Ուկրաինայի զինված ուժերը մեկ օրում 150 զինամթերքով գնդակոծել են Բելգորոդի մարզը
Ուկրաինացի զինվորականներն անցած օրվա ընթացքում 150 զինամթերքով գնդակոծել են Բելգորոդի շրջանը, ընդ որում, այդ հարձակումների մոտ կեսը բաժին է ընկել Կրասնոյարուժսկի շրջանին: Այս մասին հայտնել է մարզի ղեկավար Վյաչեսլավ Գլադկովը։
Նահանգապետի տեղեկատվության համաձայն՝ անցած օրվա ընթացքում մարզի 9 շրջանների 41 բնակավայրեր հայտնվել են Ուկրաինայի հարվածի տակ։ Արձանագրվել են 46 անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումներ, որոնցից 16-ը խոցվել են։ Ուկրաինական գնդակոծության հետևանքով 1 խաղաղ բնակիչ ծանր վնասվածքներ է ստացել։ Հաշվետու ժամանակահատվածում տարբեր ավերածություններ են հայտնաբերվել 11 առանձնատներում, ֆերմերային տնտեսությունում, առևտրային օբյեկտում և չորս ավտոմեքենաներում:
Բելգորոդի մարզի ողջ տարածքում 2022 թվականի ապրիլի 11-ից հաստատվել է ահաբեկչական վտանգի բարձր (դեղին) մակարդակ։ 2024 թվականի օգոստոսի 9-ից տարածաշրջանում սահմանվել է հակաահաբեկչական գործողության ռեժիմ, օգոստոսի 15-ից տարածաշրջանում իրադրությունը ճանաչվել է որպես դաշնային բնույթի արտակարգ իրավիճակ։