Փարիզի ահաբեկիչները սոցնպաստ են ստացել
Ենթադրյալ ահաբեկիչներից առնվազն հինգը, որոնք Փարիզի եւ Բրյուսելի գրոհների մասնակից են, պետությունից որպես սոցիալական օգնություն ստացել են ավելի քան 50 հազար եվրո, որով ֆինանսավորել են այդ երկրներում իրենց կեցությունը: Այսպիսի հետեւության են հանգել Բելգիայի ոստիկանները, փոխանցում է The Wall Street Journal-ը:
Փարիզյան ահաբեկչությունների ենթադրյալ կազմակերպիչ Սալահ Աբդեսլամը, որը մարոկկոյական ծագմամբ Ֆրանսիայի քաղաքացի է, Փարիզում 2015-ի նոյեմբերի 13-ի ահաբեկչական գրոհից միայն երեք շաբաթ առաջ է դադարել գործազրկության նպաստ ստանալ: Ընդհանուր առմամբ, նրան փոխանցվել է 19 հազար եվրոյի չափով գումար, պարբերականին հայտնել են քաջատեղյակ աղբյուրները: Ըստ որում՝ նպաստ ստանալու ժամանակ նա եղել է բարի կառավարիչ եւ նույնիսկ համասեփականատեր, որը օրենքի համաձայն նրան զրկում էր ֆինանսական օժանդակությունից:
Բելգիայի հետախուզության ստորաբաժանման ղեկավարը նշել է, որ Ֆիլիպ դե Քոսթերի ֆինանսական հանցագործությունների հետաքննությամբ քննիչները ապացույցներ չեն հայտնաբերել, որ ենթադրյալ ահաբեկիչների ստացած դրամական միջոցները անմիջաբար ծախսվել են ահաբեկչական գրոհները կազմակերպելու համար: Այդուհանդերձ, սոցիալական ապահովության շնորհիվ նրանք գոյատեւելու եւ «իրենց ահաբեկչական ակտիվությունն անուղղակիորեն ապահովելու» միջոցներ են ունեցել, եզրափակել է նա: