Իրանում բազավորված ՌԴ օդուժի ռմբակոծիչները հարված են հասցրել Սիրիայում ԻՊ-ի օբյեկտներին
Ռուսական հեռահար ռմբակոծիչները, օդ բարձրանալով Իրանի օդանավակայանից, ավիահարված են հասցրել ԴԱԻՇ-ի եւ «Ջաբհաթ ան Նուսրա»-ի օբյեկտներին: Այդ մասին հայտնել Է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Օգոստոսի 16-ին Տու-22Մ3 հեռահար ռմբակոծիչները եւ Սու-34 ռազմաճակատային ռմբակոծիչները, ռումբերի լրիվ բեռնվածությամբ թռչելով «Համադան» բազավորման օդանավակայանից (Իրանի Իսլամական Հանրապետություն),  «Իսլամական պետություն» եւ «Ջաբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորումների դիրքերին խմբային ավիահարված են հասցրել Հալեպի, Դեյր Էզ Զորի եւ Իդլիբի նահանգներում»,-հայտարարել են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում:
Ավելի վաղ «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքը, վկայակոչելով «իրանական եւ արաբական ԶԼՄ-ներ», հայտնել Էր, որ Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի ռմբակոծիչները թռիչքներ կկատարեն՝ ավիահարվածներ հասցնելու Սիրիայում զինյալների դիրքերին: Ենթադրվում Է, որ «Համադան» ավիաբազայում Տու-22Մ3-երի ծավալումը թույլ կտա թռիչքային ժամանակը կրճատել 60 տոկոսով եւ ավելացնել ռումբերի բեռնվածությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը: