Հասարակական կազմակերպությունները պահանջում են ԱԺ արտահերթ նիստ գումարել
Մի շարք հասարակական-քաղաքացիական կազմակերպություններ եւ նախաձեռնություններ ԱԺ պատգամավորներին արտահերթ նիստ գումարելու կոչ են արել:
«Վերջին օրերին հանրապետությունում, հատկապես Երեւան քաղաքում ստեղծվել է ծայրահեղ լարված եւ անկանխատեսելի հետեւանքներով հղի պայթյունավտանգ իրավիճակ՝ պայմանավորված հուլիսի 17-ին «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի վրա իրականացված զինված հարձակման եւ դրան հաջորդած իրադարձություններով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Վերջիններիս մտահոգում է ստեղծված լարված վիճակը եւ այն, որ երկրի նախագահն արդեն տասնմեկերորդ օրն է՝ որեւէ ուղերձով չի դիմել ժողովրդին, իսկ Ազգային ժողովը եւ նրա ազգընտիր պատգամավորները վայելում են իրենց ամառային հանգիստը:
Կազմակերպությունները, ստորագրելով այս հայտարարության տակ, դատապարտում են Ազգային ժողովի աններելի եւ անթույլատրելի անգործությունը եւ կոչ անում նրան օգտվել արտահերթ նիստ հրավիրելու իր սահմանադրական իրավունքից՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ստեղծված իրավիճակը քննարկելու եւ լուծումների խաղաղ ուղիներ գտնելու նպատակով:
«Եկել է իրական պահը ցույց տալու, որ Ազգային ժողովը իրապես ներկայացուցչական մարմին է եւ հիմնավորելու, որ կառավարման խորհրդարանական համակարգը ամենաարդյունավետն է ճգնաժամերի հաղթահարման համար»,- ասված է հայտարարության մեջ: Հայտարարության տակ ստորագրած կազմակերպություններն են՝