Մեզ անհրաժեշտ է Հայաստանի իշխանության բացարձակ հստակ դիրքորոշումը սեփական օրակարգի վերաբերյալ. Ալիևը՝ խաղաղության պայմանագրի մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ընդունելով Արևելյան գործընկերության հարցերով ԵՄ հատուկ բանագնաց Դիրկ Շյուբելի գլխավորած պատվիրակությանը, անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին՝ հայտարարելով, որ «եթե Երևանը խաղաղություն է ցանկանում, ապա պետք է հրաժարվի «շատ վտանգավոր հռետորաբանությունից» (չակերտները՝ Tert.am)»:
«Մենք առաջարկել ենք հինգ սկզբունքից բաղկացած խաղաղություն և իր տեսակով շրջանակ: Մենք էինք, որ առաջարկեցինք սահմանազատման հանձնաժողով ստեղծել։ Հենց մենք փորձեցինք որոշել հարաբերությունների կարգավորման հիմքերը։ Այս գործընթացի սկզբնական փուլում Հայաստանը շատ է տատանվել։ Հիմա խոսում են խաղաղության մասին, բայց մենք չենք հասկանում, թե ինչ է նշանակում խաղաղություն ըստ իրենց հայեցակարգի», - ասել է Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ Բաքուն այս հարցում շատ հստակ դիրքորոշում ունի:
«Մենք պետք է ունենանք երկու ճանապարհ՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց, այդ թվում՝ «Ադրբեջանում՝ Ղարաբաղում» (չակերտները՝ Tert.am), հայկական փոքրամասնության իրավունքների և անվտանգության հետ կապված հարցեր։ Երեկ ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել պետքարտուղար Բլինկենի հետ։ Այդ մասին էլ ենք խոսել։ Մենք հստակ հասկանում ենք, որ երկու ճանապարհ պետք է լինի, դրանք չպետք է խառնվեն։ Սակայն Հայաստանի հայտարարությունները խիստ հակասական են։ Ասում են՝ ճանաչում են մեր տարածքն ու ինքնիշխանությունը։ Ոչ միայն ասում են, այլ ստորագրում են Պրահայում և Սոչիում։ Սա նշանակում է մեր ամբողջ տարածքի ինքնիշխանությունը։ Մենք բոլորս հասկանում ենք, թե ինչ է ինքնիշխանությունը։ Միաժամանակ ցանկանում են հաշտության պայմանագրում ներառել «Ադրբեջանում հայկական փոքրամասնությանը» (չակերտները՝ Tert.am) վերաբերող հարցեր։ Դա տեղի չի ունենա։ Դա անհնար է: Մենք սրան չենք համաձայնի։ Ուստի մեզ անհրաժեշտ է Հայաստանի իշխանության բացարձակ հստակ դիրքորոշումը սեփական օրակարգի վերաբերյալ: Վերջերս ասացի, որ եթե իրենք խաղաղություն են ուզում, ուրեմն մենք էլ ենք խաղաղության կողմնակից։ Եթե նրանք խաղաղություն չեն ուզում, ապա դա իրենց ընտրությունն է։ Այսօր խաղաղության մասին նրանց խոսակցությունները համարում եմ մի տեսակ մանիպուլյացիա։ Որովհետև եթե նրանք իսկապես խաղաղություն ցանկանային, ապա մեր առաջարկին կարձագանքեին»,- ասել է Ալիևը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ Հայաստանն առաջարկել է խաղաղության շրջանակային պայմանագիր ստորագրել:
«Ռուսական դիրքորոշումն ընդունելն է պատճառը, որ մենք առաջ ենք քաշում ոչ թե կարգավիճակի, այլ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների ապահովման հարցը։ Ինչպես 2018–ին, հիմա էլ մենք կարծում ենք, որ խոսակցության թիվ մեկ մասնակիցը պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղը։  Եվ մենք հույս ունենք, և կարծես թե, միջազգային հանրության շրջանում էլ այդ ըմբռնումը կա, որ միջազգայնորեն տեսանելի խոսակցություն պետք է տեղի ունենա ԼՂ ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև, որը պետք է լինի ԼՂ հայերի իրավունքների ու անվտանգության մասին։ Այն, որ մենք համաձայն ենք Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների հարցը տարանջատել ԼՂ հայերի խնդիրների հասցեգրումից, դա չի նշանակում, որ մենք համաձայն ենք ԼՂ հայության անվտանգության ու իրավունքների հարցը օրակարգից հանելուն»,-ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ ՀՀ-ն պատրաստ է փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ճանաչման հենքի վրա կնքել պայմանագիր․ «Պատրաստ եք շրջանակային պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ խաղաղության վերաբերյալ»։