Սոնա Ռուբենյանը` շոու բիզնես մուտք գործելու, դժվարությունների ու ապագա պլանների մասին
Asekose.am-ն այսօր զրուցել է երգչուհի Սոնա Ռուբենյանի հետ, ով զրույցում պատմել է երգարվեստ մուտք գործելու, ստեղծագործական գործունեության, դժվարությունների ու անձնական կյանքի մասին:
Սոնա, Դուք  այն երգչուհիներից եք, ում մուտքը հայկական շոու բիզնես եղավ մի քանի տարի առաջ, սակայն դա չծանգարեց Ձեզ հանդիսատեսի սերն ուհամակրանքը վայելել կարճ ժամանակահատվածում: Ո՞րն է Ձեր հաջողության գրավականը:
Ես  շատ եմ սիրում երգել, երգելիս հոգիս ծաղկում է, իսկ հանդիսատեսի աչքից ոչինչ չի վրիպում: Երևի հենց սա էլ իմ գրավականն է:
Ձեր համագործակցությունը շուու բիզնեսի այլ ներկայացուցիչների հետ ևս եղավշատ ակտիվ: Դուետներով հանդես եկաք Մհերի, Արսեն ԳրիգորյանիՎահագ Ռաշիհետ: Հետաքրքիր է`համագործակցության առաջարկը սովորաբար ո՞ւմ կողմից էլինում, և արդյո՞ք նախընտրում եք ավելի շատ ներկայանալ դուետներով:
Մհերի հետ երգեցինք մրցույթի շրջանակներում, իսկ արդեն մյուս զուգերգերի առաջարկն իմ շատ սիրելի երգիչ-երգահաններից եմ ստացել և մեծ սիրով համաձայնել: Ի դեպ, շուտով ևս մեկ զուգերգ կներկայացնեմ Վահագնի հետ, հին հայկական երգ է, որն Անահիտ Բախշյանն իր մայրիկից է լսել և մեզ փոխանցել, ինչի համար շատ շնորհակալ ենք նրան: Արդեն աշխատանքներն ընթանում են, շուտով հանդիսատեսը կկարողանա լսել երգը:
Ո՞ր համագործակցությունը կարող եք համարել լավագույնը, և կա՞ն մարդիկ, որոնց հետ ավելի շատ եք նախընտրում աշխատել:
Հիմնականում երգերիս մեղեդին ես եմ գրում, իսկ խոսքերը մայրս` Արմինե Սարգսյանը: Ի միջի այլոց, հիմա ստեղծագործական փուլում է մի երգ, որի խոսքերը մայրս գրեց Արցախից վերադառնալիս ու Արցախով տպավորված: Դա մոտ 3 տարի առաջ էր, երբ եկանք Երևան, վերցրի խոսքերը, նստեցի դաշնամուրի մոտ, խոսքերին նայելիս մեղեդին եկավ վայրկյանական և երգեցի երգը, այս երգը շուտով նույնպես կլսենք: Համագործակցում եմ նաև իմ շատ սիրելի ու տաղանդավոր Ավետ Բարսեղյանի հետ, կարող եմ վերջին աշխատանքներից նշել «Մայրիկ» երգը։ Ավետն այնպես է գրել ու նկարագրել հայ մոր հավաքական կերպարը, որ յուրաքանչյուր ոք լսելիս միանգամից հենց իր մորն է վերագրում խոսքերը:
Շոու բիզնեսում ինչպիսի՞ դժվարություններ եք հանդիպել Ձեր ճանապարհին և ինչպե՞ս եք կարողացել դրանք հաղթահարել:
Շատ են դժվարությունները, ավելի լավ է՝ չխոսեմ այդ բազմաթիվ դժվարությունների մասին: Բայց մի բան կասեմ, ես այստեղ եմ հայտնվել մի պարզ պատճառով` ես սիրում եմ երգել ու այդ միտքն է ինձ ուժ տալիս, որ մնամ ու շարունակեմ ստեղծագործել:
Այս պահին ի՞նչ ստեղծագործական գործունեություն եք ծավալում, ի՞նչ կարող ենսպասել երկրպագուները Ձեզնից:
Արդեն նշեցի 2 երգ, որոնք շուտով կներկայացնեմ հանդիսատեսի դատին: Հուլիսի 4- ին ունենալու ենք «Քեզ հետ ենք, հայ Զինվոր» խորագրով 2-րդ բարեգործական համերգը, ինչը, կարծում եմ՝  այսօր առաջնայինն է։ Մի քանի նախագծեր էլ կան, որոնց փակագծերը դեռ չեմ կարող բացել, բայց շուտով դա էլ կներկայացնեմ:
Սոնա, չեմ կարող չանդրադառնալ նաև Ձեր անձնական կյանքին: Տևական ժամանակհանդիպելուց հետո նախորդ տարվա վերջին դուք նշանադրվեցիքիսկ ահա այստարի հաստատեցիք լուրն այն մասին, որ հետ եք վերադարձրել Ձեր նշանադրությանմատանինՈրքան էլ որ հանգամանքները դրան էին դրդում, դժվար չէ՞ր Ձեզ համարնման քայլի գնալը, և այսօր ինչպիսի՞ հարաբերություններ ունեք Ձեր նախկինսիրելիի հետ:
Ներողություն, բայց անձնականս այն թեման է, որի մասին ես չեմ ցանկանում խոսել:
Կարծես ամառը կամաց-կամաց զգացնել է տալիս իր ներկայությունը: Պատրաստվո՞ւմ եք որևէ տեղ անցկացնել Ձեր հանգիստը և ո՞ւմ հետ:
Հանգիստս անցկացնելու եմ ընտանիքիս հետ: Այս տարի ևս որոշել ենք մեր հանգիստը վայելել Արցախում։