Ռուսաստանը չի կարող ուղղակի երես թեքել Անդրկովկասից. «բարեփոխիչը» միշտ թշնամու օգնականն է. «Փաստ»
Tsargrad.tv -ն «Հայաստանի ինքնավերացումը. Ռուսաստանը պետք է որոշում ընդունի» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ հայկական պետության ղեկավարները վիրավորում են Ռուսաստանին: Բայց դա չէ ամենավատը: Խնդիրն այն է, որ կարծես թե որոշել են լուծարել հենց Հայաստան պետությունը։ Եթե այդպես է, ապա մեզ համար դա կլինի ոչ միայն ուրիշի վիշտը, այլ նաև սկզբի համար մի քանի միլիոն փախստականների տեսքով մեծ քաղաքական և տնտեսական խնդիրներ։ Հայաստանի պաշտոնական ղեկավարության վերջին երկու հայտարարությունները կարծես գիծ են քաշում հայկական անկախ պետականության գոյության պատմության տակ։ Շատ տխուր և կոպիտ է դա ասելը, բայց այլ կերպ չի ստացվում: Դատեք ինքներդ։
Նախ՝ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ առանց Ռուսաստանի թույլտվության պատերազմ չէր լինի, ապա մեղադրել է նրան Ղարաբաղը «գրավելու և Ադրբեջանին հանձնելու» մեջ։ Այդ հայտարարության անմեղսունակությունն այնպիսին է, որ նույնիսկ դժվար է մեկնաբանել։ Ինչպե՞ս և ի՞նչ ուժերով է Ռուսաստանը «գրավել» Ղարաբաղը, մի՞թե առանց ծանր զինատեսակների խաղաղապահների գումարտակով: Ինչպե՞ս կարող էր Ռուսաստանը «լուծել» կամ «չլուծել» հայադրբեջանական պատերազմ լինելու հարցը: Գրիգորյանի հայտարարությունը իմաստ ունի միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանի իշխանությունը վերջնականապես Ռուսաստանից պոկվելու ուղի է գծել առանց որևէ «բազմավեկտորության»: Իսկ հետո ՀՀ ԱԳՆ-ն է պաշտոնապես հայտարարել, որ «Հայաստանը կարծում է, թե ժամանակն է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել»։
Այս հայտարարությունն ավելի անհեթեթ է, քան Ռուսաստանին «Ղարաբաղը գրավելու» մեջ մեղադրելը։ Մնում է Հայաստանը Թուրքիայի կազմում «ինքնավարություն» ստանա կամ նահանգ հռչակվի։ Երևում է, որ Հայաստանի անկախության պատմությունն ավարտվում է... Բայց ինչո՞ւ են նրանք դա անում: Լավ, հասկանալի է, որ Հայաստանի գլխին՝ կառավարության մեջ ու Նիկոլ Փաշինյանով շրջապատված, կան ռուսաֆոբներ, սորոսականներ, ԵՄ-ի ու ՆԱՏՕ-ի խնամակալներ։ Թող լինեն։ Բայց այդքան հեշտությամբ հանձնվել ոչ թե ֆրանսիացիներին, նույնիսկ ամերիկացիներին, այլ ուղղակի թուրքերի՞ն, որի արտաքին քաղաքականության պաշտոնական դոկտրինում գրեթե ֆիքսված է հայկական պետության լուծարումը։ Երևի Հայաստանի ղեկավարները իրականում մտածում են, որ կարգավորում են իրավիճակը, վերջ են տալիս հին թշնամությանը և իրենց քաղաքացիներին հնարավորություն են տալիս ապրելու խաղաղ ու հանգիստ, առանց պատերազմի։ Այդ մասին, համենայն դեպս, ասել է հենց ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը. «Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը հետևյալն է, ժողովուրդը մեզ և բոլորին ասում է, որ մենք այլևս չենք ուզում կռվել, գոյատևել, տառապել, ինքնազոհաբերվել, մենք պարզապես ապրել ենք ուզում։ Սա ժողովրդի ուղերձն է վերնախավին և մեզ»։
Պարզապես լավ է ապրել առանց պատերազմի, առանց հայրենիքը պաշտպանելու, առանց շեղվելու այնպիսի տհաճ ու թանկ բաների վրա, ինչպիսին է սեփական պետությունը։ Ապրել, ծիրանի առևտուր անել, գինի ու կոնյակ պատրաստել, խորոված ուտել, զբոսաշրջիկներին իրենց հայրենի սարերով պտտել... Ղարաբաղը պետք չէ, Հայաստանը պետք չէ, բնականաբար, Ռուսաստանի հետ բարեկամությունը պետք չէ, պետք է ավելի պարզ լինել... Հիանալի գաղափար է, բայց դրա իրականացումն այնքան հաճելի չի լինի, որքան պատկերացնում են Փաշինյանի կողմնակիցները։ Վերցնենք Թուրքիան, որի հետ Հայաստանի ղեկավարներն այդքան հեշտությամբ և ուրախությամբ որոշել են հաշտվել։ Թուրքիան պարզապես տարածաշրջանային խոշոր տերություն չէ և ոչ էլ միայն Ադրբեջանի մերձավոր դաշնակիցն ու հովանավորը։