Հայաստանի ՄԻՊ-ը Լիտվայում մասնակցում է միջազգային բարձրաստիճան համաժողովի
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Լիտվայում, որտեղ մասնակցում է Եվրոպական օմբուդսմենների 20-րդ բարձրաստիճան համաժողովի աշխատանքներին: Համաժողովը նվիրված է երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը, յուվենալ արդարադատությանը, ինչպես նաև երեխաների կրթության իրավունքի ապահովմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվել է այս տարի Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի ստեղծման փորձը: Ինստիտուցիոնալ այս լուծումը հնարավորություն կտա Հայաստանին հայտ ներկայացնելու՝ օմբուդսմենների եվրոպական ցանցի լիիրավ անդամության համար: Այս հարցն արդեն քննարկվել է կազմակերպության քարտուղարության հետ:
Այցի շրջանակներում տեղի են ունեցել առանձին հանդիպումներ Լիտվայի խորհրդարանական օմբուդսմենի հետ: Քննարկվել են երկու երկրների հաստատությունների միջև համագործակցության զարգացման և համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հարցեր: Երկկողմ փորձի փոխանակման շրջանակներում ներկայացվել են նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի խնդիրները և դրանց լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը Հայաստանում:
Համաժողովի շրջանակներում նախատեսված են երկկողմ հանդիպումներ և քննարկումներ նաև Լատվիայի, Կիպրոսի, Մոլդովայի և մի շարք այլ երկրների օմբուդսմանների հետ: Նախատեսված է քննարկել նրանցից յուրաքանչյուրի հետ երկկողմ համագործակցության զարգացման հարցեր: