Բրիտանացի գեներալը Հայաստանում, Իրանի զորքը՝ ՀՀ սահմանին. ինչ է կատարվում Հայաստանի շուրջ
ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ժամանումը Հայաստան և ԵԱՀԿ-ի՝ Հայաստան դիտորդներ ուղարկելու մտադրությունը նյարդային արձագանք է առաջացրել Բաքվում։
Հոկտեմբերի 21-ից 27-ը ԵԱՀԿ-ն Հայաստան կուղարկի կարիքների գնահատման խումբ՝ ԵԱՀԿ-ի փորձի և մանդատի հիման վրա հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում իրավիճակը գնահատելու համար, ասվում է ԵԱՀԿ հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը գրել է, որ «այդ որոշումը Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կոլոնայի ձեռնարկած քայլերի արդյունքն է հայկական տարածքի վրա Ադրբեջանի զինված հարձակումից հետո»։
«ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելություն Հայաստանում» կոչվող ցանկացած խումբ չունի ԵԱՀԿ մանդատ, չի կարող որևէ կերպ կապված լինել այս կազմակերպության հետ, և դրա արդյունքներից կամ զեկույցներից ոչ մեկը չի կարող ընդունվել որպես ԵԱՀԿ փաստաթուղթ, հայտարարել է Բաքվի ԱԳՆ-ն։
ԵՄ-ի և ԵԱՀԿ-ի առաքելությունը, որը միակողմանիորեն ուղարկվում է Հայաստան, վկայում է եվրոպական հանրության մոտեցումների փոփոխության մասին։ Բաքվի արձագանքը և ԵՄ առաքելության ժամանումից հետո հայկական տարածքի ցուցադրական գնդակոծումը վկայում են Հայաստանի հակառակորդների համար հնարավոր խնդիրների մասին։
Մինչ այժմ միջազգային հանրությունը հավատարիմ էր Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ հավասարության պահպանմանը՝ լռելյայն այս տարածաշրջանը համարելով «Ռուսաստանի ազդեցության գոտի»։ Այս պարիտետը չխախտվեց նույնիսկ 2020 թվականի պատերազմից, Արցախ ռուսական զորքերի մուտքից և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատն անտեսելուց հետո։
Բայց ուկրաինական պատերազմը, Պուտինի և նրա թուրք հանցակիցների՝ ուժով ու շանտաժով քաղաքական նպատակներին հասնելու փորձերը հանգեցրին համաշխարհային հանրության դիրքորոշման փոփոխությանը։ Վերլուծաբաններն ասում են, որ Ալիևը ստրատեգիական սխալ թույլ տվեց՝ ագրեսիա կատարելով Հայաստանի տարածքի դեմ, և դա խախտեց պարիտետը։
Միջազգային դիրքորոշման փոփոխությունն արդեն արտահայտվել է մի շարք կոնկրետ իրողություններում. ԱՄՆ-ն կանգնեցրել է սեպտեմբերի 13-14-ին Ջերմուկով և Սիսիանով «միջանցք» ճեղքելու ռուս-թուրքական փորձը, Իրանը հայտարարել է, որ թույլ չի տվել հայ-իրանական սահմանի փոփոխություն, ԵՄ-ն ուղարկում է քաղաքացիական առաքելություն՝ չհարցնելով ոչ Մոսկվային, ոչ Անկարային, ԵԱՀԿ-ն վերադառնում է իր մանդատի գոտի՝ առանց այդ մասին «կողմերին» տեղյակ պահելու։ Ռուսաստանի հասցեին արդեն Հայաստանի դեմ ագրեսիա հրահրելու եւ «անկողմնակալ արբիտր» լինելու անկարողության մեղադրանքներ են հնչում ամենաբարձր մակարդակում։
Հոկտեմբերի 20-ին Հայաստան է ժամանել Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության Արևելյան Եվրոպայի վարչության պետ, օդուժի հրամանատար (գեներալ) Փիթ Քրոքֆորդի գլխավորած պատվիրակությունը։
Ֆրանսիայի Սենատը պատրաստվում է նոյեմբերին քննարկել բանաձեւ, որով պահանջում է պատժամիջոցներ կիրառել Բաքվի դեմ ագրեսիայի վերջին ակտերի համար, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքից դուրս բերել Բաքվի զորքերը, դատապարտելով օգոստոսի սկզբին Բերձորի միջանցքում ադրբեջանական ագրեսիան։
Եթե ​​նախագիծն ընդունվի, Սենատը Ֆրանսիայի կառավարությունից կպահանջի միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը դիմի Միջազգային քրեական դատարան «Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի ագրեսիայի հարցով, այդ թվում՝ հետաքննելու համար զանգվածային և ռազմական հանցագործությունները»: Նախագիծը կոչ է անում «ավելի վճռական և համարժեք պատասխաններ տալ Ադրբեջանի նոր ագրեսիայի գործողություններին, ներառյալ Ադրբեջանի ղեկավարների ակտիվների բռնագրավումը և Ադրբեջանից գազի և նավթի արտահանման էմբարգոն»: Կոչ կա նաև՝ «անհապաղ ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում հայերի և Հայաստանի բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար»։
Նախագիծը նաև վերահաստատում է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու անհրաժեշտությունը», որի վերաբերյալ Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատները որոշում են ընդունել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում հրադադարից անմիջապես հետո։