Հայաստանում գործում է ռուսաց լեզվի 11 կենտրոն. ռուսաց լեզվի և մշակույթի նոր կենտրոններ կստեղծվեն ԵԱՏՄ և ԱՊՀ երկրներում. «Փաստ»
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն, համագործակցելով ՌԴ կրթության նախարարության հետ, նախաձեռնում է խթանել ռուսաց լեզվի տարածումն ու աջակցությունը հետխորհրդային տարածքում, ձևավորել ռուսաց լեզվի աջակցության միջազգային համայնքներ, ուժեղացնել բարիդրացիական հարաբերությունները՝ միավորելով մշակութային ընդհանուր կոդի միջոցով։
«Ռուսաց լեզուն բազմաթիվ ժողովուրդների հաղորդակցման լեզու է, ուստի ստեղծված ասոցիացիան կարևոր փուլ է բարեկամական երկրների հետ համագործակցության մեջ: Կենտրոնների ստեղծումն ու նրանց համախմբումը կբացեն նոր հնարավորություններ Եվրասիայի միասնական կրթական տարածքի զարգացման համար»,- նշել է ՌԴ կրթության նախարար Սերգեյ Կրավցովը։
Ռուսաց լեզվի և գրականության դպրոցական կենտրոնների և կաբինետների համար «Եվրասիա» ԻՀԿ-ն և ՌԴ կրթության նախարարությունը կկազմեն ռուսական դասական և ժամանակակից գրականության ցանկեր։ Կենտրոններում կբացվեն գրախանութներ դասական գրականությամբ և նոր պարբերական հրատարակություններով, ինչպես նաև կգործեն սրճարաններ՝ հանդիպումներ կազմակերպելու գրողների հետ։
«Ռուսաց լեզուն կարևոր գործոն է ոչ միայն հաղորդակցման, այլև միավորման, քանի որ սա ընդհանուր մշակութային կոդի պահպանման միջոց է», — ընդգծել է «Եվրասիա» ԻՀԿ-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Իլան Շորը՝ շեշտելով, որ ծրագրերը նպաստում են լեզվական աջակցությանը և համագործակցությանը։
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն արդեն իրականացնում է մի շարք ծրագրեր՝ համագործակցելով ՌԴ Կրթության նախարարության հետ։ Դրանց թվում են «Ռուսաց լեզվի ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման դպրոցի» մեկնարկը, «Ընկերություն դասարանում» ծրագիրը, որը նպաստում է ԱՊՀ երկրների դպրոցականների միջև փոխանակմանը, ինչպես նաև ռուսաց լեզվի միջազգային օլիմպիադաների կազմակերպումը։ Կազմակերպությունն աջակցում է դպրոցներին՝ ապահովելով նրանց դասական և ժամանակակից ուսումնական և գեղարվեստական գրականությամբ։
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն կարևորում է ուսուցիչների մասնագիտական աճն ու փորձի փոխանակումը: Այս նպատակով ստեղծվել է «Եվրասիական մանկավարժական խորհուրդը», որը միավորում է մանկավարժներին տարբեր երկրներից: Արդյունքում ավելի քան 150 մանկավարժ 10 երկրից մասնակցել է ժամանակակից ուսուցման տեխնոլոգիաների և ավանդական արժեքների պահպանման մեթոդներին նվիրված դասախոսություններին և սեմինարներին։
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն նաև մեկնարկել է «Ընկերություն դասարանում» միջազգային նախագիծը, որտեղ դպրոցական դասարանները ուսումնասիրում են միմյանց լեզուներն ու մշակույթները, մասնակցում միջոցառումներին և վաստակում միավորներ նվաճումների համար։ Լավագույն թիմերը կմեկնեն եվրասիական երկրներից մեկը։
Բացի այդ, «Խաղաղության լեզու» միջազգային արձակուրդային դպրոցը հավաքել է ավելի քան 120 ուսուցիչ 9 երկրից: Այս նախաձեռնությունը ոչ միայն նպաստում է մասնագիտական զարգացմանը, այլև ամրապնդում է ուսուցիչների միջև միջազգային կապերը՝ ավանդական արժեքները պահպանելու նպատակով:
Նշենք, որ Հայաստանում գործում է ռուսաց լեզվի 11 կենտրոն, որտեղ ուսանողները հնարավորություն ունեն ուսումնասիրելու տարբեր թեմաներ՝ սկսած ռոբոտատեխնիկայից և անիմացիայից մինչև ֆինանսական գրագիտություն: Այս կենտրոնները խթանում են ռուսաց լեզվով ոչ միայն կրթական գործընթացները, այլև մշակութային փոխանակումները:
«Евразия» собрала в Москве педагогов-историков из стран Евразии на международный форум «Историческая правда»ECO: злоупотребление солью повышает риск развития ожиренияДания выделяет $43,4 млн на технологическую помощь УкраинеГенпрокурор США после скандала с мессенджером Signal заявила о безопасности его использованияXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийDefense One: Трамп рассмотрит три варианта проекта обороны «Золотой купол»В Тавушской области минувшей ночью стрелялиWSJ: в чате Signal по операции в Йемене упоминались разведданные от ИзраиляEUobserver: Евросоюз начал работу на семнадцатым пакетом санкций против РоссииНовое предложение для новых абонентов, которые присоединятся к Ucom в городах с сетью 5G Администрация Трампа прекратила основное финансирование «Белых касок»Microorganisms: ген AMY1 влияет на риск развития кариеса при потреблении крахмалаНа дне Тихого океана обнаружили целую цепь относительно молодых вулканов60 конгрессменов призвали госсекретаря США прекратить военную помощь АзербайджануИран ответил на письмо ТрампаXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийВласти Грузии собираются полностью запретить партию СаакашвилиNissan планирует создать 4-5 автомобилей, являющихся «истинным воплощением» брендаПашинян должен уйти: Под угрозой безопасность, демократия и достоинство Армении - Вардан Осканян Минздрав США планирует уволить 10 000 сотрудников Жителям ЕС рекомендовали запастись продовольствием на 72 часа на случай бедствий и нападений Прокуратура потребовала приговорить экс-президента Франции Николя Саркози к 7 годам тюремного заключения Замглавы МИД Армении на встрече с генсеком ОБСЕ затронул ситуацию на Южном Кавказе В Араратской области произошло цепное ДТП Министр: STARLINK официально в Армении Предвыборные дебаты кандидатов на пост мэра Гюмри Йоко Оно не разваливала «Beatles»: Она продлила жизнь культовой рок-группы Заявление: Вчера имело место грубое нарушение свободы слова журналистов 76-летнюю пенсионерку растерзали около 50 собак ее собственной дочери При пожаре в отеле на лыжном курорте в Турции погибли олимпийский спортсмен и его отец В Армении мужчина развлекался стрельбой из пневматического ружья и попал в голову ребенку Макрон: Европейские страны направят в Украину «силы поддержки» ООН: В секторе Газа осталось продовольствия всего на две недели Комиссия США по религиозной свободе констатировала разрушение Азербайджаном армянских культурно-исторических памятников «Арарат» ушел от поражения в компенсированное время (видео) Товмасян: Агазарян и Асланян проголосовали за лишение Тарона Маргаряна депутатской неприкосновенности Жирайр Мхитарян избран членом Счетной палаты НС Армении Нарек Манукян освобожден от должности замминистра территориального управления и инфраструктур Армении NYT: в Египте обнаружили гробницу неизвестного фараона возрастом 3,6 тыс. лет Конджорян: Избирательному подкупу нет и не должно быть места в Армении Курсы валют в Армении В парламенте Армении состоится тайное голосование по лишению двух депутатов неприкосновенности В апреле в Армении пройдут Дни Казахстана Председатель парламента Армении: Я не давал указаний не разрешать журналистам проносить плакаты Задержан кандидат в Совет старейшин Гюмри Карен Григорян Ереван настаивает на возможности подписать мирное соглашение с Баку В Армении родственники без вести пропавших военнослужащих провели акцию протеста у правительственных дач Ассоциация Лидеров Евразии в действии! «Маленькая Армения в Сибири»: Абрам Овеян о родине предков, России и дороге к Храму Альянс Армения-Иран может остановить программу «Великий Туран». «Паст»