«Հայաստան. ստեղծենք միասին» երիտասարդական հավաքի մասնակիցներն այցելել են «Սինոփսիս Արմենիա» և «ԲեթԿոնստրակտ»
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ և ՏՀՏ գործատուների միության աջակցությամբ կազմակերպված «Հայաստան. ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի մասնակիցներն հուլիսի 11-ին այցելել են «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ հավելելով. «Հավաքի մասնակիցներին ողջունեց ընկերությանգլխավոր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Շատ կարևորհյուրեր եք մեր համարՍիրովկծանոթացնեմ մեր կազմակերպությանգործունեությանըՀամոզված եմորձեզնից շատերը ոլորտի լավագույնմասնագետներ կդառնանՀայաստանը ճանաչելի կդարձնեն աշխարհինՄեր հիմնական առավելությունըմարդկային կապիտալն էմեծ պոտենցիալըՄեր ոլորտի գործունեության համար սահմանները չեն կարողխոչընդոտ լինել: «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը Հայաստանում հիմնադրվել է 2004թԱյդ ժամանակվանիցսկսածՍինոփսիս Արմենիան դարձել է «Սինոփսիս» ընկերության կարևորագույն մասնաճյուղերց մեկըԱյսօր այնամենամեծ ՏՏ-ընկերությունն է ՀայաստանումԸնկերությունը համաշխարհային էլեկտրոնային շուկանհամալրում է ծրագրայի ն ապահովմանհամակարգերիկիսահաղորդչային մտավոր սեփականության ևծառայությունների նորարարություններով»:
Երիտասասարդները ծանոթացան կազմակերպության հաջողության պատմությանը, միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում զարգացման համաշխարհային միտումներին և մարտահրավերներին, շրջայց կատարեցին նաև ընկերության ուսումնական դեպարտամենտում:
Այնուհետև հավաքի մասնակիցները այցելեցին «ԲեթԿոնստրակտ» ընկերություն, որտեղ երիտասարդներին դիմավորեց կազմակերպության ներքին զարգացման ղեկավար Արմինե Մկրտչյանը և մեկ օրով Հայաստանում գտնվող «ԲեթԿոնստրակտ» ընկերության  գլխավոր տնօրեն​ Վահե Բալուլյանը (ԱՄՆ): Հյուրերը ծանոթացան ընկերության գործունեությանը, վերջին նվաճումներին և ապագա ծրագրերին: Երիտասարդները հանդիպեցին նաև ընկերության սփյուռքահայ աշխատակիցների հետ, ովքեր ներկայացրին Հայաստանում ապրելու եւ աշխատելու իրենց փորձը: