Սերգո Կարապետյանն Արագածոտնի մարզում հետևել է բերքահավաքի ընթացքին
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր աշխատանքային այցով եղել է Արագածոտնի մարզում, որտեղ հրավիրել է խորհրդակցություն գյուղատնտեսական ընթացիկ տարվա խնդիրների քննարկման նպատակով: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին նախարարության լրատվական ծառայությունից, այնուհետև նախարարը  մարզպետ աբրիել Գյոզալյանի ուղեկցությամբ հետևել է  բերքահավաքի ընթացին:
Այցի շրջանակում նախարարն այցելել է Նոր Եդեսիա համայնք և եղել ֆերմեր Աշոտ Բաղդասարյանի տնտեսությունում:  Աշոտ Բաղդասարյանը մասնագիտությամբ գյուղատնտես է, երկար տարիների փորձ ունի, Նոր Եդեսիայում ամենաշատ գյուղատնտեսական տարածքներն ունի`  շուրջ 15 հեկտար,  որտեղ  մշակում է ծիրան, դեղձ, սալոր, խնձոր, տանձ, նուշ, կեռաս, նաև 2 հեկտար  խաղողի այգի ունի: Բերքն իրացնում է ինչպես վերամշակող գործարաններին հանձնելու միջոցով, այնպես էլ  օգտվում է գյուղատնտեսական մթերքների տոնավաճառներից:
Ֆերմերը զբաղվում է նաև անասնապահությամբ, մսամթերքը հանձնում է մայրաքաղաքում գործող խոշոր սուպերմարկետներից մեկին, որի հետ ունի պայմանագրային հարաբերություններ:  Աշոտ Բաղդասարյանը վստահ է, որ գյուղատնտեսությունը եկամտաբեր է, եթե ինչպես հարկն է աշխատեն  և համարձակ ծրագրեր իրականացնեն:
Արագածոտնի մարզպետ Գաբրիել Գյոզալյանի խոսքով` գյուղատնտեսական տարին բարենպաստ է եղել մարզի համար, և նախորդ տարվա համեմատ բերքատվության ցուցանիշների աճ է գրանցվել:
«Արագածոտնի մարզում նախորդ տարվա համեմատ այս տարի շուրջ 3100 հեկտար ավել հող է մշակվելինչը լուրջցուցանիշ էև այս պահի դրությամբ մարզի մշակվող հողերը կազմում են ընդհանուր վարելահողերի ավելի քան 80տոկոսըԱճի այս տեմպերն անհրաժեշտ է պահպանելորպեսզի չմշակվող հողեր առհասարակ չունենանքՄարզումբերքահավաքի եռուն շրջանն էհացահատիկի 95 տոկոսն արդեն հավաքվել է , ընթացքի մեջ է պտղիսալորիդեղձիբերքահավաքը:  Այս տարածաշրջանում բավականին լավ արդյունքներ են սպասվումկան պտղատեսակներորոնքնախորդ տարվա համեմատ  նույնի սկ առավել մեծ ծավալներ կապահովենդրանք ենսալորըդեղձըկեռասը...» ,-ամփոփելով այցի արդյունքները` նշել է նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նախարարի խոսքով` այս պահին նախարարության  ուշադրության կենտրոնում  բերքի իրացման` մասնավորապես խաղողի մթերմանն առնչվող հարցերն են, որոնց լուծման ուղղությամբ  անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվում: