Հետպատերազմական վիճակ հիշեցնող մի շարք ճանապարհներ այս տարի կվերանորոգվեն, որոշներն էլ՝ եկող տարի
«Փաստ» օրաթերթն իր նախորդ համարներում անդրադարձել էր ճանապարհների անմխիթար վիճակին: Գրել էինք, որ ահազանգերն անարձագանք չեն մնացել, և կառավարության վերջին նիստի ժամանակ վարչապետն անձամբ, խոսելով խնդրի մասին, նշել էր, որ իրենք չեն հանդուրժելու վատ որակի ճանապարհ, և այն մարդիկ, որոնց անորակ շինարարության պատճառով պետությունը լուրջ ֆինանսական վնասներ է կրել, պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն և հայտնվեն բանտում։
Որոշ ճանապարհների անբարեկարգ վիճակի և դրանց վերանորոգման ժամկետների հետ կապված «Փաստը» հարցում էր ուղղել ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարարությանը: Հարցման պատասխանից, մասնավորապես, տեղեկանում ենք, որ Մ-8, Վանաձոր (Մ-6 հատման կետ)-Դիլիջան միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի 13,5–33,5-րդ կմ (Շահումյան համայնքից մինչև չհասած Դիլիջանի վարչական սահման) ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքներն ընդգրկված են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության 2019 թվականի պետական բյուջեում, իսկ 33,5-40-րդ կմ (Դիլիջան վարչական շրջան չհասած հատվածից մինչ Դիլիջան քաղաքի սկիզբ) ճանապարհահատվածը կընդգրկվի 2020 թվականի պետբյուջեի նախագծի հայտում, սակայն լրացուցիչ ֆինանսավորման դեպքում հնարավոր է այդ աշխատանքներն իրականացվեն այս տարի:
Իջևան-Նոյեմբերյան ճանապարհի 7-8-րդ կմ (Սարի գյուղի տարածք), 12,5-13,9-րդ կմ (Կիրանցի հատված), 21,9-24,7-րդ կմ (Ոսկեպարի հատված), 29-35,8-րդ կմ (Բաղանիսի հատված), 41,9-46,4 կմ (Նոյեմբերյանի տարածաշրջան)՝ ընդհանուր 17,73 երկարությամբ ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքներն ընդգրկված են նախարարության 2019 թվականի պետբյուջեում:
Ինչ վերաբերում է Մ-4, Երևան-Սևան-Իջևան միջպետական ճանապարհի 96,5-106-րդ կմ (Դիլիջան-Իջևան-Վանաձոր խաչմերուկից մինչև Հաղարծին վարչական տարածք) ճանապարհահատվածի միջին նորոգման աշխատանքներին, ապա դրանք ընդգրկված են նախարարության 2019 թվականի պետբյուջեում: Բացի այդ, 2018 թվականին սկսած հատվածի միջին նորոգման աշխատանքները կվերսկսվեն այս տարի՝ եղանակային բարենպաստ պայմանների դեպքում:
Նախարարության պատասխանից տեղեկանում ենք նաև, որ Մարալիկի հատվածում իրականացվում է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի շինարարությունը, և կապալառու կազմակերպությունը այդ հատվածը կասֆալտապատի եղանակային բարենպաստ պայմանների դեպքում:
Այսպիսով՝ պարզ է դառնում, որ մի շարք ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքներն ընդգրկված են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության 2019 թվականի բյուջեում: Իհարկե, սա Հայաստանի ամբողջ տարածքում ոչ բարվոք վիճակում գտնվող ճանապարհների փոքր մասն է: Մեկ հարցման և նյութի շրջանակներում անմխիթար վիճակում գտնվող բոլոր ճանապարհների հարցը բարձրացնելն ուղղակի անհնար է, սակայն խնդիրը մշտապես գտնվելու է մեր ուշադրության կենտրոնում:
Ի դեպ, գրել էինք նաև՝ վարորդները դժգոհում են, որ հետպատերազմական վիճակ հիշեցնող ճանապարհների պատճառով իրենք ստիպված են շաբաթը մի քանի անգամ վերանորոգման կետ այցելել, արդյո՞ք կարող են փոխհատուցում պահանջել նախարարությունից: Այս հարցին ի պատասխան նախարարությունից տեղեկացնում են, որ այն իրենց լիազորությունների շրջանակում չէ և կարգավորվում է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 60-րդ՝ «Վնաս պատճառելու հետևանքով ծագած պարտավորություններ» գլխով
