Ֆրանսիայի զինված ուժերի մարտական ​​պատրաստության կենտրոնի ղեկավարը հայտարարել է, որ բանակը պատրաստում են բարձր ինտենսիվության հակամարտության
Ֆրանսիական բանակը պատրաստվում է բարձր ինտենսիվությամբ ռազմական հակամարտության։ Այս մասին ասել է Մեյլի-լե-Կանում գտնվող երկրի զինված ուժերի մարտական ​​պատրաստության կենտրոնի (CENTAC) ղեկավար, գնդապետ Ակսել Դենիսը, նրա խոսքերը մեջբերել է Politico ամսագիրը։
«Աշխարհը բացահայտեց իր իսկական էությունը՝ անկայուն, վտանգավոր, ոչ բոլորն են մեր բարեկամները: Մենք պատրաստվում ենք զգոնության, կարճ ժամանակում պատրաստակամության մշակույթին»,- հայտնել է Դենիսը:
Նա ընդգծել է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը անկայուն է դարձնում իրավիճակը ողջ մայրցամաքում։ Ղեկավարները, նրա խոսքով, ուղղակիորեն չեն ասում, թե որ երկրների դեմ են պատրաստվում ռազմական գործողություններ։
Գնդապետը նշել է, որ CENTAC-ն ուսումնասիրել և հաշվի է առել Ուկրաինայի բոլոր մարտավարական սխալները, որոնք երկիրը հասցրել են մարդկային մեծ կորուստների։ Այսպիսով, որոշվեց, որ միայնակ գործող տանկերը ենթարկվել են հակառակորդի ավելի մեծ սպառնալիքների և արագ ոչնչացվել։ Մարտական ​​պատրաստության կենտրոնը եզրակացրել է, որ անհրաժեշտ է միավորել հետևակը, զրահատեխնիկան և հրետանին, մինչդեռ ինժեներները և անօդաչու թռչող սարքերի օպերատորները պետք է աշխատեն նրանց կողքին՝ անհապաղ վերացնելու խնդիրները և զգուշացնել սպառնալիքների մասին:
«CENTAC-ը Ֆրանսիայի միակ վայրն է, որտեղ կարելի է տեսնել, թե ինչ է պատերազմը», – գնահատել է Դենիսը պատրաստվածության մակարդակը։
Գնդապետն ասել է, որ զինծառայողները վերապատրաստվում են ինտենսիվ ռեժիմով։ Զորքերը գիշերը միջինը չորս ժամ են քնում զրահատեխնիկայի մեջ՝ ստիպված լինելով անընդհատ շարժվել՝ նմանակված պայթյուններից պաշտպանվելու համար: Հեռախոսները և այլ գաջեթները, որոնց միջոցով հնարավոր է մուտք գործել ինտերնետ և սոցիալական ցանցեր, արգելված են: Նրանք զինվորականներին բացատրում են, որ մարտական ​​գործողությունների ժամանակ հակառակորդը կարող է հեշտությամբ հաշվարկել իրենց գտնվելու վայրը ազդանշանի հիման վրա, այնպես որ զինվորները սովորում են նույնիսկ նավարկել երթուղիները թղթային քարտեզներով, այլ ոչ թե էլեկտրոնային միջոցներով:անսիայի քաղաքացիների շահերին։