Զախարովան հիշեցրել է, թե Ուկրաինայի վերնախավը ինչքան անլուրջ է վերաբերվել Մինսկի պայմանավորվածությանը
Մարիա Զախարովան անդրադարձել է Ուկրաինայի կողմից Մինսկյան պայմանավորվածությունների չպահպանմանը։ Նա ներկայացրել է տարբեր ժամանակահատվածներում արված հայտարարությունները։
«Նրանք բղավում են, որ իրենք միայն ապրել են այս փաստաթղթով և խստորեն պահպանել այն, հիշեցրեք նրանց սեփական հայտարարությունները.
Ուկրաինայի նախագահ Վ. Զելենսկի, 2019 թ․ դեկտեմբերի 13․ «Մենք հասկանում ենք, որ չենք ստորագրել Մինսկը, սակայն մենք՝ որպես իշխանություն, պետք է կատարենք այն պայմանները, որոնց այն ժամանակ իշխանությունները համաձայնել էին։ Ես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք և կփոխենք որոշ բաներ»։
Ուկրաինայի փոխվարչապետ, Ժամանակավոր օկուպացված տարածքների վերաինտեգրման հարցերով նախարար Ալեքսի Ռեզնիկով, հուլիսի 9, 2020 թ.. «Ես մեջբերեմ Գերմանիայի կանցլեր տիկին Մերկելին՝ մինսկյան համաձայնագրերի մասին. դրանք քարի վրա փորագրված չեն: Այսօր դրանք չեն համապատասխանում այն ​​իրողություններին, որում գտնվում էր Ուկրաինան, երբ այդ պայմանագրերը կնքվում էին որպես քաղաքական և իրավական համաձայնագրեր։ Որովհետեւ այսօր Մինսկի համաձայնագրերով (2014-2015 թթ.) նախատեսված ժամկետներն արդեն սպառվել են, և այն չի կատարվել»։
Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ա.Դանիլով, հունվարի 31, 2021 թ.. «Մինսկյան պայմանավորվածությունների իրականացումը նշանակում է երկրի կործանում։ Երբ դրանք ստորագրեցին ռուսական հրացանների տակ, իսկ Գերմանիան ու Ֆրանսիան դիտեցին, բոլոր առողջ դատող մարդկանց համար արդեն պարզ էր, որ անհնար է այդ փաստաթղթերը կատարել։ Եթե նրանք պնդեն մինսկյան համաձայնագրերը ներկայիս տեսքով իրականացնել, դա շատ վտանգավոր կլինի մեր երկրի համար։ Եթե ​​հասարակությունը չընդունի այդ համաձայնագրերը, դա կարող է հանգեցնել շատ ծանր իրավիճակի երկրի ներսում։ Ռուսաստանը հույսը դնում է դրա վրա»։
Ուկրաինայի նախագահ Վ. Զելենսկի, ապրիլի 26, 2021. «Ես մասնակցում եմ գործընթացին, որը մշակվել էր մինչև իմ  պաշտոնի գալը։ Մինսկի գործընթացը ստեղծված իրավիճակում պետք է ավելի ճկուն լինի. այն պետք է ծառայի ոչ թե անցյալի, այլ ներկայի նպատակներին։ Կա երկու տարբերակ՝ մենք կարող ենք փոխել Մինսկի ձևաչափը, հարմարեցնել այն կամ կարող ենք օգտագործել որևէ այլ ձևաչափ: Արագությունը կարևոր է։ Այս գործընթացի տեմպերը կարևոր են, քանի որ մենք ամեն օր կորցնում ենք մարդկանց»:
Ուկրաինայի նախագահ Վ. Զելենսկի, 2 փետրվարի, 2022. «Ես չեմ ուզում խոսել Մինսկում կետերի մասին։ Ինձ բոլոր կետերը չեն բավարարում։ Մենք այլ կերպ ենք վերաբերվում որոշակի կետերի կատարման կարգին»
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դ. Կուլեբա, 4 փետրվարի, 2022 թ.. «Մինսկի համաձայնագրերը չեն կարող իրականացվել ռուսական պայմաններով, որոնք հիմնված են Ուկրաինայի և Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջանների որոշ շրջանների միջև ուղիղ երկխոսության վրա։ Մեզ պարտադրվել է, և որը, ես կարող եմ հաստատել, բոլոր հանդիպումներում, բոլոր մակարդակներում, շատ հստակորեն մի կողմ է դրված։ Մենք ուղիղ երկխոսության չենք գնա այսպես կոչված Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների հետ։ Դա նախատեսված չէ մինսկյան պայմանագրերով։ Նման երկխոսություն հաստատելու փորձը Ռուսաստանի Դաշնության շահն է բացառապես հակամարտող կողմի կարգավիճակից ազատվելու և իրեն միջնորդ դառնալու համար»։
Ուկրաինայի նախկին նախագահ Պ. Պորոշենկո, 15 փետրվարի, 2022թ.. «Այսօրվանից Ուկրաինան բոլոր իրավունքներն ունի հրաժարվելու իր պարտավորություններից»: Զելենսկին վաղուց է խոստացել նախընտրական քարոզարշավից հետո այլ ձևաչափ առաջարկել։ Ռացիոնալ հատիկի առկայության դեպքում մենք պատրաստ ենք աջակցել նրա նոր առաջարկներին, քանի որ դա նրա պարտականությունն է արդեն երեք տարի»։