Ադրբեջանական զինվորականները հարբած վիճակում կրակոցներ են արձակում Սյունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ (լուսանկարներ)
ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապանի Ճակատեն, Ներքին Հանդ, Շիկահող, Եղվարդ, Ագարակ, Ուժանիս գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականները կրակոցներ են արձակում փոքր, ինչպես նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից՝ նաև հարբած վիճակում:
Նշված բոլոր գյուղերի բնակիչները և համայնքային մարմինները Մարդու իրավունքների պաշտպանին, մասնավորապես, ահազանգեր են ներկայացնում այն մասին, որ կրակոցներն արվում են պարբերաբար՝ ինչպես ցերեկային ժամերին, այնպես էլ գիշեր ժամանակ: Ըստ ահազանգերի՝ կրակոցներն ակնհայտ պարզ լսվում են գյուղերում, նպատակ ունեն ահաբեկել խաղաղ բնակիչներին ու առաջին հերթին երեխաներին ու կանանց:
Ընդ որում, գյուղացիները դիտարկել են, որ հաճախ են դեպքերը, երբ հարբած վիճակում են ադրբեջանական զինվորականների կրակցներն արձակվում: Հենց այդ ժամանակ է, որ կրակոցները խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից են ու ինտենսիվ:
Այս կրակոցների մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած պատվիրակությանն ահազանգեր էին ներկայացվել դեռևս 2021 թվականի հունվարի 9-ին Կապանի Ճակատեն և այլ գյուղեր այցերի ընթացքում: Այդ ժամանակ նաև անմիջականորեն էր արձանագրվել, որ կրակոցներով ակնհայտ լարվածություն է առաջանում գյուղերում:
Այս հանցավոր, բացարձակ դատապարտելի արարքները պետք է ի սպառ վերանան: Դրանք դարձել են իրական սպառնալիք Հայաստանի խաղաղ բնակիչների կյանքի ու առողջության պահպանման, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության և միջազգայնորեն ճանաչված ու ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված մյուս իրավունքների համար: Սրանք կոպտորեն խախտում են նաև նաև երեխաների շահերը:
Այս փաստն ավելի է ամրապնդում Մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմունքը, որ խաղաղ բնակիչների կյանքի ու կենսական մյուս իրավունքների համար իրական սպառնալիք է նաև ադրբեջանական զինված ծառայողների առկայությունը Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ, միջպհամայնքային ու միջպետական ճանապարհներին:
Այս փաստերի վերաբերյալ հաղորդումներ ուղարկվելու են միջազգային կառույցներին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ին, ԵԽ-ին: Առանձին հաղորդումներ կուղարկվեն նաև միջկառավարական կազմակերպությունների հատուկ մեխանիզմներին:
Tthe Azerbaijani military fires from small and large-caliber weapons in the immediate vicinity of the villages of Chakaten, Nerkin Hand, Shikahogh, Yeghvard, Agarak, Uzhanis in the Syunik province of Armenia.
Namely, civilians and Community bodies of all these villages have informed the Human Rights Defender that shootings take place regularly, both during the day and at night. According to the alarms, the shootings are clearly heard in the villages, aimed at intimidating civilians and, first of all, children and women.
At the same time, the villagers observed that there are frequent cases when the shots of the Azerbaijani military are fired while they are drunk. It is then that the shooting is a large-caliber weapon and intense.
The delegation led by the Human Rights Defender was informed about these shootings on January 9, 2021 during their visits to Tshakaten and other villages of Kapan. At that time, it was directly reported that the shootings were causing tension in villages.
These criminal, absolutely condemnable acts must be completely excluded. They have become a real threat to the rights to life and health, physical and psychological integrity and other rights of civilians of Armenia, recognized internationally and guaranteed by the Constitution of Armenia. These shooting grossly violate best interests of the children as well.
The mentioned fact further reinforces the Human Rights Defender's assessment that the presence of Azerbaijani armed forces in the immediate vicinity of Armenia's civilian border communities, on inter-community and interstate roads is a real threat to the lives and other vital rights of civilians.
Reports on these facts will be sent to international organizations, including the OSCE, the UN and the Council of Europe. Separate reports will also be sent to special mechanisms of intergovernmental organizations.
Армения азербайджанские военные открывают огонь в непосредственной близости от сел Чакатен, Неркин Ханд, Шикаох, Егвард, Агарак, Ужанис Капанского района Сюникской области Республики из стрелкового, а также крупнокалиберного оружия.
Как жители всех упомянутых сел, так и органы местного самоуправления представляют тревожные жалобы Защитнику прав человека о том, что стрельба ведется регулярно, как в дневное время, так и ночью. Согласно тревожной информации, в селах четко слышна стрельба, направленная на запугивание мирных жителей, в первую очередь детей и женщин.
В то же время, жители села отметили, что частыми являются случаи, когда азербайджанские военные стреляют в пьяном состоянии. Именно тогда стрельба ведется из крупнокалиберного оружия и интенсивная.
Делегация во главе с Защитником прав человека была информирована об этих стрельбах 9 января 2021 года во время посещения Чакатен и других сел Капана. Еще тогда было непосредственно установлено, что стрельба приводит к напряженности в селах.
Эти преступные, абсолютно осуждаемые деяния азербайджанских вооруженных сил должны быть полностью исключены. Они стали реальной угрозой для прав гражданского населения на жизнь и здоровье, физическую и психическую неприкосновенность, а также других международно признанных прав и прав, гарантированных Конституцией Армении. Они также грубо нарушают интересы детей.
Этот факт еще раз подтверждает убеждение Защитника прав человека о том, что присутствие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от приграничных районов Армении, на межобщинных и межгосударственных дорогах представляет собой реальную угрозу жизни и другим жизненно важным правам гражданского населения.
Специальные доклады об этих фактах будут отправлены в международные организации, включая ОБСЕ, ООН и Совет Европы. Отдельные доклады также будут направлены в специальные механизмы межправительственных организаций.