ԱԺ-ն վավերացրեց Հռոմի ստատուտը՝ 60 կողմ, 22 դեմ ձայներով «Մի դրամի ուժը» և «Հայորդի» ճամբարը՝ Արցախի կողքին Հայ ժողովրդի դեմ գործող «իշխանություն». Արտակ Զաքարյան «Սև» տարածքում՝ մաքրամաքուր «սև» ջրերով.... «Փաստ»Ի՞նչ հետևանքներ կունենա Հռոմի ստատուտը. Մենուա ՍողոմոնյանՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ)․ Բրիտանիան դարձել է երրորդ միջուկային տերությունը. «Փաստ»Երկու հռետորական հարց՝ ընթացիկ և «հավերժական». «Փաստ»Երեկվա միջադեպից հետո իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունացել է. պաշտպանության փոխնախարար Նենսի Փելոսիի գլխավորությամբ ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ Բայդենին կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ «Հավերժություն 2023». Ադրբեջանը, Վրաստանն ու Թուրքիան համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում Ձախողված արբիտրաժ. բոլոր առանցքային խաղացողները նախընտրում են սոլո խաղալ. «Փաստ»ԼՂ-ից Հայաստան են ժամանել 100,617 տեղահանված արցախահայեր Վթարային ջրանջատում Երևանում և մարզերում Ամերիկացի սենատորն ընտանիքի հետ զոհվել է ավիավթարիցՀռոմի ստատուտի հարցը մտավ օրակարգ․ ԱԺ-ն ընդմիջում է գնացելՆերքին գործերի նախարարությունը նոր նախագծի ընդունմամբ պետբյուջեում եկամուտների էական ավելացում է ակնկալում. «Փաստ»Գուբերնիզմն ու ինքիշխանության կորուստն էն ա, որ քո սեփական հայրենակիցներին պաշտպանելուց հրաժարվելն արդարացնում ես երրորդ պետության պարտականությունների չկատարմամբ Եվրամիությունը Հայաստանի կողքին է՝ տեղահանվածներին օգնելու հարցում․ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայեն «Իմ ցավն այնքան մեծ է, ինձ ոչինչ չի սփոփում, ինձ միայն իմ Արմանն է պետք». Արման Ղուլյանը զոհվել է Սղնախում, տուն «վերադարձել» հինգ ամիս անց. «Փաստ»Մահացել է Մուրադ Հակոբյանը Ադրբեջանն իր զոհերի թարմացված ցուցակ է հրապարակելՔՊ խմբակի միակ նպատակը կեղծ մեղավորներ նշանակելն է․ Հայկ Մամիջանյան Երբ խոսքը ՔՊ֊ին է վերաբերվում, պետք է իմանալ, որ գործ ունես անչուլքի ու անլվա խառնամբոխի հետ Ցավալի ներկան ու անորոշ ապագան. «Փաստ»«Նա մեր պատմության մեջ եզակի հրեշ է մնալու». Հուսիկ Արա Իշխանությունը շարունակում է իր ազգակnրծան քաղաքականությունը, որի հետևանքները մենք տեսնում ենք. Արծվիկ Մինասյան Ինքնիշխանությունը ոտնատակ տվողը. «Փաստ»Կատրին Կոլոննան ժամանում է Հայաստան Ադրբեջանը Թուրքիայից շուտով կստանա հարվածային նորագույն անօդաչու սարքերը Ադրբեջանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ խաղաղության հաստատմամբ․ Բայրամով Փոցխապատում. փիլիսոփայությամբ կարելի է հետո էլ զբաղվել. «Փաստ»ԼՂ հայազգի 7 բնակիչ է դիմել Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու համար «Հրապարակ». Ինչ պայմաններում է պահվում Լևոն Քոչարյանը 13-ամա Գոռը, 55 ժամ վարելով ավտոմեքենան, 8 հոգանոց ընտանիքին Արցախից Հայաստան է հասցրել (Տեսանյութ) Դոլարը կտրուկ թանկացել է․ փոխարժեքն՝ այսօր «Քաղաքական մեծ խաղ է ընթանում. Հայաստանի այսօրվա իշխանությունը չունի ողնաշարային քաղաքականություն». «Փաստ»Ադրբեջանցիները ձերբակալել են Արցախի ԱԱԾ տնօրենին Պուշկինի լեռնանցքի թունելով և Սևանի լեռնանցքի թունելով երթևեկությունը ժամանակավորապես կդադարեցվի Ատելության քարոզ են գեներացնում. «Փաստ»Աշխարհի երեսպաշտ «հումանիզմը». էս ինչ էլ շուտ եկաք. «Փաստ»Այլ տեղ մեղավոր մի փնտրեք. «Փաստ»«Սա պարտադրված փաստաթուղթ է՝ փաստացի իրավիճակով պայմանավորված». «Փաստ»Բռնի տեղահանված արցախցիները միայնակ չեն. «Փաստ»Վրաերթ՝ Երևանում. 63-ամյա տղամարդը մահացել է Արցախ այցելելուց հետո ՄԱԿ առաքելությունը հայտարարել է․ «Ապշած ենք` ինչպես է տեղի բնակչությունը հանկարծակի լքել իր տները»24 ժամ ջուր չի լինիՌեստորանային համալիրի հետնամասում հայտնաբերվել են նռնակներ, փամփուշտներ, ինքնաձիգներԵրեք օր ճամփին էինք, գիշերները՝ սոված-ծարավ․ Մայր Աթոռի կեցավայրերում արցախցիներ են ապաստանել Երևան-Գյումրի ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կա տուժած «Զանգեզուրի միջանցքի» գլխավոր շահառուները. ի՞նչ սպասել հոկտեմբերի 5-ին