ԸՕ-ի վերաբերյալ իշխանության և ընդդիմության փոխահամաձայնությունը ԵՄ-ն գնահատում է որպես դրական զարգացում
Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրական բարեփոխումների վերաբերյալ քաղաքական նոր համաձայնագրի երեկվա ստորագրումը ՀՀ կառավարության իշխող կոալիցիայի և ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցությունների միջև՝ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ համատեղ քննարկումների արդյունքում, ընտրական բարեփոխումների իրականացմանը նպաստելու գործում դրական զարգացում է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայությունից, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի խոսնակը:
«Եվրոպական միության, միջազգային այլ գործընկեր կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող ֆինանսավորումը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության ներգրավվածությունը հնարավորություն կտան իրականացնել Հայաստանի Հանրապետության նոր ընտրական օրենսգրքով նախատեսված  տեխնիկական բաղադրիչը:
Ընտրական գործընթացի մասնակից կողմերն այժմ պետք է լիարժեք և բարեխիղճ կերպով կյանքի կոչեն ընտրական նոր օրենսդրությունը՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրական նոր համակարգի և ընթացակարգերի նկատմամբ արժանահավատության, թափանցիկության և հանրային վստահության բարձրացման նպատակով»,- ասված է Մայա Կոչիյանչիչի հայտարարության մեջ:
Ազգային ժողովի 5 խմբակցություններ՝ ՀՀԿ-նԲՀԿ-ն ՀՅԴ-նՕԵԿ-ը և ՀԱԿ-ըսեպտեմբերի 13-ին ստորագրել ենփոխհամաձայնության մասին հայտարարությունորի համաձայն ընտրություններից հետո կհրապարակվեն ստորագրվածընտրական ցուցակներըինչպես նաև բոլոր ընտրատեղամասերում կտեղադրվեն տեսախցիկն եր և ընտրական ողջգործընթաքցը կտեսանկարահանվի