Ամերիկյան Moon Express-ը պլանավորում Է Լուսին ուղարկվող արշավախմբերը հանդերձել 10 մլն դոլարից պակաս արժեքով
Միացյալ Նահանգների Moon Express մասնավոր ընկերությունը պլանավորում Է Լուսին թռչող արշխավախմբերը հանդերձել 10 միլիոն դոլարից պակաս ինքնարժեքով: Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ այս մասին հայտնել Է այդ ֆիրմայի հիմն ադիրներից մեկը եւ դրա վարչության նախագահ Նավին Ջայնը:
«Եթե շրջափոխենք Ջոն Քենեդիի (ԱՄՆ-ի 35-րդ նախագահի – ծանոթ. խմբ.) խոսքը, մենք Լուսինն ենք ընտրում ոչ այն պատճառով, որ դա հեշտ Է, այլ որովհետեւ դա շահավետ գործարարություն Է: Լուսնի վրա կան 16 քվադրիլիոն դոլար արժողությամբ միներալներ: Ավելի վաղ այնտեղ թռիչքները միլիարդավոր դոլարներ Էին նստում, իսկ այժմ դեպի Երկրի բնական մոլորակ մեր գիտարշավի արժեքը կլինի 10 միլիոն դոլարից պակաս»,- հայտարարել Է նա:
Ավելի վաղ Moon Express-ն ստացել Է 2017 թվականին Լուսին արշավախումբ ուղարկելու ԱՄՆ-ի կառավարության թույլտվությունը: «ԱՄՆ-ի կառավարությունն ընդունել Է 2017 թվականին Երկրի ուղեծրի սահմաններից դուրս ճանապարհորդություն իրականցնելու եւ Լուսնի մակերեւույթ ապարատ իջեցնելու՝ հիրավի պատմական որոշումը»,- Reuters գործակալությանը հայտարարել Է այդ ֆիրմայի հիմնադիրներից մեկը եւ դրա ղեկավար Բոբ Ռիչարդսը, ֆիրմա, որի կենտրոնակայանը գտնվում Է Քանավերալի հրվանդանում (Ֆլորիդայի նահանգ):
«Ընկերության առաջին ապարատի պատրաստման եւ լուսնԷջքի ընդհանուր արժեքը կլինի 50 միլիոն դոլարից պակաս: Այս գումարը ներառում Է բոլոր ծախսերը, այդ թվում՝ անհրաժեշտ ամեն ինչի մշակումը: Հետագայում մեկ թռիչքի գինը կլինի 10 միլիոն դոլարից պակաս»,- Ճշտել Է Ջայնը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: