ԱՄՆ-ը Քարիմովի մահից հետո կշարունակի Տաշքենդի հետ գործընկերության քաղաքականությունը. Պետդեպ
ԱՄՆ-ը Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Քարիմովի մահից հետո մտադիր Է շարունակել գործընկերային հարաբերություններն այդ երկրի հետ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին սեպտեմբերի 6-ին լրագրողներին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի՝ Հարավային ու Կենտրոնական Ասիայի երկրների գործե րով օգնականի տեղակալ Դանիել Ռոզենբլյումը:
Ուզբեկստանի նախագահ Քարիմովը, որը 78 տարեկան հասակում վախճանվել Է սեպտեմբերի 2-ին, շաբաթ օրը հողին Է հանձնվել իր հայրենի Սամարղանդ քաղաքում:
«Այս օրերին ես գտնվում եմ այստեղ՝ Տաշքենդում, որպեսզի ցավակցություն հայտնեմ նախագահ Քարիմովի մահվան կապակցությամբ, ինչպես նաեւ հավաստեմ Ուզբեկստանի հետ մեր գործընկերության անփոփոխ հանձնառությունը»,- ասել Է Ռոզենբլյումը Ուզբեկստան իր այցի ընթացքում:
Ավելի վաղ Ուզբեկստանի ԱԳ նախարարությունը տեղեկացրել Է, որ ամերիկացի դիվանագետը հանդիպում Է անցկացրել հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբդուլազիզ Քամիլովի հետ:
Ռոզենբլյումը պատմել Է, որ Քամիլովին Է փոխանցել ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի ուղերձի տեքսը, որը երկրի անունից ցավակցություն Է հայտնել Քարիմովի մահվան կապակցությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին: