«Իրևանը մեր հին քաղաքն է». ադրբեջանցի լրագրողը բացահայտել է, թե ինչպես են զոմբիացնում Ադրբեջանի հասարակությանը
Չի լինում մի օր, որ անգրագետ ֆաշիստական ​​քարոզչությունը չլվանա երեխաների գլուխը: Երկրում «հաղթական» մռայլության աստիճանը պարզապես զարմանալի է, այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Բաքվի Jam-News-ի թղթակից Բաշիր Կիտաչաևը:
«Ռեժիմը շարունակում է հակամարտությունը նրա համար, որպեսզի պահպանի իշխանությունը, հիմարացնի բնակչությանը՝ նրանց մեջ ատելություն բորբոքելով հարևանների նկատմամբ՝ ուշադրությունը շեղելու համար:
Շատ հետաքրքիր է, թե ինչպես ֆաշիստների մոտ «մենք ցանկանում ենք միայն մեր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի ազատագրումը և չենք հավակնում այլ պետությունների հողերին»-ը փոխվեց «Ոչ թե Սյունիք, այլ Զանգեզուր, Իրավանը մեր հնագույն քաղաքն է»-ի, չնայած այն հանգամանքին, որ այն միջազգայնորեն ճանաչված Հայաստանի տարածք է:
Դա նման է նրան, որ «մենք պարզապես ցանկանում ենք պաշտպանել գերմանական բնակչությանը Բոհեմիայում», որը վերածվեց Չեխոսլովակիայի մասնատման, այնուհետև Լեհաստանի վրա հարձակման:
Բնակչության զոմբիացումը նույնպես հաջող էր, ինչը զարմանալի չէ: Ես սովորել եմ ադրբեջանական դպրոցում և չմեծանալ այն մտքով, որ հայերին պետք է ոչնչացնել, և նրանց բոլոր հողերը հին ադրբեջանցիների նախնիների հողերն են, անհնար է: Նրանք, ովքեր բախտավոր էին, ում տանը չէին լվանում ուղեղը և զբաղվում էին ինքնակրթությամբ, արագ հասկացան, թե ինչն ինչ է: Մեծամասնությունը մեծանում է բացարձակապես նացիստական ​​հայացքներով և չի կարողանում ընդունել այլ խոսք, քան ատելությունը:
Այսպիսով, պարզվում է, որ բնակչության մի մեծ զանգված (երկրում քաղաքացիներ չկան) հետաքրքրված չէ, որ նա մի փոքր ավելի շատ իրավունքներ ունի, քան ցարական Ռուսաստանում գյուղացիները, նրան չի հետաքրքրում գների բարձրացումը, վատ ենթակառուցվածքները, կոռուպցիան և ահռելի բազմազան խնդիրներ, որոնք առկա են Ադրբեջանում»,- գրել է նա:
Ադրբեջանցի լրագրողը նաև լուսանկար է հրապարակել, որում ադրբեջանցի դպրոցականը ձեռքին բռնել է պաստառ` վրան գրված` ոչ թե Սյունիք, այլ Զանգեզուր:
«Երբ տեսնում եմ մարդակեր ֆաշիստական ​​հայացքներով մարդկանց, ես վրդովվում եմ, բայց միշտ ինքս ինձ ասում եմ. «Դժբախտները մեծացել են քարոզչությամբ: Ոչ բոլորին է վիճակված ազատվել նրանից»: Նայեք այս լուսանկարին: Ուրիշ ի՞նչ հայացքներով կարող է մարդը մեծանալ այն բանից հետո, երբ պետությունը նրա վրա աշխատել է դպրոցում (և ոչ միայն)»,- նշում է Կիտաչաևը:
Ադրբեջանցի լրագրողը ցավով արձանագրել է, որ այժմ նոր մոլեռանդ միս է պատրաստվում հինին փոխարինելու համար, որը, իրենց երկիրը զարգացնելու փոխարեն, սեփական կյանքի փոխարեն, ցեխի մեջ կմեռնի կամ հաշմանդամ կդառնա բռնապետերի փողերի համար: