Մեգանն անցանկալի հյուր կլիներ․ Չարլզ III-ը խնդրել է արքայազն Հարիին Եղիսաբեթ II-ի մահից առաջ միայնակ գալ Բալմորալ
Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ն իր կրտսեր որդուն՝ արքայազն Հարիին ասել է, որ Եղիսաբեթ II-ի մահից առաջ թագուհուն տեսակցելու համար կնոջ՝ Սասեքսի դքսուհի Մեգան Մարքլի հետ Բալմորալ գալը «սխալ կլիներ»։ Այս մասին գրում է The Sun պարբերականը՝ իրավիճակին քաջատեղյակ աղբյուրներին հղումով։
Պարբերականի հաղորդմամբ՝ Հարին արքայական ընտանիքի անդամներից առաջին է լքել շոտլանդական նստավայրն ու վերջինն էր, ով այնտեղ էր եկել թագուհու առողջական վիճակի վատթարացման մասին լուրերից հետո։ Նշվում է, որ մահից առաջ Եղիսաբեթ II-ին տեսել են երեխաները՝ արքայազն Չարլզն ու արքայադուստր Աննան։
The Sun-ի տվյալներով՝ Հարին գտնվում էր Ֆրոգմոր-հաուսում՝ Վինձոր ամրոցից մեկ կիլոմետր հեռավոտության վրա գտնվող թագավորական նստավայրում, երբ Չարլզը զանգահարել է և զգուշացրել, որ Հարին տատիկին հրաժեշտ տալու համար Բալմորալ գնալիս Մեգանին իր հետ չբերի։
«Չարլզն ասաց, որ Մեգանը չպետք է Բալմորալում գտնվի այդ խորը վշտի պահին։ Նա հաղորդեց, որ Ուիլյամի կինը՝ Քեյթը, ևս չի գալու, իսկ հյուրերի թիվը սահմանափակվելու է միայն ամենամոտ հարազատներով։ Չարլզը հստակ հասկացրեց, որ Մեգանն այնտեղ  ցանկալի հյուր չի լինի», - պատմել է պարբերականի աղբյուրը։ Նշվում է, որ Հարին ու Մեգանը մտադիր էին միասին մեկնել Շոտլանդիա, սակայն հոր զանգից հետո Հարին համաձայնել է միայնակ գնալ։
Հաղորդվում է նաև, որ Հարիին հրաժարվել են տրամադրել թագավորական օդուժի ինքնաթիռը, որը Շոտլանդիա է հասցրել նրա եղբորը՝ արքայազն Ուիլյամին, ինչպես նաև արքայազն Էդվարդին ու արքայազն Էնդրյուին։ Պարբերականի պնդմամբ՝ Սասեքսի դուքսն ստիպված է եղել ինքնաթիռ փնտրել Շոտլանդիա մեկնելու համար, ինչի հետևանքով բավական շատ ժամանակ է կորցրել և  Բալմորալ է հասել միայն 19։52-ին՝ թագուհու մահվան մասին հայտարարության տարածումից մոտ մեկուկես ժամ անց։
The Sun-ի աղբյուրները նաև հավելել են, որ արքայազն Ուիլիամը Բալմորալից Վինձոր Հարիի հետ չի վերադարձել, ինչը հերթական անգամ փաստում է «նրանց հարաբերություններում սառնության առկայության» մասին։
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ը կյանքից հեռացել է սեպտեմբերի 8-ին 96 տարեկանում։ Թագուհու մահվան պատճառները չեն հաղորդվում:
Բրիտանական գահի իրավահաջորդության կարգի համաձայն՝ Մեծ Բրիտանիայի գահը ժառանգել է նրա որդին՝ Չարլզը՝ վերցելով Չարլզ III անունը։ Նա այս տարի դառնում է 74 տարեկան։