Նոր Հայաստանի «ազգ ու տակով» պաշտոնյաները
2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո փորձագիտական շրջանակները լիահույս էին, որ կոռուպցիոն լուրջ ռիսկեր պարունակող «խնամի-ծանոթ-բարեկամ» ինստիտուտի կիրառումից պաշտոնյաները կհրաժարվեն, այն պատճառով, որ սա հեղափոխական իշխանության առանցքային խոստումներից էր: Նիկոլ Փաշինյանի հռչակած Նոր Հայաստանում, սակայն, «խնամի-ծանոթ-բարեկամ» ինստիտուտի ծիլեր նկատվում են, որոնք ամբողջությամբ տեղավորվում են Փաշինյանի ձևակերպմամբ՝ «վարչապետի քիփը լինելու» տրամաբանության մեջ:
Հայկ Ղալումյանը, որը նաև Փաշինյանի քավորն է, 2019 թվականի սեպտեմբերից Իջևանի քաղաքապետի պաշտոնակատարն է, որին նշանակել է վարչապետ Փաշինյանը:
Փաշինյանի մտերիմներից՝ 1996 թվականին ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարարությանն առընթեր կենսաթոշակային վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Զարեհ Սարգսյանի որդիները ևս պաշտոններ են զբաղեցնում: Նաիրի Սարգսյանը 2018թ. հունիսի 1-ից վարչապետի օգնականն է, իսկ նրա եղբայր Հայկ Սարգսյանը, որը պարբերաբար հայտնվում է աղմկոտ իրադարձությունների կենտրոնում, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր է, իսկ մինչ այդ Փաշինյանի կողմից նշանակվել էր ՊՎԾ պետի տեղակալ:
Նաիրի և Հայկ Սարգսյանների փեսան՝ Արթուր Շատվորյանը, հեղափոխությունից հետո նշանակվել է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի խորհրդական, իսկ 2020 թվականի փետրվարի 21-ից տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալն է: Ի դեպ՝ Հայկ Սարգսյանի փեսան վերջերս հայտնվել էր աղմկոտ միջադեպի կենտրոնում․ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 15-ին Սարալանջ փողոցում այլ անձանց հետ վիճաբանություն էր տեղի ունեցել, գործը գտնվում է ՔԿ վարույթում:
Հայկ Ղալումյանի եղբայրը՝ Վահե Ղալումյանը, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր է, իսկ մինչ այս՝ հեղափոխությունից հետո, Փաշինյանը նրան նշանակել էր Տավուշի մարզպետ:
Լենա Նազարյանը և վերջինիս ամուսինը երկուսով դարձան 8-րդ գումարման ԱԺ-ի պատգամավորներ:
Պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը ԱԻ նախարարի ՔՊ-ական տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանի բաջանաղն է: Փամբուխչյանը նախկինում ևս «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր էր:
Երկու ամիս առաջ Արարատի մարզպետ նշանակված Ռազմիկ Թևոնյանը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սեդրակ Թևոնյանի հայրն է: Հունվարի առաջին աշխատանքային օրերին էլ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արման Բոշյանի կինը՝ Անուշիկ Ավետյանը, նշանակվեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի օգնական։
«Իմ քայլից» պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի ամուսինը՝ Դավիթ Կարապետյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի խորհրդականն էր
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանի քույրը՝ Նուարդ Վարդանյանը, Երևանի ավագանու անդամ է:
Արարատի նախկին մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը ընդհանրապես ռեկորդներ է սահմանել՝  բարեկամներին պաշտոնների նշանակելու առումով: Սարգսյանի մորաքրոջ հարսը՝ Լիլիթ Միրզախանյանը, Սարգսյանի մարզպետության շրջանում կառույցի աշխատակազմի ղեկավարն էր, սակայն երբ Գարիկ Սարգսյանն աշխատանքից դուրս եկավ, նա ևս հեռացավ:
Մեկ այլ ռեկորդակիր, սակայն, այս դեպքում արդեն զբաղեցրած պաշտոնների թվով՝ Արգիշտի Քյարամյանն իր սանիկ Արթուր Նահապետյանին 2019 թվականին նշանակել էր ՊՎԾ սոցիալական ոլորտի վերահսկողության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնակատար:
ՊԵԿ փոխնախագահ Ռաֆիկ Մաշադյանի միլիոնատեր և երիտասարդ որդին՝ Հարություն Մաշադյանը, Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ է
Աննման Գինոսյանը «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի իրավաբանն է։ Այդ պաշտոնում նշանակվել է 2020 թ.-ի ապրիլի 3-ին։ Աննման Գինոսյանը փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանի կնոջ՝ Գոհար Գինոսյանի հորաքույրն է։ Այս փաստը հաստատել է Տիգրան Գաբրիելյանը։ Մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ նա հայտնել է, որ, այո՛, Աննման Գինոսյանն իր կնոջ հորաքույրն է։
Սոցապ նախարարության ամենակարևորագույն պաշտոններից միանգամից 2-ը վստահվել էր մեկ մարդու։ Խոսքը Ստեփան Մաչյանի մասին է։ Վերջինս,  Զարուհի Բաթոյանի բարեկամն է՝ նրա հարազատ քույր Սյուզաննա Բաթոյանի ամուսնու՝ Արտավազդ Մաչյանի հարազատ եղբայրը, այսինքն՝ Ստեփան Մաչյանը Զարուհի Բաթոյանի քրոջ տեգրն է։