«Առավոտ». Մեզանում ամեն ինչ քաղաքականացված է՝ «չոր» մասնագիտական խոսք ոչ ոք չի ցանկանում լսել
«Յավոք սրտի, սոցիոլոգիան, որպես գիտություն, Հայաստանում դեռևս չի կայացել: Տնտեսագիտությունը՝ նույնպես: Մեզանում ամեն ինչ քաղաքականացված է՝ «չոր» մասնագիտական խոսք ոչ ոք չի ցանկանում լսել՝ ոչ ժողովուրդը, ոչ քաղաքական ուժերը, ոչ, առավել ևս, իշխանությունը: Երբ դրա պահանջարկը չկա, այդ խոսքը չի հնչում: Օրինակ՝ մասնագետները չեն բացատրել, թե ինչ սոցիալական և տնտեսական հետևանքների կբերի, օրինակ, էլեկտրաէներգիայի թանկացումը:
Ենթադրենք, հայաստանյան ընտանիքի եկամուտը կազմում է 200 հազար դրամ, սակագնի բարձրացումից հետո այդ ընտանիքը վճարելու է ամիսը միջինը հավելյալ 5 հազար դրամ [դարձյալ պայմանական թիվ եմ ասում], արդյո՞ք դա շոշափելի կլինի՞ այդ մարդկանց համար: Ընդդիմադիր պատգամավորներն այդ առիթով սրտաճմլիկ ելույթնեի կունենան, իշխանամետները՝ մեծամտաբար ուսերը կթոթվեն, ժողովուրդը փողոցային հարցումների ժամանակ «կքլնգի» հարուստներին և իշխանավորներին: Բայց բոլոր այդ գնահատականները կարվեն «աչքաչափով», լավագույն դեպքում՝ էմոցիոնալ ընկալումների հիման վրա, վատագույն դեպքում՝ այս կամ այն խմբի շահերից ելնելով»,–գրում է թերթի խմբագիրը։