ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (22 ՄԱՐՏԻ). Շարժանկարի առաջին հրապարակային ցուցադրությունը, գունավոր լուսանկարի առաջին հրապարակումը ամսագրում. «Փաստ»
ՏՈՆԵՐ ԵՎ ՀԻՇԱՐԺԱՆ ՕՐԵՐ
Բալթիկ ծովի համաշխարհային օր, Լաոս՝ Ազգային կուսակցության օր, Լիվիա և Հորդանան՝ Արաբական լիգայի օր, Պուերտո-Ռիկո՝ Ստրկության չեղարկման օր:
ՀԱՅ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ
1877 - Երևանին տրվել է քաղաքի կարգավիճակ:
1905 - ծնվել է ռումինացի հայազգի դաշնակահար, կոմպոզիտոր և բանաստեղծ Վիրջիլ Գեորգիուն։
1913 - ծնվել է ավիաշինարար-ճարտարագետ Սերգեյ Ադավել յանը։
1919 - Անդրանիկ զորավարը հեռացել է Զանգեզուրից, որից հետո պարզ է դարձել, որ այդ տարածքը խոցելի է ադրբեջանցիների համար:
1920 - սկսվել են Շուշիի հայկական ջարդերը:
1926 - ծնվել է ճարտարապետ Մարտին Միքայելյանը։
1943 - Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Լվովի մարզում գտնվող նախկին հայ ռազմագերիներից կազմակերպվել է «Հաղթանակ» պարտիզանական ջոկատը:
1954 - լույս է տեսել «Ոզնի» երգիծական հանդեսի առաջին համարը:
1975 - վախճանվել է գրականագետ Արամ Ինճիկյանը:
1988 - ԽՍՀՄ Գերագույն խորհուրդը քննարկել է ԼՂՀ-ում ստեղծված իրավիճակը և որոշում կայացրել կտրուկ քայլեր ձեռնարկել այդ տարածքում ԽՍՀՄ սահմանադրական կարգը պահպանելու համար:
1999-Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Սալվադորի հետ:
2001- ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիա նահանգի Սենատը միաձայն որոշել է ապրիլի 24-ը համարել Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:
2007 - Հայաստանի կառավարությունը որոշել է «ԱրմենՏել» համատեղ ձեռնարկության 10 տոկոս պետական սեփականություն հանդիսացող 1883771 բաժնետոմսերը վաճառել «ԱրմենՏելի» ոչ պետական բաժնեմասի սեփականատեր «ՎիմպելԿոմ» ընկերությանը:
2014 - «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը բազմամարդ հանրահավաք է կազմակերպել Երևանի Ազատության հրապարակում:
2018 - Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է առաջիկայում սպասվող «14+4» գործողությունների ծրագրը, ըստ նրա՝ «լինելու է մերկ ձեռքերի պայքար, բռնությանը բռնությամբ չի պատասխանվելու»:
2021 - Արտակ Դավթյանն իրավունքի ուժով դարձել է գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակված և ներկայացվել զինված ուժերին, թեև վարչական դատարանն արձանագրել էր, որ Օնիկ Գասպարյանին ազատելու գործընթացում իրավական հիմքեր չկան։
ԱՇԽԱՐՀ
1312 - Ֆրանսիայի թագավոր Ֆիլիպ 4-րդ Գեղեցիկի խորհրդով Հռոմի պապ Կլիմենտ 5-րդը արձակել է կաթոլիկ-եկեղեցական-ասպետական Տամպլիերների օրդենը, ամբողջ Եվրոպայով մեկ նրանց պատկանող ունեցվածքն անցել է կա՛մ այլ օրդեններին, կա՛մ պետականացվել է:
1613 - պուրիտանցիների (անգլիացի բողոքականներ, որոնք չեն ընդունում պաշտոնական եկեղեցու առաջնայնությունը) մի խումբ Անգլիայից ուղևորվել է Ամերիկա և սկսել կառուցել Բոստոն քաղաքը:
1633 - հենց այն տեղում, որտեղ Ջորդանո Բրունոն լսել է իր մահվան դատավճիռը, Գալիլեո Գալիլեյը ծնկել է և հրաժարվել իր գիտական հայտնագործություններից, որի արդյունքում Հռոմի պապը նրա կալանքը փոխարինել է վտարմամբ:
1675 - Անգլիայի թագավոր Կառլ 21-րդը հիմնադրել է Գրինվիչի թագավորական աստղադիտարանը, իսկ հորիզոնականը, որը անցնում է Գրինվիչով, ընդունվել է որպես զրոյական հորիզոնական:
1772 - ստրկությունը Անգլիայում հայտարարվել է օրենքից դուրս:
1832 - վախճանվել է գերմանացի մեծագույն փիլիսոփա և գրող Յոհան Վոլֆգանգ ֆոն Գյոթեն։
1841- ԱՄՆ-ում արտոնագրվել է օսլայի արտադրությունը։
1848 - Վենետիկը հայտարարել է իր անկախությունը Ավստրիայից, հայտարարվել է Սան Մարինոյի Հանրապետությունը:
1874 - ԱՄՆ-ում առաջին անգամ տեղի է ունեցել մեծ թենիսի խաղ:
1876 - Իսպանիան ընդունել է իր Սահմանադրությունը: 1882 - ԱՄՆ-ի Կոնգրեսն արգելել է բազմակնությունը։
1888 - Լոնդոնում տասներկու ֆուտբոլային ակումբի ներկայացուցիչներ ձևավորել են Անգլիական ֆուտբոլային լիգան։
1894 - կայացել է Ստենլիի գավաթի առաջին հոկեյի խաղը («Մոնրեալը» հաղթել է «Օտտավային» 3:1 հաշվով):
1895 - Փարիզում տեղի է ունեցել կինոնկարի առաջին հրապարակային ցուցադրություն. դա եղել է Լյումիեր եղբայրների «Բանվորների դուրս գալը գործարանից» շարժանկարը:
1904 - լոնդոնյան «Իլ յուստրեյդ Միրրոր» ամսագրում աշխարհում առաջին անգամ հրապարակվել է գունավոր լուսանկար:
1931 –ծնվել է ամերիկացի ֆիզիկոս Բարտոն Ռիխտերը:
1935 - Պարսկաստանը պաշտոնապես վերանվանվել է Իրան:
1941– վախճանվել է կանադացի ֆիզիոլոգ Ֆրեդերիկ Բանտինգը, որը ինսուլինի հայտնաբերման համար ստացել է Նոբել յան մրցանակ:
1943 - Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ֆաշիստների կողմից ոչնչացվել է Խատին գյուղը:
1945 - Կահիրեում հիմնվել է Արաբական պետությունների լիգան, որի կազմի մեջ են մտել Եգիպտոսը, Սիրիան, Լիբանանը, Իրաքը, Հորդանանը, Սաուդյան Արաբիան և Եմենը։
2016 - Բրյուսելի օդանավակայանում և մետրոյի կայարաններում տեղի են ունեցել ահաբեկչական գործողություններ՝ պայթյուններ:
2024–Մոսկվայի Crocus City Hall համերգային համալիրում տեղի է ունեցել ահաբեկչություն, զոհվել է առնվազն 143, վիրավորվել՝ 382 մարդ: