միանվագ դրամական աջակցություն կտրամադրվի պատերազմի հետևանքով տեղահանված և փաստացի Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող արցախցիներին, որոնք ունեն Արցախի հաշվառում: Արցախից Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված յուրաքանչյուր անձի կտրամադրվի 68000-ական դրամի չափով ֆինանսական աջակցություն։ Երեխաներին ևս աջակցություն կտրամադրվի, եթե ծնողը կամ ծնողներից մեկը համարվի այս ծրագրի շահառու: Եթե քաղաքացին Հայաստանի Հանրապետությունում չունի սեփական անշարժ գույք, ապա կտրամադրվի լրացուցիչ աջակցություն՝ 15000 դրամի չափով: Աջակցությունը կտրամադրվի նաև այն դեպքում, եթե քաղաքացին արդեն վերադարձել է Արցախ։ Այս ծրագրի մասին իր ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում ավետել է աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարար Զարա Բաթոյանը:
Տիկին Բաթոյանի աշխատանքը պատերազմի առաջին իսկ օրվանից սկսած, երբ Հայաստանը բախվեց փախստականների խնդրին, հանրության քննադատության էր արժանացել: Բազմաթիվ քաղաքացիներ իրենց վրդովմունքն էին հայտնում առ այն, որ Արցախից ժամանած մեր հայրենակիցներին բնակարանով, սննդով, առաջին անհրաժեշտության պարագաներով ապահովելու ողջ բեռը ընկել է սրտացավ քաղաքացիների վրա, իսկ պատկան մարմինները անգործունեություն են դրսևորում: Զարուհի Բաթոյանը պատերազմի ամենա թեժ օրերին զբաղված էր ֆլեշմոբեր կազմակերպելով: Նախարարն իր ֆեյսբուքյան պատին գրել էր, թե առաջարկ կա կազմակերպել «կաթսաների ակցիայի նման մի ակցիա, մեր առաջնագծում կռվող զինվորներին աջակցելու համար: Ամեն օր՝ մինչև վերջնական հաղթանակը, նույն ժամին երգել մեր ամենաոգևորող երգերից մեկը: Ի՞նչ կասեք»:
Ֆեյսբուքահայույթունը, ճնշող մեծամասնությամբ, ինչ մտածում էր՝ ասաց:  Զարուհի Բաթոյանն էլ դա արագ հասկացավ ու որոշ ժամանակ անց նրա պատին հայտնվեց մի «նեյտրալ» գրառում, թե հիշյալ առաջարկը «չենք ընդունում, շնորհակալ եմ կարծիքների և դիտարկումների համար»: Հազարավոր մարդիկ այդ օրերին թիկունքում զբաղված էին ոչ միայն բանակին, զինվորներին աջակցելու համար սնունդ և անհրաժեշտ պարագաներ հավաքելու, փոխադրելու հարցերը կազմակերպելու խնդիրներով, այլև՝ Երևանում, այլ բնակավայրերում ապաստանած մեր արցախցի հայրենակիցներին անհրաժեշտ հագուստով, այլ պիտույքներով ապահովելու գործով: Բայց թվում է, թե հենց նման աշխատանքների համակարգմամբ առաջնահերթ պիտի սոցհարցերի գերատեսչությունն զբաղված լիներ: Այնքան զբաղված, որ ինչ-որ «կաթսայական» ֆլեշմոբերի մասին քննարկումների առիթ տալու ժամանակ էլ չունենար: