Միհրան Հարությունյանը ծնվել է 1989 թ. մարտի 25-ին Էջմիածնում։ 4 տարեկան հասակում նա տեղափոխվել է Մոսկվա, որտեղ նա սկսել է զբաղվել հունահռոմեական ըմբշամարտով ԽՍՀՄ վաստակավոր մարզիչ Արամ Սարգսյանի առաջնորդության տակ։
Screen Shot 2016-09-06 at 12.54.26 կեսօրից հետո
Լուսանկարում Միհրանը տասը տարեկան է
2006 թ.-ին նա դարձել է Եվրոպայի պատանիների առաջնության հաղթող։ 2008 թ.-ին և 2009 թ. նա արժանացել է մեդալների աշխարհի պատանեկան առաջնություններում։
14046161_1765295110426559_4437848526249438940_n
2011 թ. Ռուսաստանի առաջնության նվաճել է արծաթե մեդալ և հաղթել է Իսպանիայում և Շվեդիայում միջազգային մրցաշարերի ժամանակ։ 2012 թ.-ին նա արժանացել է Ռուսաստանի չեմպիոնի կոչմանը։ Չնայած այս հաջողություններին, Ռուսաստանի ազգային հավաքականի մարզչական անձնակազմը հնարավորություն չի տվել Միհրան Հարությունյանին մասնակցելու 4 մրցաշարերից որևէ մեկին, որոնք տալիս էին արտոնագիր Լոնդոնում օլիմպիական խաղերին մասնակցելու, իսկ այն մասնակիցներին, որոնց այս հնարավորությունը տրվեց, չկարողացան հաղթել Ռուսաստանի համար օլիմպիական արտոնագիր մինչև 66 կգ քաշային կարգում։
Դրանից հետո Միհրանը որոշում է շարունակել իր կարիերան Հայաստանի դրոշի ներքո։
2014 թվականի աշնանը մասնակցել է Տաշքենդում աշխարհի առաջնությանը, որտեղ նա հաղթել է Շվեդիայի և Թուրքիայի ըմբիշներին, այնուհետև քառորդ եզրափակչում պարտվեց Հունգարացի Տամաշ Լյորինցուն և չկարողացավ մտել հաղթողների շարք։
14051699_1765295107093226_5497361820277190197_n
Աշխարհի գավաթի ոչ հաջող ելույթից հետո ելույթ ունեցավ Բառնաուլի միջազգային մրցաշարին, որտեղ նա գրավեց առաջին տեղը և մասնակցեց Մոսկվայում 22-րդ համառուսական Սերգեյ Տարասկինի պատվին անց կացված հունահռոմեական ըմբշամարտի մրցաշարին, որտեղ նույնպես նվաճեց առաջին տեղը, սակայն ստացավ ծնկի վնասվածք, որի պատճառով չկարողացավ մասնակցել Հայաստանի առաջնությանը։ Մրցաշարի մեկնարկից առաջ օրգանիզմի վիճակի կտրուկ վատթարացման պատճառով նրան տարան շտապ օգնության մեքենայով, և նա ստիպված է եղել դուրս գալ մրցույթից:
Ազգային հավաքականի իրավիճակը վատանում էր, քանի որ գլխավոր մարիչը չէր տեսնում Միհրանի պես խոշոր մասնակից ազգային հավաքականի մինչև 66 կգ քաշային կարգում և դեպի Բաքու եվրոպական խաղերի ուղևորությունը կլիներ հիանալի պատճառ վերանայել այս որոշումը։ 4 մարզիկների և մարզչական կազմի անձնակազմով Հայաստանի հունա-հռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականը ելույթ է ունենում Բաքվում Եվրոպական առաջին խաղում: Միհրան Հարությունյանը գրավեց երկրորդ տեղը՝ վերջում պարտվելով ռուս ըմբիշի։ Բայց արդյունքը ճանաչվել է գերազանց հայկական պատվիրակության կազմի համար: Բացի այդ, այս արծաթե մեդալը Հայաստանի հավաքականի միակ մեդալն է, որը վերցվել է եվրոպական խաղերից։ Հայաստանում հունահռոմեական ըմբշամարտի պատվիրակությանը դիմավորեցին հերոսների նման:
13938360_1765295240426546_870311838372006562_n
Միհրան Հարությունյանը վերջերս սկսել է զբաղվել լեռնագնացությամբ։ «Այն օգնում է հաղթահարել մարզումների եւ հոգեբանական պատնեշները։ Շատ էմոցիաներ եւ դրայվ ես ստանում»,- ասում է նա։
Ըմբիշի սիրած ճաշատեսակը հայկական դոլման է, իսկ սիրած ըմպելիքը՝ թարմ քամած հյութերն ու մարգինթաու թեյը։
Իր հաղթանակի գործոնը համարում է Աստծո եւ սեփական անձի հանդեպ հավատը, նպատակասլացությունը։ «Պետք է աշխատասեր լինել։ Հաջողություն շատ է լինում, սակայն սպորտը չի ներում  «վաղը» կամ «չեմ կարող» բառերը։
«Հոգեբանական գործոնը վերջնական արդյունքի հասնելու ամենագլխավոր քայլերից է։ Եթե դու ներքուստ պատրաստ չես, ապա չես դիմակայի։ Ըստ իս, հոգեբանական պատրաստվածությունն ամենաառաջնայինն է»,-նշում է Միհրանը։
Wnews.am-ը ներկայացնում է Միհրան Հարությունյանի անձնական լուսանկարները.
Միհրան Հարությունյանն ունի դուստր՝ Մոնիկան, ով շուրջ երկու  տարեկան է։Screen Shot 2016-09-06 at 12.55.50 կեսօրից հետոScreen Shot 2016-09-06 at 12.53.35 կեսօրից հետոScreen Shot 2016-09-06 at 12.45.58 կեսօրից հետոScreen Shot 2016-09-06 at 12.47.59 կեսօրից հետո
Screen Shot 2016-09-06 at 12.38.05 կեսօրից հետո Screen Shot 2016-09-06 at 12.28.09 կեսօրից հետոScreen Shot 2016-09-06 at 12.40.59 կեսօրից հետոScreen Shot 2016-09-06 at 12.43.02 կեսօրից հետոScreen Shot 2016-09-06 at 12.43.45 կեսօրից հետո