«Շիշ էր, որ ֆռում էր օդի մեջ». «Բելաջիո»-ում հայտնի ռեժիսորը հայտնվել է սեղանի վրա ու բռնվել «մարտի»
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում մի անգամ ավարտվել, վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից նորից վերադարձվել ու նորից սկսվել է Արթուր Վարդանյանի գործի դատական քննությունը:
Նախաքննական մարմինը 41-ամյա Արթուրին մեղադրել էր որպես զենք գործադրված առարկայով խուլիգանություն կատարելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 4-րդ մասով:
Դեպքի վայրը եղել է «Բելաջիո» ռեստորանը:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2014 թվականի մայիսի 8-ին Արթուր Վարդանյանը «Բելաջիո» ռեստորանի երկրորդ հարկում մասնակցել է ընկերոջ հարսանյաց արարողությանը: Օգտագործել է ոգելից խմիչք: Ժամը 23-ի սահմաններում նա մոտեցել է հարևան սեղանի մոտ նստած անծանոթ կնոջը, բռնել է նրա ձեռքը, խոսակցություն է «ծավալել»: Այդ ժամանակ մոտեցել է մի տղամարդ՝ հիշյալ կնոջ սեղանակիցը, պարզաբանում է պահանջել: Վիճաբանություն է սկսվել: Արթուր Վարդանյանը «ծեծի է ենթարկել» այդ տղամարդուն, բարձրացել-կանգնել է սեղաններից մեկի վրա ու սեղանին դրված «ապակե սպասքը որպես զենք գործածելով»՝ անկանոն նետել է համալիրում գտնվողների ուղղությամբ՝ «իրական վտանգ ստեղծելով նրանց կյանքի և առողջության համար, ինչն արտահայտվել է պարահրապակում գտնվող, այս գործով տուժող ճանաչված Մայիս Ե.-ի՝ գլխի շրջանում ստացած վնասվածքով: Վնասվել է նաև «Բելաջիոյի» գույքը, խաթարվել է ռեստորանի բնականոն աշխատանքը, խանգարվել են մարդկանց հանգիստը և ուրախությունը:
Առաջին անգամ գործը Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվել է Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ:
Ամբաստանյալ Արթուր Վարդանյանը մեղսագրված արարքի համար իրեն մեղավոր չի ճանաչել: Նա հայտնել է, թե մասնագիտությամբ ռեժիսոր է, ֆիլմերի ու տեսահոլովակների հեղինակ: Իր աշխատանքների համար բազմիցս խրախուսվել ու պարգևներ է ստացել:
2014 թվականի մայիսի 8-ին գնացել է «Բելաջիո» ռեստորան՝ ընկերոջ հարսանյաց արարողությանը մասնակցելու:
Ժամը 23-ի սահմաններում, երբ հարսանիքը մոտենում էր ավարտին, հարևան սեղանի մոտ ինքը նկատել է «հայուհուն բնորոշ, արտահայտված դիմագծերով մի կնոջ, ում կերպարը հետաքրքրել է իրեն՝ որպես մասնագետի, ինքը այդպիսի արտիստիկ արտաքինով կնոջ շատ վաղուց էր փնտրում»:
Մոտեցել, ցանկացել է ծանոթանալ և առաջարկել, որ նկարահանվի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված ֆիլմում: Մոտեցել, բայց չի հասցրել իր առաջարկը հնչեցնել: Ներկայացել է, ասել է իր մասնագիտությունը, բայց այդ պահին հետևից մեկը քաշել է իրեն, վայր է գցել ու սկսել է հարվածել ոտքերով ու ձեռքերով: Ինքը գլխի հատվածում բազմաթիվ վնասվածքներ է ստացել: Ստեղծվել է խառնաշփոթ վիճակ: Ինքը փորձել է պաշտպանվել, «ինչ-որ տեղ նաև՝ փրկվել»: