Եվրոպայում բոլորը չէ, որ հավանություն են տալիս Օրբանին ցուցաբերած իմ աջակցությանը. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին իր աջակցությունը եվրոպացի քաղաքական գործիչները բոլոր չէ, որ ողջունում են, սակայն նման արձագանքը բնական է անվանել։
Նա այդ հայտարարությունն արել է Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ կազմակերպված Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստում։ Հունգարիայի վարչապետին ներկայացնելով՝ Սպիտակ տան ղեկավարն շեշտել է. «Հունգարիայի վարչապետ Օրբանը, որին ես լիովին և անվերապահորեն աջակցում եմ ընտրություններում»։
«Եվրոպայում բոլորը չէ, որ հավանություն են տալիս այդ աջակցությանը, բայց դա սովորական երևույթ է»,- հավելել է Թրամփը։
Ամերիկացի առաջնորդը միաժամանակ գովաբանել է Օրբանի ներգաղթային քաղաքականությունը։ «Նա անհավանական աշխատանք է կատարել ներգաղթի հարցում, ի տարբերություն որոշ երկրների, որոնք վնասել են գործին, սակայն նրանք աշխատում են այդ ուղղությամբ։ Ես ուղղակի ուզում եմ, որ իմանաք, որ ունեք իմ լիակատար և անվերապահ աջակցությունը, և ես դա հայտարարում եմ։ Ես դա ասել եմ ավելի վաղ, բայց կրկին կասեմ։ Շուտով ընտրություններ են սպասվում, և կարծում եմ՝ դուք լավ կլինեք»,- հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը։
Հունգարիայում խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսված են ապրիլի 12-ին։