ՌԴ ԱԳՆ-ն հայկական լրատվամիջոցներին մեղադրել է «ապատեղեկատվական արշավի» մեջ
Եվս մեկ անգամ հիշեցնեմ, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում տրանսպորտային շրջափակման վերացման վերաբերյալ հայտնի է: Այն ոչ մի փոփոխության չի ենթարկվել։ Դրա մասին սեպտեմբերի 11-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին՝ փոխվե՞լ է արդյոք Մոսկվայի դիրքորոշումը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ։
Հարցը, մասնավորապես, վերաբերում էր ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, որն ասել էր, որ այսպես կոչված. «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին երբեք խոսք չի եղել այն պայմանավորվածությունների շրջանակում, որոնք ձեռք են բերել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները։
Բացի դրանից, լրագրողը Մարիա Զախարովային հիշեցրել է իր իսկ խոսքերը, որ Ռուսաստանը «Զանգեզուրի միջանցք» եզրույթը չի գործածում։
«Եվս մեկ անգամ հիշեցնեմ, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում տրանսպորտային շրջափակման վերացման վերաբերյալ հայտնի է։ Այն ոչ մի փոփոխության չի ենթարկվել։ Մենք հետևողականորեն հանդես ենք գալիս Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների համապարփակ ապաշրջափակման օգտին՝ միաժամանակ անվերապահորեն հաշվի առնելով ներգրավված բոլոր կողմերի շահերը։
Ելնում ենք նրանից, որ հարցի լուծումը հիմնված է փոխադարձաբար ընդունելի մոտեցումների վրա՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածություններին համապատասխան, որոնք արձանագրվել և ընդունվել են 2020-2022 թվականներին», -նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Միևնույն ժամանակ նա մեջբերել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը։