Վրաստանում հինգ մարդու են ձերբակալել ՌԴ-Հայաստան գազամուղը պայթեցնելու փորձի համար
Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը կանխել է ահաբեկչության իրականացումը: Յոթ մարդ է ձերբակալվել՝ այդ թվում Փոթի քաղաքի պարեկային ոստիկանության աշխատակից Լեւան Մամպորիան: Ձերբակալվածներին մեղադրում են ահաբեկչական կազմակերպության հետ կապերի մեջ, հայտնում է «Վրաստան օնլայնը»:
ՊԱԾ ներկայացուցիչը ճեպազրույցում հայտնել էր, որ ձերբակալվածները ծրագրում էին պայթեցնել Սաղուրամ գյուղի տարածքով անցնող Ռուսաստան- Հայաստան գազամուղը: Ահաբեկչություն ծրագրելու մեղադրանքով ձերբակալվել է Վրաստանի հինգ քաղաքացի՝ Բեկա Բ.-ն, Վլադիմիր Ռ.-ն, Մինդիա Վ.-ն, Ջաբա Մ.-ն ու Նուրի Չ.-ն:
Նրանցից բացի պաշտոնեական լիազորությունները գերազանցելու փաստով ձերբակալվել է պարեկային ոստիկանության գործող աշխատակից Լեւան Մ-ն, ու քաղաքացի Իրաքլի Բ.-ն՝ հանցագործության մասին չհաղորդելու համար:
Իրենց ծրագրերը իրականացնելու նպատակով օգոստոսի 20-ին հանցավոր խմբավորման անդամները գնացել էին անտառ՝ Ժինվալի – Շատիլի ավտոմոբիլային ճանապարհի մոտ, որպեսզի այնտեղ թաքստոցից պայթուցիկ սարքեր ու զենք հանեն:
Այնտեղից նրանց վերցրել են 4 միավոր 200 գրամանոց տրոտիլ, երկու տեսակի հրազենային լար, 5 միավոր դետոնատոր ու այլ պայթուցիկ նյութեր : Հենց պայթուցիկ նյութերը վերցնելու պահին էլ նրանց ձերբակալել են: Մանրակրկիտ զննման արդյունքում հայտնաբերվել է նաեւ ինքնաձիգներ: Ձերբակալվածներից մեկի տանը նրա համակարգչից առգրավվել է քարտեզ, որի վրա նշված են վայրերը, որտեղ նրանք ծրագրում էին իրականացնել պայթյուններ : Քննությունը վարում է Վրաստանի ՊԱԾ հակահետախուզության բաժամունքը: