Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցածը բարդացնում է լուծումների որոնումը. Զախարովա
Ռուսաստանը կարծում է, որ Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցածը, անկասկած, դժվարացնում է առանց այդ էլ բարդ հանգուցալուծումների, փոխզիջումների և լուծումների որոնումը։ Այսօրվա ճեպազրույցում այս հայտարարությունն արեց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով ադրբեջանցի սահմանապահների կողմից ԿԽՄԿ պաշտպանության տակ գտնվող քաղաքացի Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգման, ինչպես նաև Ռաշիդ Բեգլարյանի ձերբակալման մասին հարցին:
«Տեղի ունեցածը խորացնում է իրավիճակը։ Մենք տեսել ենք նաև տրամագծորեն հակառակ գնահատականներ հայկական և ադրբեջանական կողմից։ Մենք ելնում ենք հաշտեցման կարևորությունից ինչպես հայ-ադրբեջանական կարգավորման, այնպես էլ ղարաբաղյան բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման համատեքստում»,- ասաց Զախարովան։
Հիշեցնենք` բուժման նպատակով Արցախից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչներն առևանգել են հուլիսի 29-ին։ Նույն օրը Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ նա ձերբակալվել է։ Վագիֆ Խաչատրյանը, ըստ մեղադրանքի, իբր հանցավոր խումբ է ստեղծել, որը 1991թ. դեկտեմբերի 21-ին մասնակցել է Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղի բնակիչների դեմ հանցագործություններին։